Hindistan’ın İlk Güneş Enerjili Treni Test Edilecek

Hindistan’ın İlk Güneş Enerjili Treni Test Edilecek

Kuzey Batı Demiryollarının Jodhpur Bölgesinde güneş enerjisi ile çalışan tren test sürüşüne tabi tutulacak. Hindistan Demiryollarının yenilenebilir enerji üzerine odaklanmasıyla, Hindistan’ın ilk güneş enerjisi panelleri yerleştirilmiş treni kısa zamanda deneme sürüşlerine başlayacak.

Hindistan dünyada yenilenebilir enerji sektörüne yönelik çalışmaları ile dikkat çekiyor. enerjienstitusu.com’dan alınan verilere göre, 2022 yılında kurulu yenilenebilir enerji gücünü 170 GW’a çıkarmayı hedefleyen Hindistan bunun 100 GW’ını güneş enerjisinden 60 GW’ını rüzgar enerjisinden sağlamayı planlıyor.

Hindistan’ın yenilenebilir enerji projelerinden birisi de güneş enerji trenleri. Dünyada daha önce de uygulanan bu sisteme ülkede büyük bir önem veriliyor. Yaklaşık Hindistan 1,2 milyar nüfusu ile dünyadaki en büyük ikinci ülke olan Hindistan’ın ulaşım sisteminde güneş enerjisi uygulamalarına yer verdiği görülüyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Hindistan hükümeti yapacağı finansal destek ile birlikte, raylı sistemlerde yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılacak kapsamlı bir çalışma hazırlıyordu. Çalışma kapsamında, demir yollarına aktarılacak kaynakla ilk etapta 500 trenin üzerine güneş panelleri yerleştirilecekti. (Haber için tıklayın)

Bu konuda ilk uygulama olan Kuzey Batı Demiryollarının Jodhpur Bölgesinde güneş enerjisi ile çalışan tren test sürüşüne tabi tutulacak. Hindistan Demiryollarının yenilenebilir enerji üzerine odaklanmasıyla, Hindistan’ın ilk güneş enerjisi panelleri yerleştirilmiş treni kısa zamanda deneme sürüşlerine başlayacak. Trenin bütün vagonları, tren üstünde güneş panelleri tarafından yaratılan enerji ile aydınlatılacak.

Geçen yıl, Kuzey Demiryolları Rewari-Sitapur geniş hatlı yolcu treninin bir vagonuna güneş panelleri yerleştirmişti. Ancak bu yeni tren bütün vagonlarına güneş enerji paneli takılan geniş hatlı trenin ilk Dizel Elektrik Multi Birimi olacak. DEMU-(Diesel Electric Multiple Unit) treni deneme sürüşünde 8 vagon kullanılıyor ve her bir vagonda 12 güneş enerji paneli bulunacak. Her bir güneş enerji paneli de 300 watt elektrik üretecek olup, bu da vagon başına 3.6KW üretim demek anlamına geliyor.

Kaynak: www.ekonomi.gov.tr

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Yenilenebilir Elektrik Kaynakları Ana Akım Haline Geliyor”

IRENEC 2014, 4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı Sonuç Bildirgesi: Toplu üretimin sonucunda yenilenebilir elektrik kaynakları ana akım haline geliyor. Elektrik tedariğinin % 100 temiz yenilenebilir enerjilerden elde edilmesi yönündeki

Genel

Çin Hükümetinden Elektrikli Araç Satışına Destek

Çin hükümeti hava kirliliğini ve enerji bağımlılığını azaltmak için elektrikli araç satışlarında yüzde on oranında vergi muafiyeti uygulayacak. Çin Halk Cumhuriyeti son dönemlerde insan sağlığını ciddi oranlarda tehdit eden hava

Jeotermal enerji 0 Comments

Denizli’de Jeotermal Kaynaklar Etkin Şekilde Kullanılacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Karahayıt ve Gölemezli’de bulunan Jeotermal kaynakların verimliliği ve kullanılabilirliği araştırmasını yaptı. Türkiye jeotermal kaynakları açısından zengin bir ülke. Jeotermal kaynakların verimliliği ve kullanılabilirliği yönünden araştırılması da önem

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply