Hitachi’den Enerjideki 5 Akıllı Çözüm

Hitachi’den Enerjideki 5 Akıllı Çözüm

Hitachi’nin Frost&Sullivan işbirliği ile gerçekleştirdiği ‘Geleceğin Mega Trendleri’ araştırması, global enerji talebinin 2040 yılına kadar toplamda yüzde 55 büyüyeceğini ortaya koydu. Bu veri ışığında geleceğin enerji trendlerini belirleyen Hitachi adına konuşan Türkiye Müdürü Erman Akgün, akıllı şebekelerin enerji sektörüne yön vereceğinin altını çizdi.

Akıllı şebekeler konsepti 21. yüzyılda geleceğin en önemli enerji konseptlerinden biri haline dönüşecek. Akıllı şehirler kapsamında değerlendirilebilecek akıllı şebekeler Türkiye için de bir gereklilik niteliğini kazanıyor.

Enerji sektörünün bugünü ve geleceğini Frost&Sullivan işbirliği ile ortaya koyan Hitachi, sosyal inovasyon ihtiyacını bir kez daha gözler önüne serdi. Araştırma sonucunda elde edilen çarpıcı veriler, enerji üretim, dağıtım, yönetim ve saklama biçimlerinde dönüşümü zorunlu kılıyor. Araştırma verilerini değerlendiren Hitachi Türkiye Ülke Müdürü Erman Akgün, enerjide verimliliği artıran akıllı çözümlere yönelmek gerektiğini belirterek, ortaya çıkan ‘üre-tüketici’ modelinin yaygınlaşacağını vurguladı. Akgün; ‘Enerji sektörü yeni bir teknoloji dalgası ile karşı karşıya ve büyük veri ve akıllı sistemlerin doğuşunun getirdiği fırsatları en üst düzeye çıkartmak zorundayız. Enerjinin geleceği, gitgide daha çok dijital zekaya ve daha verimli kaynak kullanımının önünü açmaya katkıda bulunan veri analizinden yararlanılmasını gerektirecek. Enerji sektörünün dijital dönüşümü ile yenilenebilir enerjiler akıllı şebekelere entegre edilerek güvenilir ve temiz enerjilerin kullanıldığı bir geleceğe şahit olacağız’ diye konuştu.
Buna göre enerji sektörünü dönüştüren ve inovasyon fırsatlarını arttıran beş akıllı çözüm bulunuyor:

Akıllı şebekeler, talep düştüğünde enerji dağıtımını da aşağı çekecek

Müşteri talebindeki trendlerin gerçek zamanlı analizini mümkün kılan ‘talep tepki’ (DR) modelleri ile çalışan akıllı şebekeler, bu modellere yerleştirilen dijital zeka sayesinde, enerji talebine göre dağıtım yapıyor. Örneğin, DR modeli, günün belirli bir noktasında enerji talebinin düştüğünü tespit ederse, dağıttığı enerji miktarını da azaltıyor. Bu da enerjinin daha etkin şekilde dağıtılmasına imkan veriyor.

Yenilenebilir mikro şebekeler, “üre-tüketici”ler yaygınlaştıracak

Tüketiciler, kendi enerjilerinin giderek artan bir kısmını güneş panelleri ve rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir yollardan üretiyor. Enerji maliyetini düşüren ve aynı zamanda çevre dostu olan mikro şebekelerin yaratılması, kullanıcıların yerel olarak ürettikleri enerji ile bağımsız şekilde çalışmasına imkan veriyor. Örneğin, güneş panellerinin kurulması, ev sahibine evinde ürettiği güneş enerjisi üzerinde tüm kontrolü ve bunu tüketme veya şebekeye geri besleme kararını verme gücünü kazandırıyor. Bu sayede enerjinin üretim ve tüketim noktaları birbirine daha da yaklaşarak, “üre-tüketici” kavramı doğuyor. 2020 yılına kadar sadece Kuzey Amerika’da 20 milyon evin “üre-tüketici” olacağı tahmin ediliyor.

Akıllı sayaçların sayısı dünya genelinde 2020’de 980 milyona ulaşacak

Tüketim verileri gibi değerleri kablosuz teknoloji sayesinde tedarikçiye iletebilen akıllı sayaçlar, enerji üretiminin optimize edilmesine olanak sağlıyor. Bu, enerji maliyetlerini azalttığı gibi, gereksiz yere israf edilen enerji miktarını düşürdüğünden, çevre için de yararlı. 2015 yılı başı itibariyle, dünya çapında 510 milyon adet olan akıllı sayaç sayısının, 2020 yılının sonuna kadar 450 milyonu Çin’de olmak üzere 980 milyona ulaşması bekleniyor.

Sanal Enerji Santralleri, enerji dağıtımızı izleyip kontrol edecek

Sanal Enerji Santralleri (SES’ler) farklı enerji kaynaklarının merkezi olarak kontrol edilen bir şebekeye entegre edilmesine imkan veriyor. Bu merkezi şebekenin dijital zekası enerji dağıtımını izleyip kontrol edebiliyor. Bu şekilde, enerji talebi zirveye ulaştığında SES’ler birden fazla güç kaynağından enerji sağlayabiliyor. SES çözümleri, enerji kümelemeyi yeni bir düzeye taşıdığı gibi hassas şebekelerin üzerindeki baskıyı azaltarak enerji ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere, şebekelerin güvenilirliğini de arttırıyor.

Binaların İnterneti, şehirlere yayılacak

‘Binaların İnterneti’ kavramı, yenilikçi enerji çözümlerinin tüm bir şehre yerleştirilebileceğini gözler önüne seriyor. Dijital çözümler, enerjinin şebekeye bağlı binalar arasında paylaşılabilmesine imkan vererek enerji dağıtımı, kullanımı ve etkinliğinin optimize edilmesini sağlayacak.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

TÜBİTAK ve Devletten Sulama Sistemlerine Destek

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve dünyada ilk olma iddiasıyla yola çıkan Mobil Solar Sulama Sistemi, tarımsal güneş enerjisi uygulamaları için mükemmel bir örnek teşkil ediyor. Tarım Bakanlığı bünyesindeki GAP Tarımsal Araştırma

HABERLER

Yaşam Kalitemiz Yaşadığımız Binalara Bağlı

Doğayı bu kadar hunharca kullanmadan da yaşamak ve gelişmek için sürdürülebilirlik önem taşıyor. Gayrimenkul sektörü ekonomilerin lokomotif sektörlerinden… Büyük yatırımların yapıldığı ve iyi kazançlar getiren bu sektörde alan ve satan

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Google Yapay Zekayla Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Google, bilgi işlem merkezilerinde yapay zeka teknolojisi DeepMind’ı kullanarak enerji tüketimini yüzde 15 oranında azalttığını açıkladı. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Google Inc., internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply