Hindistan’da Bir Okul “Sıfır Atık” Projesi İle Örnek Oluyor

Hindistan’da Bir Okul “Sıfır Atık” Projesi İle Örnek Oluyor

Hindistan’da bir eğitim kurumu iki ayrı kampüsünde semt sakinleri için sıfır atık projesi başlattı.  Belediye, Vivekanand Eğitim Derneği’nin (VES) şehirdeki ilk kuru ve yaş atık ve elektronik geri dönüşümünü gerçekleştirdiğini ve bunun Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNPD) katı atıkları yok etme projesi kapsamında yapıldığını belirtti.

Her biri 16 dönüm araziye sahip 2 kampüste, her gün 100 kg ıslak ve kuru atık toplanıyor. Neredeyse 70 kg biyolojik atık kompost için biriktiriliyor, kalan 30 kg kuru atık ise bir vakıf tarafından geri dönüşüm için toplanıyor. Kampüs bahçelerinden dal kırpıntıları ve kuru yapraklar gibi bahçe atıklarına ek olarak, kantinlerden büyük miktarda biyolojik atık çıkıyor. Ayrıca bugüne kadar 3 ton organik gübre de oluşturuldu. Geri dönüşüme giden kuru atıklara plastik, kağıt, lif ve cam da dahil. Program kapsamında elektronik atıklar ,akü hücresi gibi, toplanıp hurdacıya satılıyor ve elde edilen gelir kompost çukurlarını geliştirmede ve halka açık alanlara su sağlamak için kullanılıyor.

Enstitü 2014’te NGO Stree Mukhti Sanghatna öncülüğünde başlayan proje için 18,000 Rs harcadı.

Hazırlayan: Dilara Maria Subaşı

maria.subasi@bilgiedu.net

Dilara

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

EPDK’dan Elektrik Faturalarını Hesaplama Modülü

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, fatura hesaplama modülünün gecikme zammı, kesme açma bedeli, büyük tüketiciler için güç aşım ve reaktif gibi ilave ücretleri içermediğine dikkat çekti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),

Tasarımlar 0 Comments

Türk Girişimci Almanya’nın En Önemli Sürdürülebilir Araştırma Ödülüne Aday

Windmanufactur, Frankfurt Üniversitesi’nin geliştirdiği Wind Area projesinin bünyesinde Almanya’nın en önemli sürdürülebilir araştırma ödülünü kazanmak için 87 katılımcıdan ilk üçe girmeyi başardı. Almanya’da uzun senelerdir ufak ölçekli rüzgar jeneratörleri tasarimcısı

HABERLER

“AB üyesi 28 Ülke İçinde Sanayisine En Ucuz Elektrik Satan Ülkeyiz”

Bakan Taner Yıldız, doğalgaz fiyatlarının 2008 yılından bu yana değişmediğini belirterek, “Avrupa Birliği üyesi 28 ülke içinde sanayisine en ucuz doğalgaz ve elektrik satan ülkesi haline geldik” dedi. Expotim tarafından düzenlenen 6.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply