Hızlı ve Ojeli: Bir Tesla Deneme Sürüşü Hikayesi

Hızlı ve Ojeli: Bir Tesla Deneme Sürüşü Hikayesi

tesla-arkadan-gorunumArabalara hiçbir zaman fazla merakım olmadı. İlk arabam bir Renault Spring idi , sonra aldığımız arabada şöför kapısı kilitlenince tüm kapılarının kilitlenmesi , pencerelerin çevirerek değil düğmeye basınca açılması ve 80 km hız yapınca yanımdakinin sesini duyabilmek büyük lüks gibi gelmişti bana.

Dün (şu anda yaşadığım Zürih’teki) Tesla Store’a  doğru deneme sürüşümü yapmak üzere giderken, hayatımda ilk defa bir arabaya binmek için heyecan duydum. Elon Musk’a ve yaptığı her şeye hayranım, bu nedenle Tesla Motors’a farklı bir anlam yüklediğim de bir gerçek.  Lakin Tesla da o anlamı kendi yaratabilmiş ve sizi de o hikayenin  parçası yapmak için çalışan bir marka.

4 senedir alternatifenerji.com’da Tesla ile ilgili haberler yaptık, Model S, Model ve Model X ‘i tanıtan haberler paylaştık. Daha önce Derindere Motorlu Araçlar (DMA)nın tamamen kendi ürettiği ve (bence teknik olarak ta çok çok başarılı) elektrikli arabayı kullandım… özetle hem Tesla’nın teknik üstünlüklerini biliyordum hem de daha önce elektrikli araba kullanmıştım. Yani elektrikli motor çalışırken ses çıkmamasına ve ön paneldeki ekrana hazırlıklıydım.

Fakat azizim o ne tork ! Son derece şık görünen kırmızı Model S’imle deneme sürüşüne şehir içinde başladık, 10 dk sonra otobana geçince araç hızlansın diye gaz pedalına basmamla  arabanın fırlaması bir oldu ! Aracın hızlanmasını bekliyordum ama şaşkınlıktan çığlık atmayı asla :)  Bindiğim 90 kWh motora sahip olan Model S 90D, 50 km hızdan 120 km’ye tam 2 saniyede çıkıverdi ! Bunda sanırım aracı “Ludicrous Mode”a almamın etkisi olmuştur. “Ludicrous Mode” arabanın akselerasyonunu etkileyici  şekilde arttırıyor. Ve elektrik sigortasının güncellenmesinden ibaret !  Yeni sigorta arabanın bataryadan çekilen gücün %20 artarak 300 Amper’den 1500 Amper’e çıkmasını sağlamış, özetle motora daha fazla elektrik akımı yükleyerek motordan daha yüksek horsepower (beygir gücü) elde edebilmişler.  Bu moddan çıkarıp standart donanıma geçtiğiniz zaman bile arabanın motorunun gücüne hayran kaldım.

Beni en heyecanlandıran özellik olan otopilota geçmek  büyük keyifti.  Autocruise sayesinde otobanda gaza basmadan gitmek bana hala mucizevi bir buluş gibi gelirken, bir de direksiyonu tutmak zorunda olmamak çok hoş bir deneyim oldu. Hoş yanımdaki co-pilotum Dennis “Sakın elinizi direksiyondan çekmeyin ! Bu hem yasal değil hem de biz tavsiye etmiyoruz !” diye sürekli uyardı, ama kaçamak yapmama engel olamadı.

tesla-autopilot-display“Kara Şimşek” izleyerek büyümüş bir neslin bir ferdi olarak, gençliğimde Michael içinde uyurken arabayı bizzat K.İ.T. ‘in (yani arabanın kendisinin) kullanmasını ağzı açık seyrederdim. Ama teknoloji böyle bir şeydi ve 20 küsür yıl sonra (içinde uyumasam da), bindiğim araba kendi kendine gidiyordu.  Henüz 25 yaşındaki Dennis heyecanımı anlayamadı tabii, ama Tesla bir virajı hız düşürüp ustalıkla alırken “Aaa direksiyon kendi kendine dönüyor !” diye bağırmamla hayli eğlendi.  Otopilot şu anda sadece otobanda kullanılabiliyor, çünkü araçta yeteri kadar sensör yok. Ancak tahminen 2 yıl içinde Tesla bulunduğunuz her hangi bir yerden hareket ettiğinizde , araca “ev” dediğiniz zaman, önceden navigasyona yüklediğiniz ev adresinize sizi kendi kendine götürüyor olacak.  Zira yüksek sayıdaki aşırı hassas ve akıllı sensörler sayesinde şehir içindeki tüm faktörleri hesaba katarak kendi kendine manevra ve fren yapabiliyor olacak. (Heyecandan Dennis’e resim çekmesini söylemeyi unuttum, o nedenle maalesef internetten bir görsel bulup ekledim)                       

Bu şehirler arasında İstanbul’un yer alması ne kadar gerçekçi olur, Tesla bizim oraların trafiği ile baş edebilir mi, Türkiye için ayrı bir otomatik “levyeyi çıkar, sürücüye ver” opsiyonu koyarlar mı, akşam saat 6’da köprü trafiğinde sıkılıp “Hüseyin abi, ben bi 10 dakika dinleneyim, direksiyona sen geç” der mi… bunları zaman gösterecek.

Tesla Store’a dönerken sohbetimiz sırasında Dennis’den edindiğim diğer bilgileri de sizinle biraz paylaşayım: Tesla İsviçre’de geçen sene (2015 rakamı) 1.600’den biraz fazla araba satmış (Türkiye’de bu rakam toplam 91, markadan bağımsız olarak). Bunun %80’ini Model S oluşturuyor. Bu sene rakamın 2.000’e yaklaşması bekleniyor (İsviçre’nin nüfüsu 8 milyon). Tesla Energy bu ülkede kurulma aşamasında.  Aslında 2018 yılından önce satışlara başlanması planlanmamakla birlikte, 2016’da Power Wall için o kadar yoğun talep ve ön sipariş gelmiş ki, 2017 ortalarından itibaren SolarCity ile birleşmelerinin de etkisiyle çatı üstü solar sistem ve depolama ünitesi satışlarına başlamaya karar vermişler. Müstakil evlerin çatısının çoğunda solar sistemler var, ilginç olan şey Zürih’te solar sistemler aslında Avrupa ortalamasının hayli üzerinde bir maliyette olmalarına rağmen cazip leasing’ler  ve devletin verdiği teşvikler sayesinde yaygınlaşıyor.

 

powerwall                      tesla-supercharger

                      Tesla Wall Connector ve diğer ev tipi şarj üniteleri                                                        Supercharger

Mağazaya vardığımızda şarj üniteleri hakkında da bilgi istedim.  Tesla’nın evler için ürettiği kendi özel şarj ünitesi Tesla Wall Connector  hayli hızlı şarj edebiliyor. Günde ortalama 40 km yapıyorsanız, eve vardığınız zaman o gün harcadığınız enerjiyi 2 saat olmadan yeniden şarj edebiliyorsunuz.  Ama Tesla’ya özel Supercharger şarj noktası bulma şansınız varsa, 90 kWh bataryayı 75 dakikada tamamen doldurabiliyorsunuz.  İsviçre’de şu anda 16 Supercharger noktası var. Ülkemizde de Supercharger’ların  2016 yılında açılması beklenmekte idi,  ancak bu karar askıya alınmış görünüyor. Evde Wall Connector kurmanıza gerek kalmadan, hatta 220V prizinize bir Tesla adaptör takarak ta şarj edebilirsiniz. Ama bu durumda süre  2 katına çıkıyor. Tesla kullanıcıları arabadaki ekranı kurarak, şarjın elektriğin en ucuz olduğu saatte başlamasını sağlayabiliyorlar. Batarya dolunca otomatik olarak şarj kesiliyor.

 

tesla-arka-sasi    tesla-bagaj

     Tesla S arka şasi (7.104 adet pil alt kasaya monte)                                                    Arka bagaj

Bir elektrikli aracın bir kadın için en hoşa giden taraflarından biri de tatile istediği kadar kıyafet götürmesine olanak veren  geniiiiiş bagaj hacmi. Araçtaki aksam sayısı daha az olduğu için, bagaja ayrılabilen yer hayli geniş.  Şasiye eklenen parça sayısı klasik bir araca göre gayet az elbette.  Satıcı Dennis’in cebinden çıkardığı ve A4 pile benzeyen 7104 adet Panasonic pilin şasinin altında olması ve öndeki motorun çok az yer kaplaması sonucu, kaputu açtığınız zaman motor ve diğer aksamları değil, bir bagaj alanı daha buluyorsunuz.  Aracın önündeki  bu boşluğun bir çarpışma anında şoku emerek, yolculara gelebilecek hasarın en aza indirgemesi gibi bir faydası da oluyor.

