Hindistan’da Güneş Enerjisi Artık Kömürden Ucuz !

Hindistan’da Güneş Enerjisi Artık Kömürden Ucuz !

Hindistan’da geçtiğimiz hafta yapılan bir ihale sonucunda 4.34 rupi/kWh (0,064 USD/kWh) ile rekor seviyeye inen güneş elektriği fiyatı, ülkenin tarihinde ilk defa güneş enerjisini termikten daha ucuza getirdi, Hindistan Enerji Bakanı da twitter hesabından böyle duyurdu.

Hindistan enerji

  • Başbakanımızın temiz enerji vizyonunu gerçekleştirmeye doğru hızla ilerliyoruz
  • Şeffaf ihale süreci ve hazır araziler ve iletim hatları altyapısı sonucunda, solar fiyatlar termik santral maliyetlerinin altına indi.
  • Rajastan Bakanı VasundraBJP’yi ihale sonucunda Hindistan’ın en düşük solar tarifesi olan 4.34 rupi’ye ulaştığı için kutlarım.  

 

Hindistan’ın Rajastan eyaleti yönetimi tarafından düzenlenen  toplam 420 MWlık ihalenin 70MW’ını kazanan Finli Fortum Enerjinin vermiş olduğu 4.34 rupi/kWh (0,064 USD/kWh) fiyat, şu ana kadar ülkenin ulaştığı en düşük enerji ihalesi teklifi oldu. 2020 sonuna kadar 100 GW solar hedef belirlemiş olan Hindistan’ın , bu kapasite ve rakamlarla giderse hedefine hızla yaklaşacağı öngörülüyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan 500 MWlık ihalede SunEdison tarafından verilen 4,63 rupi/kWh fiyat, rakipleri tarafından mantıksız bulunmuştu, ancak 1 ay sonra Skypower yakın bir rakamla başka bir ihaleyi kazandı ve hemen ardından Ocak ayında Finli Fortum şirketi, ülkede ilk defa solar enerjiyi termiğin maliyetinin altına çekmeyi başardı. Üstelik Fortum şirketinin verdiği fiyat rakipleri olan Rising Sun Energy (4.35 rupi) Fransız Solairedirect (4.35 rupi) ve Yarrow Infrastructure (4.36 rupi)’den hiç te uzak değildi.

Verilen bu fiyatların ülkenin dağıtım şirketi olan NTPC’ye olan güven ve önümüzdeki 4 yıl içinde eklenecek olan 95,5 GW solar kapasitenin (ülkenin şu andaki toplam kapasitesi 4,5 GW) yarattığı beklenti sonucu olduğu belirtiliyor.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bornova Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Projesi

Bornova Belediyesi, güneş ışınlarıyla yıllık 150 bin liralık elektrik enerjisi üretecek 300 kilowattlık “Fotovoltaik Güç Sistemi” kurdu. Erzene Mahallesi’nde 1250 güneş panelinin yerleştirildiği 7 dönümlük arazide çalışmaya başlayan sistem, ürettiği

YATIRIMCI 0 Comments

“Ürünlerimizle Yeşil Şehirlerin Oluşmasına Öncülük Etmeyi Hedefliyoruz”

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan: “Ürünlerimizle yeşil şehirlerin oluşmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz. Sokak aydınlatmasında yaşanacak dönüşümün, diğer alanlardaki LED dönüşümüne de olumlu yansıyacağına inanıyoruz.” LED aydınlatmanın yaygınlaşması

HABERLER

Honda, karbondioksit izini azaltan akıllı ev inşa etti

Honda, ev ve arabalardan çıkan karbondioksit i azaltan akıllı ev inşa etti. Evler, endişe oluşturan maliyet konusunda da akıllı bir denge sağlıyor. GE, Bosch ve Google gibi büyük şirketler, mucizevi akıllı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply