Honda ve SolarCity Güçlerini Birleştirdi

Honda ve SolarCity Güçlerini Birleştirdi

honda solarcity

 

“Honda alın, güneşlenin”

Honda müşterileri 8 Ekim 2014  Çarşamba günü SolarCity ve Honda ABD arasında imzalanan 65 milyon USD’lık bir anlaşma sayesinde artık bu sloganı daha sık duyacaklar.

Dünyanın en büyük ev tipi güneş enerjisi uygulayıcısı olan SolarCity firması ile 14 bölgede geçerli olan bir anlaşma yapan dünyanın en önemli araba üreticilerinden Honda’nın Çevre Dostu İşler Geliştirme Müdür Yrd. Steve Center, yaptığı açıklamada “Fit EV adını verdiğimiz elektrikli modelimizin tanıtımını yaparken, elektrkli araç alıcılarının evlerine solar sistemler de taktırmak istediğini anladık” dedi.

Honda’nın bu modelini kullanacak olan tüketicilerinin evlerine kuracakları solar sistemler sayesinde yatırımlardan daha çabuk ve hızlı dönüşler almaları bekleniyor. Zira Honda müşterileri evlerine kuracakları solar sistemde 400 USD indirim alacak ve uzun vadeli aylık bir ödeme planı sayesinde de kolayca finanse edebilecekler. Ayrıca arabalarını “güneşten” doldurarak karbon emisyonlarını da sıfıra yaklaştırmış oluyorlar. Honda ve SolarCity firmaları 65 milyon USDlık bu fona eşit hisseyle girecek.

Steve Center’a göre bu anlaşmanın hedef kitlesi “sıkı çevreciler” değil, herkes. “Elektrikli araçlar çok kısa dönemde sadece sınırlı bir ilgi ile karşılanacak. Ama tüketicinin evine bakarsanız, karbon emisyonlarını azaltmak için bu önemli bir fırsat.” Solarcity firmasının Honda’nın (Center’ın tabiri ile) “daha iyi gelir sahibi, daha iyi eğitimli ve çevre bilincine sahip” müşteri kitlesine de ulaşmasını sağlayacak olan bu projede Honda’nın kazancı ise otomotiv üreticilerinin sahip olduğu kötü imajın tersi bir imaja sahip olan şirket ile işbirliğine giderek prestij açısından önemli bir atılım yapması.

Benzeri bir işbirliği daha önce otomotiv devi Ford ve fotovoltaik şirketi Sun Power arasında gerçekleşmişti. Ancak Center kendi anlaşmalarının çok daha büyük, geniş kapsamlı ve derin bir geleceğe sahip olacağı inancında.

Çeviri haber: forbes.com

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Milas’ta Rüzgar ve Güneş Enerjisi Projesi

MİTSO’nun GEKA’dan sağladığı 88 500 liralık hibe desteğiyle başlattığı balık ve zeytinyağı üreticileri için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanarak enerji üretiminin fizibilitesi çalışmaları başladı. Tarım ve hayvancılık kollarında kullanılan enerji

HABERLER

GENSED Lisanssız Elektrik Üretimini Tartıştı

Güneşten lisanssız olarak elektrik üretimi, sektörün en büyük derneği olan GENSED tarafından organize edilen seminerde ilgili kamu kurumları temsilcileri, sektör mensupları, yatırımcılar ve ilgililerce tüm boyutları ile tartışıldı. Toplantıya 300’e

İNOVASYON 0 Comments

Güneş Panelleriyle Üretilmiş Prototip Duba Sistemi; Heliofloat

Heliofloat devasa güneş panelleri okyanus kaynaklı yenilenebilir enerjinin geleceği olabilir. Prototip olarak üretilen ve geliştirilmeyi bekleyen bu teknoloji okyanusun dev dalgalarına karşı koyabilecek teknolojiye sahip. Güneş enerjisinin ışık ya da