Hindistan’da Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Santrali

Hindistan’da Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Santrali

Hindistan son yıllarda güneş enerjisi yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Hindistan hükümetinin güneş enerjisi hedeflerini 100 GW olarak belirlemesi sektörde önemli bir gündem oluşturmuştu.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Hindistan hükümeti 2022 yılının Mart ayına kadar ülkedeki kurulu ve faaliyette olan güneş enerjisi üretim kapasitesinin en az 100 GW seviyesinde olmasını planlıyor. (Haber için tıklayın)

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali Hindistan’ın Tamil Nadu bölgesinde devreye girdi. Adani Green Energy LTD tarafından kurulan tesis geçtiğimiz Çarşamba günü 648 megavat güç ile 400 kV üzerinden sisteme bağlandı.

10 km2 alan üzerine kurulu tesis Ramanathapuram bölgesindeki Kamuthi kentinde 300 bin eve elektrik sağlayacak. EnerjiEnstitüsü’nün edindiği bilgilere göre, 679 milyon dolara mal olan solar park’ta 2.5 milyon solar panel, 576 inverter, 154 transformatör ve 6 bin kilometre kablo kullanıldı.

Hindistan’ın güneş enerjisindeki hedefleri çok iddialı, Başkan Narendra Modi 2014’te yaptığı açıklamasında 2022 itibariyle güneş enerjisi gücünü 100 GW’a ulaştırmak istediklerini belirtmişti.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Statoil Yenilenebilir Enerjiye Yöneliyor

Statoil, yenilenebilir enerjiye odaklanan yeni bir yatırım fonu oluşturdu. enerjienstitusu.com’un haberine göre, uluslararası petrol şirketleri yenilenebilir enerji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu alanda yatırım yapmaya hazırlanan kuruluşlara da rastlanıyor.

HABERLER

Fransa Rüzgar Enerjisine Ağırlık Veriyor

Fransa önümüzdeki yıl Haziran ayında kuracağı yüzer rüzgar santrali pilot projesi için 150 milyon Euro’luk yatırım yapacağını açıkladı. Rüzgar enerjisi Avrupa’da giderek artan bir ivme içerisinde. Fransa da rüzgar enerjisinde

İNOVASYON 0 Comments

İnovasyon, “Üçlü Enerji Açmazının” Çaresi Olacak

Bu doğrultuda, Dünya Enerji Konseyi tarafından yayınlanan “Dünya Enerji Trilemma 2016” Raporu’nda, “Üçlü Enerji Açmazı” olarak nitelendirilen sürdürülebilirlik, güvenlik ve enerjiye erişimin tek çaresinin inovatif politikalar ve teknolojiler olduğu belirtildi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply