Hindistan’da Güneş Enerjisi Artık Kömürden Ucuz !

Hindistan’da Güneş Enerjisi Artık Kömürden Ucuz !

Hindistan’da geçtiğimiz hafta yapılan bir ihale sonucunda 4.34 rupi/kWh (0,064 USD/kWh) ile rekor seviyeye inen güneş elektriği fiyatı, ülkenin tarihinde ilk defa güneş enerjisini termikten daha ucuza getirdi, Hindistan Enerji Bakanı da twitter hesabından böyle duyurdu.

Hindistan enerji

  • Başbakanımızın temiz enerji vizyonunu gerçekleştirmeye doğru hızla ilerliyoruz
  • Şeffaf ihale süreci ve hazır araziler ve iletim hatları altyapısı sonucunda, solar fiyatlar termik santral maliyetlerinin altına indi.
  • Rajastan Bakanı VasundraBJP’yi ihale sonucunda Hindistan’ın en düşük solar tarifesi olan 4.34 rupi’ye ulaştığı için kutlarım.  

 

Hindistan’ın Rajastan eyaleti yönetimi tarafından düzenlenen  toplam 420 MWlık ihalenin 70MW’ını kazanan Finli Fortum Enerjinin vermiş olduğu 4.34 rupi/kWh (0,064 USD/kWh) fiyat, şu ana kadar ülkenin ulaştığı en düşük enerji ihalesi teklifi oldu. 2020 sonuna kadar 100 GW solar hedef belirlemiş olan Hindistan’ın , bu kapasite ve rakamlarla giderse hedefine hızla yaklaşacağı öngörülüyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan 500 MWlık ihalede SunEdison tarafından verilen 4,63 rupi/kWh fiyat, rakipleri tarafından mantıksız bulunmuştu, ancak 1 ay sonra Skypower yakın bir rakamla başka bir ihaleyi kazandı ve hemen ardından Ocak ayında Finli Fortum şirketi, ülkede ilk defa solar enerjiyi termiğin maliyetinin altına çekmeyi başardı. Üstelik Fortum şirketinin verdiği fiyat rakipleri olan Rising Sun Energy (4.35 rupi) Fransız Solairedirect (4.35 rupi) ve Yarrow Infrastructure (4.36 rupi)’den hiç te uzak değildi.

Verilen bu fiyatların ülkenin dağıtım şirketi olan NTPC’ye olan güven ve önümüzdeki 4 yıl içinde eklenecek olan 95,5 GW solar kapasitenin (ülkenin şu andaki toplam kapasitesi 4,5 GW) yarattığı beklenti sonucu olduğu belirtiliyor.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Jeotermal enerji 0 Comments

Jeotermal Enerji Turizmde 4 Mevsim Kazandıracak

Kuşadası’nda turizmciler çoğunlukla yaz sezonunda yaşadığı doluluğu, kışa da taşıyabilecekler ve bunu da jeotermal enerji sayesinde yapabilecekler. İlçede  4 jeotermal alana ait arama ve işletme hakkını alan Yediyol Şirketler Grubu’nun hazırladığı

HABERLER

Uruguay’da Güneş Enerjili Havalimanı

Carrasco Uluslararası Havalimanı, güneş panellerinden oluşan bir park kurmaya başladı. Bu sayede tamamen yenilenebilir enerji kullanan, depolayabilen ve kendi kendine yeten bir havalimanı olmayı hedefliyor. 4 Hektarlık alana kurulan park,

HABERLER

“Türkiye, Yeterli ve Güvenli Enerji Temini Hedefine Doğru İlerliyor”

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak: “Dünyanın en dinamik enerji piyasalarından birine sahip olan Türkiye, yeterli ve güvenli enerji temini hedefine doğru ilerliyor. Bu hedefe ulaşmada kaynakların yüksek verimlilikte değerlendirilmesi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply