Honda ve SolarCity Güçlerini Birleştirdi

Honda ve SolarCity Güçlerini Birleştirdi

honda solarcity

 

“Honda alın, güneşlenin”

Honda müşterileri 8 Ekim 2014  Çarşamba günü SolarCity ve Honda ABD arasında imzalanan 65 milyon USD’lık bir anlaşma sayesinde artık bu sloganı daha sık duyacaklar.

Dünyanın en büyük ev tipi güneş enerjisi uygulayıcısı olan SolarCity firması ile 14 bölgede geçerli olan bir anlaşma yapan dünyanın en önemli araba üreticilerinden Honda’nın Çevre Dostu İşler Geliştirme Müdür Yrd. Steve Center, yaptığı açıklamada “Fit EV adını verdiğimiz elektrikli modelimizin tanıtımını yaparken, elektrkli araç alıcılarının evlerine solar sistemler de taktırmak istediğini anladık” dedi.

Honda’nın bu modelini kullanacak olan tüketicilerinin evlerine kuracakları solar sistemler sayesinde yatırımlardan daha çabuk ve hızlı dönüşler almaları bekleniyor. Zira Honda müşterileri evlerine kuracakları solar sistemde 400 USD indirim alacak ve uzun vadeli aylık bir ödeme planı sayesinde de kolayca finanse edebilecekler. Ayrıca arabalarını “güneşten” doldurarak karbon emisyonlarını da sıfıra yaklaştırmış oluyorlar. Honda ve SolarCity firmaları 65 milyon USDlık bu fona eşit hisseyle girecek.

Steve Center’a göre bu anlaşmanın hedef kitlesi “sıkı çevreciler” değil, herkes. “Elektrikli araçlar çok kısa dönemde sadece sınırlı bir ilgi ile karşılanacak. Ama tüketicinin evine bakarsanız, karbon emisyonlarını azaltmak için bu önemli bir fırsat.” Solarcity firmasının Honda’nın (Center’ın tabiri ile) “daha iyi gelir sahibi, daha iyi eğitimli ve çevre bilincine sahip” müşteri kitlesine de ulaşmasını sağlayacak olan bu projede Honda’nın kazancı ise otomotiv üreticilerinin sahip olduğu kötü imajın tersi bir imaja sahip olan şirket ile işbirliğine giderek prestij açısından önemli bir atılım yapması.

Benzeri bir işbirliği daha önce otomotiv devi Ford ve fotovoltaik şirketi Sun Power arasında gerçekleşmişti. Ancak Center kendi anlaşmalarının çok daha büyük, geniş kapsamlı ve derin bir geleceğe sahip olacağı inancında.

Çeviri haber: forbes.com

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Almanya Güneş Enerjisi Üretimini Yüzde 42 Artırdı

Almanya yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre güneş enerjisi üretimini yüzde 42 arttırdı.  Almanya Federal Enerji ve Su Endüstri Birliği BDEW`in son raporuna göre, Almanya yılın ilk

Jeotermal enerji 0 Comments

Maren Maraş Elektrik’ten Aydın’a Jeotermal Santrali

Maren Maraş Elektrik tarafından Aydın’ın Germencik ilçesinde 19.9 MW’lık jeotermal santrali kurulması planlanıyor. Türkiye jeotermal kaynakları açısından zengin bir ülke. Türkiye’de jeotermal enerji yatırımlarının yaygınlaşması doğrultusunda çalışmalar sürdürülüyor. enerjigunlugu.net’in haberine

HABERLER

42 Belediye, 3 İl Özel İdaresi İller Bankası ile Yeşilleşmeye Aday

İller Bankasının, belediyelerin aydınlatma, arıtma ve diğer sistemlerinde yenilenebilir enerji kullanılması için sunmaya başladığı kredi ve teknik destek hizmetlerine 42 belediye ile 3 il özel idaresi başvuruda bulundu. İller Bankası’nın,