Hollanda Demiryolları Tüm Enerjisini Rüzgardan Alacak

Hollanda Demiryolları Tüm Enerjisini Rüzgardan Alacak

Hollanda’da trenler yakın bir zamanda sadece rüzgar kadar hızlı değil, aynı zamanda rüzgar ile gidecekler. 2018 yılında Hollanda’da tren ile yolculuk edecek olursanız, bu hayal değil, gerçek olacak.

Bilindiği gibi, Hollanda’da trenlerin hepsi elektrik ile çalışıyor ve bu nedenle de Hollanda Demir Yolları ülkenin en fazla elektrik tüketen kurumlarından biri. 2014 yılında imzaladıkları taahütler gereği Hollanda’daki trenlerin yarısının enerjisi şu anda rüzgardan sağlanıyor. Ama Railway Technology’nin raporuna göre, 2018 sonu itibarı ile trenlerin tükettiği enerjinin tamamının rüzgar enerjsinden sağlanmasına yönelik anlaşma yapıldı. Bu enerji ülkenin kendi rüzgar santrallerinden, Belçika ve İskandinav ülkelerinden temin edilecek.

Günde 1,2 milyon yolcu taşıyan demiryolları, geçtiğimiz seneye kadar yılda 550 kiloton karbondioksit emisyonu salımına neden olmakta idi. Hedef, bu rakamın sıfıra indirgenmesi. Hollanda halkı bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda hükümeti CO2 salınımını azaltma yoluna gitmeleri için dava etmiş ve kazanmıştı. Hollanda hükümeti 2020 yılı sonuna kadar 1990 yılındaki salınım değerlerinin %25 altına inmek zorunda.

 

.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Axitec Solar Almanya’daki Ürünlerini Türkiye’deki Depolarına Çekiyor

Axitec Solar, İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğin yayınlanmasına istinaden, Tebliğ uygulanmasına başlamadan ürünlerini Türkiye stoklarına çekiyor. İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliği’n Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesine istinaden firmalar çalışmalarına başladı.

HABERLER

Ova RES’in Türbinleri Gamesa’dan

Ayres Elektrik’in Aydın ve İzmir illeri içinde inşa edeceği Ova Rüzgar Enerji Santrali için türbinleri Gamesa sağlayacak. Gamesa internet sitesinden, Kar-Demir Haddecilik ve Elektrik Üretim`İn bağlı ortaklığı Ayres Elektrik Üretim

HABERLER

Yanardağın Enerjisinden Yararlanan Eko-Bina

Barselona’da birkaç yıl önce restore edilen La Fabbrica del Sol binası, enerji verimliliğinin mükemmel bir örneği. Binada dikey sondaj tekniğiyle jeotermal enerjiden faydalanılıyor. Bu teknik, binaların altında büyük bir yanardağ