 

tesla-ekran                                  tesla-ekran2

Ekranda yolu ve naviasyonu takip etmek çok kolay                            Şarj için tüm ayarlar ekrandan yapılabiliyor

 

Ben anneyim.  Arabayı kendimden önce çocuğumun geleceğinden ve güvenliğinden sorumlu bir şekilde kullanmam gerektiğine inanıyorum. Tesla şu ana kadar yapılmış en güvenli otomobil ve ben bu bilgiyi satıcıdan değil, çeşitli otomobil güvenlik testlerinden aldığı mükemmel sonuçlara bakarak öğrendim.  Ha bir de otobanda  giderken birden gaza bastığımda önündeki arabayla aramda olması gereken güvenli mesafeyi aştığım anda arabanın beni hiçe sayarak freni anında devreye sokması sonucu deneyimledim de. Bu da bizi bozabilecek bir özellik. Böyle giderse Tesla 4 sene sonra kurallara uymayan, aşırı hız yapan trafik magandası sahibini trafiğe ihbar edecek ya da Cem Yılmaz demeden “ayrı eve çıkacam” diye tutturacak kıvama gelir.  Araç 3G ücretsiz internete sürekli bağlı, elbette akıllı telefonunuzla da sürekli etkileşim içinde. Yani arabadan uzaktayken de şarj durumunu takip edebilir, telefonunuzdan kapıları açıp- kapatabilir hatta koltukları ısıtıp/soğutabilir, co-pilotunuz arada internete bağlanıp şarkı indirebilir, arkada huysuzluk yapan çocuğunuza “Teletubby” izletebilirsiniz… Her sene eklenen yeni özellikler arabanın aksamı değil de programlanması ile ilgiliyse, bir gün bakacaksınız ki arabasını sizin Tesla’nızın tam yanına park ederek sizin arabanın kapısını açmak için neredeyse bale yapmanıza neden olan saygısızlara artık kızmanıza gerek kalmayacak.  Çünkü dün gece Tesla Motors siz uyurken, arabanın kendi kendine park yapmasını ya da parktan çıkmasını sağlayacak özelliği yüklemiş olacak…

senem-tesla-testdriveAkşam eşime bu deneyimimi heyecanla anlattım.  İstanbul’da yaşadığımız dönemde ve şimdi ara ara gittiği seyahatlerde hep taksi kullanır. Onun tepkisi farklı oldu: “E şimdi ne olacak? Bu gidişle evden bir uygulamayla taksi çağıracağız, gideceğimiz yeri gireceğiz, parası kredi kartımızdan otomatik ödenecek… ve şöför bile olmayacak. Peki ben o zaman derbiyi kiminle konuşacağım? Arabaya memleketini mi soracağım? “ Belki de planlanan sürücüsüz bir taksisine bindiğimizde gerçek bir şöför yerine bir uygulama ile sohbet etmemiz olabilir. O zaman Tesla’ya memleketini sorsak, “Kaliforniya Fermont  abla, içindeniz” diye cevap ta verebilir :)

Senem Gençer

senem.gencer@alternatifenerji.com

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Çatlaklar Nedeniyle Belçika Doel3 Nükleer Santrali’ni Kapadı

Belçika’da 2022 yılına kadar çalıştırılması planlanan Doel 3 nükleer santrali muhtemel çatlaklar nedeniyle kapatıldı. Federal Nükleer Kontrol Ajansı (FANC), 1982 yılında faaliyete giren ve Fransız GDF Suez’in iştiraki Electrabel şirketince

HABERLER

Pervanesiz Rüzgar Tribünü ile Yeni Bir Devir

Pervanesi olmayan bir rüzgar türbini gördünüz mü? Yolunuz Hollanda’ya düşerse 27 Mart’tan itibaren Delft Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Binası’nın hemen önünde bir adet görebilirsiniz. Yoksa yukarıdaki fotoğrafa bir göz atın

TARIM

Jeotermal Seralarda Ürün Çeşitliliğinde Artış Görülüyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce Jeotermal kaynakların bulunduğu Buldan, Pamukkale ve Sarayköy ilçelerinde kurulu seralarda yetiştirilen ürünlerde çeşitlilik artmaya devam ediyor. Türkiye’de jeotermal kaynaklara dayalı tarım üretiminde çeşitlilik artıyor.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply