“Hız ve büyüklük kavramları insani değil”

“Hız ve büyüklük kavramları insani değil”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer: “Ekonomide sanayileşme sonrası yaşanan bilgi çağı tarafından dayatılan hız ve büyüklük kavramları insani değil. Bu anlayışa karşı olarak, günümüzde yerellik ve küçüklük kavramları ön plana çıkıyor.”

Embarq Türkiye tarafından düzenlenen “Yaşanan Şehirler Sempozyumu” 20 Kasım tarihinde The Marmara Taksim Hotel’de gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, unnamed (1)“Ekonomide sanayileşme sonrası yaşanan bilgi çağı tarafından dayatılan hız ve büyüklük kavramları insani değil. Bu anlayışa karşı olarak, günümüzde yerellik ve küçüklük kavramları ön plana çıkıyor. Fast food yaşam tarzına karşı, İtalya’da ortaya çıkan ve tüm dünya yayılan Sakin Şehir anlamındaki Cittaslow hareketi, sürdürülebilir bir yaşam formuna dayanıyor” dedi.

Soyer, 1999 yılında İtalya’nın Greve in Chianti kentinde kurulan Cittaslow Birliği’nin nüfusu 50 binin altında olan kentlerin üye olabildiği uluslararası bir belediyeler kuruluşu olduğunu belirterek, birliğin sadece İtalya veya Avrupa’da değil bütün dünyada yayıldığını aktardı. Soyer, 1999 yılında birliğin belirlediği kriterlerin daha evrensel bir hale getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, “ Kentlerin kendi özelliklerini ve yapılarını korumalarını, yerel ürünlerine, sanatlarına ve yemeklerine sahip çıkmalarını öngören Cittaslow hareketi doğaya zarar vermeden de kentlerin gelişebileceğini savunuyor. Türkiye’de Cittaslow hareketi, Seferihisar’ın 28 Kasım 2009 tarihinde Cittaslow olmasıyla resmi olarak kuruldu. Yavaş hareketinin Türkiye’de yaygınlaşması için yapılan çalışmalar sonucunda, 2010 yılında Akyaka, Yenipazar, Gökçeada ve Taraklı kentleri Cittaslow olmak için çalışmalara başladı. 24 Haziran 2011 tarihinde Polonya’da düzenlenen Cittaslow Uluslararası Kongresi’nde Cittaslow olarak ilan edilen kentlerle birlikte Türkiye’deki Cittaslow sayısı beşe çıkarak, Türkiye’de Cittaslow Ulusal Ağı kuruldu” şeklinde açıklama yaptı.

“Sürdürülebilir kentlerde halk katılımı çok önemli”

Büyükşehirlerin sürdürülebilirliğini ve yaşanabilirliğini yitirmeye başladığını belirten Soyer, kentlerde artık yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması gerektiğini söyledi. Soyer, Seferihisar’da güneş enerji santraline dönüştürdükleri kapalı pazar yerinden belediyelerinin enerji ihtiyaçlarını karşıladıklarını aktardı. Soyer, ayrıca, üretici pazarları oluşturduklarını ve Seferihisarlı ev hanımlarının ürünlerinin satıldığı seferipazar.com’un tüm Türkiye’ye hizmet verdiğini söyledi. Soyer, sürdürülebilir kentler meselesinde halkın katılımının önemli olduğunu söyledi.

Başakşehir, “Yeni İstanbul”olacak

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise, 2009’da 205 bin kayıtlı nüfusu bulunan Başakşehir’in Kanal İstanbul’un ilçeden geçmesi durumunda 1.5 milyon kişiye ulaşabileceğini aktardı. Uysal, 50 yıl sonra, Başakşehir’in “Yeni İstanbul” olarak adlandırılmasını planladıklarını kaydederek, İstanbul’a nefes aldıracak yeni bir merkez olmasına çalıştıklarını vurguladı. Uysal, Avrupa’da geçerli olan teknolojinin son kullanıcıya ulaştırılması içerikli “yaşayan laboratuvar” uygulaması konusunda, Türkiye’de yetki alan ilk belediye olduklarını söyledi. Uysal bu doğrultuda, her eve bir fiber optik bağlantısı ve 1 GB’lık internet hizmeti vereceklerini vurguladı. Uysal, Başakşehir’i insanların yaşamlarını sürdürülebilir ve daha zevkli kılabilecek bir yer haline getirmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

“Belediyecilik sokakta öğrenilir”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Ümit Güney ise, belediyecilikte yaratıcılığın çok önemli olduğunu belirterek, “Adam kayırmacılığa değil, bilgiye önem verilmeli. Politik mücadeleniz olmalı. Masa başında değil, sokaklarda başınızı belaya sokarak belediyecilik öğrenilebilir. Boş araziden Eskişehir’de bir masal dünyası oluşturduk. İnsanların mutlu olduğu bir kent yaptık” şeklinde konuştu.

