Hollanda Demiryolları Tüm Enerjisini Rüzgardan Alacak

Hollanda Demiryolları Tüm Enerjisini Rüzgardan Alacak

Hollanda’da trenler yakın bir zamanda sadece rüzgar kadar hızlı değil, aynı zamanda rüzgar ile gidecekler. 2018 yılında Hollanda’da tren ile yolculuk edecek olursanız, bu hayal değil, gerçek olacak.

Bilindiği gibi, Hollanda’da trenlerin hepsi elektrik ile çalışıyor ve bu nedenle de Hollanda Demir Yolları ülkenin en fazla elektrik tüketen kurumlarından biri. 2014 yılında imzaladıkları taahütler gereği Hollanda’daki trenlerin yarısının enerjisi şu anda rüzgardan sağlanıyor. Ama Railway Technology’nin raporuna göre, 2018 sonu itibarı ile trenlerin tükettiği enerjinin tamamının rüzgar enerjsinden sağlanmasına yönelik anlaşma yapıldı. Bu enerji ülkenin kendi rüzgar santrallerinden, Belçika ve İskandinav ülkelerinden temin edilecek.

Günde 1,2 milyon yolcu taşıyan demiryolları, geçtiğimiz seneye kadar yılda 550 kiloton karbondioksit emisyonu salımına neden olmakta idi. Hedef, bu rakamın sıfıra indirgenmesi. Hollanda halkı bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda hükümeti CO2 salınımını azaltma yoluna gitmeleri için dava etmiş ve kazanmıştı. Hollanda hükümeti 2020 yılı sonuna kadar 1990 yılındaki salınım değerlerinin %25 altına inmek zorunda.

 

.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Çankırı Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Projesi

ÇANKIRI Belediyesi, hazırladığı yenilenebilir enerji kaynağı projesi ile güneş enerjisinden kendi elektriğini üretecek. Türkiye’de belediyelerin güneş enerjisi santrali kurma çalışmaları sürüyor. Güneş enerjisinin Türkiye’de bir sektör haline gelmesi için bu

HABERLER

BASF, Yeni Havaalanı İçin Enerji Verimliliği Çözüm Önerilerini Paylaştı

BASF, enerji verimliliği, ısı yalıtımı, su ve atık yönetimi gibi alanlarda dünyadan örnekler göstererek çözüm önerilerini paylaştı. İstanbul’da üçüncü havaalanı yapılması tartışmaları sürerken, şimdiden alt yapı çalışmalarının yol haritası belirleniyor.

HABERLER

Türkiye’nin İlk “Düşük Karbon Kahramanları” Belirlendi

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Düşük Karbon Ödülleri’ II. İstanbul Karbon Zirvesi’nde sahiplerini buldu. Karbon yönetimi konusu, Türkiye’nin gündeminde yer almayı sürdürüyor. II. İstanbul Karbon