Honda, karbondioksit izini azaltan akıllı ev inşa etti

Honda, karbondioksit izini azaltan akıllı ev inşa etti

Honda, ev ve arabalardan çıkan karbondioksit i azaltan akıllı ev inşa etti. Evler, endişe oluşturan maliyet konusunda da akıllı bir denge sağlıyor.

smart-home.jpg.662x0_q100_crop-scaleGE, Bosch ve Google gibi büyük şirketler, mucizevi akıllı evler için gerekli olan ısı ayarlayıcısı, ısı pompaları, sensörler gibi ekipmanlar üretiyor. Honda da araç üretirken, bu cihazlar üzerinden kendi teknolojisinde hangi ekipmanları kullanabileceğini seçebiliyor. Honda, UC Davis’in kampusunda son dönemdeki en büyük sorunlardan biri olan ev ve arabalardan çıkan karbondioksit ile başa çıkan bir ev inşa etti. Evler, endişe oluşturan maliyet konusunda da akıllı bir denge sağlıyor.

Pasif güneş tasarımı

Bina yapımında temelde pasif güneş tasarımının kullanıldığı görülüyor.  Yapım aşamasında ana temeller dikkat çekiyor: Isı maliyetlerini azaltmak için güneş açıları ve ışığa karşı koruma alanları üzerine titizlikle çalışıldı. Yeşil bina tasarımcılarının önerileri doğrultusunda, binada çok yüksek standartlarda FSC sertifikalı kereste ve metal çatı örtüsü kullanıldı.

Çift sütunlu duvar yapımı 

Binada zemin üstü dış duvarlar, 24-in 2 adet 2×4 dış ölçeğindeki sütunlardan oluşuyor. Merkez tasarımı yangını engelleme özelliği dışında ısıl köprüler devre dışı bırakılacak şekilde tasarlandı.  9 1/2-in ölçeğindeki duvar kalitelerinin yalıtımı selüloz( R-31) ile gerçekleştirildi.

3 kat camlı pencere

Binada ayrıca, 3 kat-camlı pencere yer alıyor. Alpen tarafından üretilen Argon doldurulmuş kaplamaları bulunuyor. Binada havalandırmalı teras döşemeli makaslı çatı ise, selülozlu R-60 ile izole edildi.

Yalıtılmış levha

Yapımda tercih edilen beton plaka altındaki sert köpükler, R-10 değerine sahip bulunuyor.

Hava sızdırmazlığı

Binanın hava sızdırmazlık özelliği, saat başı 50 Pascal basınç değişimlerinde ve 2.0 hava değişimlerinde test edildi.

Betonda karbon izini azaltma

Beton döşemede karbon ayak izini azaltmak amacıyla, beton germe ile birlikte beton dolumlu puzzolan gibi akıllı materyaller kullanıldı. Doğal olarak meydana gelen puzzolan,  Honda Smart Home’un betonuna ilham verdiği göz önüne alınarak, tipik olarak ihtiyaç duyulan çimentoların yarısı puzzolan ile yer değiştirdi.  Bina yapımında dikkate alınan özelliklerden biri de beton hesaplarına göre; global anlamda karbondioksitin yaklaşık yüzde 5’inin insan eliyle oluşması oldu. Bu büyük karbondioksit ayak izi, çimento üretiminin sonucunda gerçekleşiyor.  Kireçtaşının bin derece üzerinde ısıtılması, fosil yakıtların yanmasını gerektirdiği için, bu sırada oluşan kimyasal reaksiyon da özellikle karbondioksit salgılanıyor.

Beton germe olarak bilinen ve beton levhaları sıkıştırmak için çelik kabloları kullanıldığı teknik, özelikle ihtiyaç duyulan beton ve çelik  azaltmak için kullanılıyordu.  Gerçekten de beton germe; plakanın kalınlığını,  normal olan 10”ten 3-1/2″’ye azaltıyor ve çok sayıda az kuvvetlendirilmiş çelik kullanılıyor.

Isı pompaları teçhizat masraflarını azaltıyor

Kompleks yer üstü kaynakları, ısı pompaları, evi ve suyu ısıtıp soğutuyor. Ev kompleks bir ısı geri kazanım sistemine sahip. Atık sular bahçedeki tanklarda birikiyor ve daha sonra ısı pompalarına eklenmesi üzerine iyileştiriliyor. Işıma sensörü ve tavanlar aracılığıyla evin soğutulması ve ısıtılmasında kullanılıyor.

Aydınlatma

Honda, 24 saatlik renk denetim mantığını keşfetmek için, California Aydınlatma Teknoloji Merkezi’nden araştırmacılar ile çalıştı. Gündüzden geceye kadar meydana gelen doğal gün ışığının değişimlerini taklit eden 24 saatlik doğa dostu aydınlatma tasarımı, 24 saatlik aydınlatma ritminin ve gece saati görüntü seçilmesine imkan tanıyor.

Amber giriş koridorunda örneğin karanlıkta yeterli ışığı sağlamak gerektiğinde, insan gözündeki düşük ışık koşullarında görmeye yardım eden rodopsin olarak bilinen fotopigmen tüketmeden az da olsa görüş sağlanabiliyor. Bu da güvenli hareket sağlamayı ve hızlı ve kolaylıkla uyumaya izin veriyor.

Çeviri: http://www.treehugger.com

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Faraday Tesla Rekabeti Başlıyor

Genelde “alternatif akım”ın mucidi olarak bilinen Nikola Tesla’nın adını taşıyan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bugünkü elektrik motorlarının çalışma prensibi olan “elektromanyetik rotasyon” üzerine çalışmış “Faraday” ile mücadeleye hazırlanıyor. Elektrikli araçlarda

Şirket Haberleri

Nordex’e Rüzgar Türbini Siparişi

Şirket iki ayrı proje için 23 adet N117/2400 türbininden sağlayacak. Türkiye’de rüzgar enerjisi yükselen sektörlerden biri  konumunda yer alıyor. Uluslararası rüzgar endüstri temsilcileri de Türkiye pazarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Alman

HABERLER

Antalya’nın En Güneşli Kafeleri: Solar Şarj İstasyonları

Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda cep telefonları güneş enerjisiyle şarj edilebiliyor. Büyükşehir Belediyesi, güneş enerjili projeler kapsamında ücretsiz cep telefonu şarj ünitesi kurdu. Konuyla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, yüzde