“Türkiye, çok büyük bir kentleşme süreci yaşıyor”

Sempozyumda, “Sürdürülebilir Şehirler Programı” isimli bir sunum yapan Dünya Bankası Temsilcisi Stephen Karam, Türkiye’de sürdürülebilir şehirler projelerini desteklediklerini belirterek, belediyelerin kentleşme süreçlerine yardımcı olduklarını aktardı. unnamed (2)Karam, Türkiye’nin çok büyük bir kentleşme süreci içerisinde olduğunu ama İstanbul, Ankara ve İzmir dışında yer alan Antalya ve Mersin gibi 2. büyük kentler açısından sorun yaşandığını vurguladı. Karam, Türkiye’de nüfusun yüzde 75’inin kentlerde yaşadığını ifade ederek, bireysel ulaşımın çok fazla kullanıldığını söyledi. Karam, kentlerde kaç araç olduğu, kaç yaya bulunduğu, yol ve patikaların durumu gibi verilerin sürdürülebilirlik bakımından çok önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye’deki büyümenin kapasite büyümesini de gerektirdiğini vurgulayan Karam, Gaziantep ve Eskişehir gibi yeterince yatırım alamayan kentlere destek olmaya çalıştıklarını ifade etti. Karam, “Sürdürülebilir kentler açısından, 20 yıllık uzun vadeli stratejik programlama oluşturuyoruz. Bu program içerisinde, bir zincir kuruyoruz ve belediyelerle çalışıyoruz” dedi.

Bütünüyle, “sürdürülebilir şehir” diye bir kavram olamayacağına işaret eden Karam, “Buna ulaşmak isteyebiliriz. Ama bu bir ütopyadır. Kentler ancak belli yönleriyle sürdürülebilir olabilir. Kentlere sadece taş ve bina olarak bakılmamalı. Planlama ve fikri, kentin ruhuyla birleştirmek gerekiyor” şeklinde açıklama yaptı.

“Sosyal ve teknik inovasyon kullanılmalı”

Yard 9 Yöneticisi Marcel Vroom, “Yaşanabilir Şehirler=Akıllı Şehirler” isimli bir sunum yaptı. unnamed (3)Vroom konuşmasında, yaşanabilir şehirlerin hem ufak hem de akıllı olabileceğini ve bir arada bulunabileceğini aktardı. Günümüzde akıllı şehirlerin her ülkede yapıldığını vurgulayan Vroom, “Ama bu bir rekabet değil. Burada bilgi alışverişi çok daha önemli. Bu şehirler birçok veri sunuyor. İnsanlar şehirde kendilerini keşfetmek istiyorlar. İnovasyon bu açıdan önemli. Bu çerçevede, şehirlerin yaşanabilir ve akıllı olması aynı anlama gelir. Bir şehri mümkün olduğunca verimli kılmak için bütün aygıtları kullanmalısınız. Sosyal ve teknik inovasyonu da kullanmanız lazım. Bunu sosyal hayata entegre etmelisiniz. Oradaki sosyal algı ve kültürel miras çok önemli. O açıdan her sürdürülebilir şehir farklı özellik taşır” diye konuştu.

“Times meydanı yayalaştırıldı”

Gehl Architect Yetkilisi Henriette Wamberg’de sempozyumda yaptığı konuşmada, New York Belediyesi’nde gerçekleştirdikleri sürdürülebilirlik projesinden söz etti. Çalışmalarında halkla sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Wamberg, sanat etkinlikleriyle caddelerde çok daha iyi bir ortam yaratıldığını söyledi. New York’ta ruhu ve karakteri olan caddeler oluşturduklarını ifade eden Wamberg, caddelerde yaptıkları yayalaştırma projesiyle, insanların birbirleriyle iletişim kurma ve eğlenme amacıyla bir araya geldiklerini aktardı. Wamberg, proje kapsamında, Times Meydanı’nın yüzde 90’ının yayalaştırıldığını da sözlerine ekledi.

Hüseyin B. Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Jeotermal enerji 0 Comments

RENSEF Fuarında “Tarımda Temiz Enerji Destekleri” TKDK Tarafından Açıklanacak

Antalya RENSEF 4. Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı, bu sene ülkemiz için hayati önem taşıyan tarım konusunda çok önemli bir oturuma ev sahipliği yapacak. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Dünyanın İkinci Solar Arıtma Tesisi Yalova’da Kurulabilecek Mi?

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği (YASKİ) dünyanın güneş enerjisi ile çalışan ikinci, Türkiye’nin ise ilk arıtma tesisini projelendirdi. UEDAŞ’tan lisans talebine onay verilmesi halinde proje için

HABERLER

Adım Adım Ekolojik Kent

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekolojik Kent Projesi uygulama öncesinde eğitim programlarına devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekolojik Kent Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Fransız Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Ekolojik Kent Projesi’nin