Hindistan’ın İlk Güneş Enerjili Treni Test Edilecek

Hindistan’ın İlk Güneş Enerjili Treni Test Edilecek

Kuzey Batı Demiryollarının Jodhpur Bölgesinde güneş enerjisi ile çalışan tren test sürüşüne tabi tutulacak. Hindistan Demiryollarının yenilenebilir enerji üzerine odaklanmasıyla, Hindistan’ın ilk güneş enerjisi panelleri yerleştirilmiş treni kısa zamanda deneme sürüşlerine başlayacak.

Hindistan dünyada yenilenebilir enerji sektörüne yönelik çalışmaları ile dikkat çekiyor. enerjienstitusu.com’dan alınan verilere göre, 2022 yılında kurulu yenilenebilir enerji gücünü 170 GW’a çıkarmayı hedefleyen Hindistan bunun 100 GW’ını güneş enerjisinden 60 GW’ını rüzgar enerjisinden sağlamayı planlıyor.

Hindistan’ın yenilenebilir enerji projelerinden birisi de güneş enerji trenleri. Dünyada daha önce de uygulanan bu sisteme ülkede büyük bir önem veriliyor. Yaklaşık Hindistan 1,2 milyar nüfusu ile dünyadaki en büyük ikinci ülke olan Hindistan’ın ulaşım sisteminde güneş enerjisi uygulamalarına yer verdiği görülüyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Hindistan hükümeti yapacağı finansal destek ile birlikte, raylı sistemlerde yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılacak kapsamlı bir çalışma hazırlıyordu. Çalışma kapsamında, demir yollarına aktarılacak kaynakla ilk etapta 500 trenin üzerine güneş panelleri yerleştirilecekti. (Haber için tıklayın)

Bu konuda ilk uygulama olan Kuzey Batı Demiryollarının Jodhpur Bölgesinde güneş enerjisi ile çalışan tren test sürüşüne tabi tutulacak. Hindistan Demiryollarının yenilenebilir enerji üzerine odaklanmasıyla, Hindistan’ın ilk güneş enerjisi panelleri yerleştirilmiş treni kısa zamanda deneme sürüşlerine başlayacak. Trenin bütün vagonları, tren üstünde güneş panelleri tarafından yaratılan enerji ile aydınlatılacak.

Geçen yıl, Kuzey Demiryolları Rewari-Sitapur geniş hatlı yolcu treninin bir vagonuna güneş panelleri yerleştirmişti. Ancak bu yeni tren bütün vagonlarına güneş enerji paneli takılan geniş hatlı trenin ilk Dizel Elektrik Multi Birimi olacak. DEMU-(Diesel Electric Multiple Unit) treni deneme sürüşünde 8 vagon kullanılıyor ve her bir vagonda 12 güneş enerji paneli bulunacak. Her bir güneş enerji paneli de 300 watt elektrik üretecek olup, bu da vagon başına 3.6KW üretim demek anlamına geliyor.

Kaynak: www.ekonomi.gov.tr

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

İsviçre’de Aydınlatma Şöleni

Geneva LUX, aydınlatmaların uygulamasında teknik ilerlemeleri gösteriyor. www.ledportali.com’un haberine göre, 2014 yılında başlatılan büyüleyici ışık festivali Geneva LUX, İsviçreli kentin şehir merkezi sokakları ve kamu binalarında ikinci defa geri geldi.

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Paris Anlaşmasından Sonra, Yenilenebilir Enerji Hız Kazanacak”

IEA Başkanı Fatih Birol, Paris Anlaşmasının dünya enerji sektörü için “tarihi bir dönüm noktası” olacağını söylüyor ve bunu şöyle açıklıyor: “Bu anlaşmadan sonra dünyadaki yenilenebilir enerji ve diğer temiz enerji

HABERLER

WFO Uyardı: “Atıkları Balıklar, Balıkları da Biz Yiyoruz”

Waste Free Oceans (WFO) Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Yavuz Eroğlu, “Okyanuslarda yüzen atıkların kaybolması mümkün değil, atıkları görmemek yok oldukları anlamına gelmiyor. Güneş ışınları ve dalgaların mekanik etkisi ile

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply