Hong Kong’un Atıklarından Alışveriş Torbası Üretimi

Hong Kong’un Atıklarından Alışveriş Torbası Üretimi

Yetersiz koşullar sık sık parlak fikirlerin doğuşunu sağlıyor. Çöpleri depolayacak alan sıkıntısı çekilen Hong Kong’da uzmanlar hem çevreyi rahatlatacak hem de çöp sorununu hafifletecek bir yenilik geliştirdi.

IMG_9315Hong Kong’da her gün binlerce ton organik çöp atılıyor. Yeni geri dönüşüm yöntemleri geliştiren bilim insanları da organik çöpten plastik üretmeye başladı. Kentin bazı bölgelerinde yemek, elma, ya da Kahve gibi gıdaların atıklarından elde edilmiş ürünler tüketiciyle buluşmaya başladı bile..

Çöp kamyonları aralıksız çalışıyor. Milyonluk kent Hong Kong’un atıklarını taşıyorlar. Her gün Kahve telvesi, meyve ya da yemek artıklarından oluşan 3 bin 500 tondan fazla organik çöp toplanıyor.

Kentin bu kadar çöpü depolayacak yeterli alanı olmadığı için Hong Kong Üniversitesi’nden bilim insanları da yeni bir fikir geliştirdi. Organik çöpten plastik alışveriş torbası ya da ambalaj gibi ürünler elde ediliyor.

Hong Kong Üniversitesi’nden Carol Lin, “Burada iyi olan, bu plastiğin doğada geri dönüşümü olması. Yani sonsuza kadar doğada kalmıyor. Ayrıca bir depo ya da başka bir yerde tutulduğunda özel bir işlem gerektirmiyor. Kendi kendini imha ediyor” diyor. Kahve artığından altlık, sütten poşet Laboratuvarda henüz yeni geliştirilen organik çöpten plastik üretimi, şimdiden ürün şeklinde raflarda yerini aldı. Kahve artıklarından altlıklar, sütten alışveriş poşetleri… Yumurta, elma ve çay da Green and Associates’in laboratuvarlarında yeniden hayat buldu.

Green and Associates Ge Wah Lam, “Kullanabileceğimiz yaklaşık yirmi farklı çeşit gıda ürünü var. Bunlar kimi zaman günlük atılan çöpler arasındaki Kahve atıkları, çay poşetleri, yumurta kabukları ya da elmalar. Yani herşey” diye konuşuyor.

Geh Wa Lam, insanların saç fırçaları ya da oyuncakların nelerden yapıldığını duyduklarında memnun olduklarını söylüyor. Üstelik petrolden üretilmiş plastik ürünlere göre biraz daha fazla ödemeye de hazırlar…

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Doğuştan Elektrikli BMW i3’ün Türkiye’ye Gelmesine Az Kaldı

BMW Group, elektrikli araç markası ‘i’ serisi ile atağa kalkmaya hazırlanıyor. Markanın premium elektrikli modeli i3, bu yılın sonunda Avrupa’da satışa sunulacak. BMW i3, ülkemize 2014 yılı sonunda gelecek. 4

Mevzuat

Sokak ve Park Aydınlatmalarına Yeni Verimlilik Düzenlemeleri Geliyor

Enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasına yönelik uygulamalarda bir dizi değişikliğe gidilecek. Şehir içi yol, cadde, sokak ve meydan aydınlatmalarının tamamında, park ve bahçe aydınlatması amaçlı sistemlerde LED teknolojisinin

HABERLER

Tepe Prefabrik Yeşil Bina Özellikli Tesisini Hizmete Açtı

Tepe Prefabrik’in Ankara’daki yeni tesisi, uluslararası LEED sertifikalı, çevreye, doğaya ve insana saygılı, sürdürülebilir YEŞİL bina özelliklerine de sahip olacak şekilde tasarlandı. Bilkent Holding şirketlerinden Tepe Prefabrik, Ankara Sanayi Odası