Hidrometeorolojik Afetler Giderek Artıyor

Hidrometeorolojik Afetler Giderek Artıyor

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı sonuç bildirgesine göre, 2015 yılı yaz aylarındaki sıcaklıklar rekor seviyelere ulaştı. Sıcak hava dalgaları nedeniyle Hindistan’da 2 bin 500, Pakistan’da bin 400, Fransa’da da 700 kişi hayatını kaybetti.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı, sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirge İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi ve EGD Küresel Isınma Kurultayı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay tarafından hazırlandı. Sonuç bildirgesinde, iklim değişikliğinin insanlık üzerindeki etkilerine ilişkin verilere yer verildi.

Hidrometeorolojik Afetler Giderek Artıyor

Sonuç bildirgesine göre, 2015 yılı yaz aylarındaki sıcaklıklar rekor seviyelere ulaştı. Sıcak hava dalgaları nedeniyle Hindistan’da 2 bin 500, Pakistan’da bin 400, Fransa’da da 700 kişi hayatını kaybetti.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün yayınladığı bir rapora göre, 1970-2012 yılları arasında 8 bin 835 afette, 2 milyona yakın insan hayatını kaybetti. Su dolaşımının, su kaynaklarının ve fırtınaların yol açtığı yağışların istatistiklerini konu alan meteoroloji dalı olan Hidrometeorolojik afetlerden etkilenen insanların sayısının ise yüz milyonları bulduğu tahmin ediliyor.
Son yıllarda özellikle sel, taşkın, fırtına, dolu, kuraklık gibi hidrometeorolojik afetlerde artış yaşandı.
Uluslararası Afet Veri Bankası kayıtlarına göre Türkiye’de 1900-2015 yılları arasında sel ve taşkınlarda bin 399 kişi hayatı kaybederken, 1,8 milyon insan da bu durumdan olumsuz etkilendi. Bu sellerin ülke ekonomisine neden olduğu zarar ise 2,2 milyar dolara ulaştı.
İklim değişikliğinin yol açtığı olumsuzluklar
Bildirgeye göre, Türkiye’deki sıcaklıkların, gelecek 25 yıl içinde 3 dereceye, yüzyıl sonunda ise 6 dereceye kadar artabileceği, yağışların ise yüzde 50 oranında azalabileceği tahmin ediliyor.
Ayrıca, özellikle Doğu Karadeniz ile Antalya ve Muğla’nın kıyılarında şiddetli sağanakların da artabileceği öngörülüyor. Öngörülen bu iklim değişikliklerine bağlı olarak Türkiye’de kuraklığın yanı sıra, su kaynakları ile tarımsal ve hayvansal üretimde azalmanın meydana gelebileceğine işaret ediliyor.
Ayrıca, sel ve taşkınlarda, iklim göçlerinde ve sıcak hava dalgalarında artış yaşanması, yaz ve kış turizm bölgelerinin değişmesi gibi durumlar da Türkiye’yi bekleyen olumsuzluklar arasında gösteriliyor.
Tüm bunlar doğrultusunda bildirgede, Türkiye’nin iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkeler arasında olduğu belirtiliyor.

İklim değişikliklerine uyum

Bildirgede, Türkiye’de iklim değişikliğine uyum konusundaki çalışmaların azlığına işaret edilerek, bu kapsamda yapılabilecek çalışmalara ilişkin örneklere yer verildi.
Bu örneklerden bazıları ise şöyle;

“Kuraklığa karşı su kaynaklarını verimli kullanmak, su hasadı yapmak, az su tüketen sulama sistemlerini yaygınlaştırmak, tarımda kuraklığa dayanıklı türler kullanmak ya da kuraklığa dayanıklı genotipler geliştirmek, turizm tesisi izinlerinde bina yalıtımına önem vermek, art arda yaşanabilecek kurak dönemler için birkaç yıllık tahıl stoku yapmak”

Türkiye’nin, sera gazı salımı sıralaması kötüleşebilir

Sonuç bildirgesinde, aralık ayında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek “COP 21- İklim Değişikliği Taraflar Konferansı”na değinildi.
Türkiye’nin 30 Eylül 2015’te konferansa ilişkin sunduğu emisyon azaltım katkı planına göre, 2030 yılı için emisyon azaltım çalışması yapılmadığı takdirde Türkiye’de emisyonlar 1.175 milyar tona çıkacak. Ancak alınacak önlemlerle bu değerin yüzde 21 azaltarak 929 milyon tona düşürülebileceği de belirtildi.
Bu veri, günümüzde 460 milyon ton olan sera gazı salımlarının 2030 yılında iki katına çıkacağı anlamına geliyor.
Bununla birlikte aralarında ABD ve Çin’in de olduğu birçok ülke, 2005 yılını temel alarak emisyonlarını 2025 ya da 2030 yıllarında değişik oranlarda azaltmayı taahhüt etti.
Türkiye, sera gazı salımları açısından 2012 yılı itibarıyla 18. sırada yer alıyor. Ancak 2030 yılında 8. sıraya kadar yükselmesi söz konusu.
Bildirgede ayrıca, 2015 yılının ilkim değişikliğiyle mücadele için kritik bir yıl olduğu, dini liderler de dahil olmak üzere bütün dünyanın iklim değişikliğini azaltmak için çözüm aradığı da ifade edildi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

CLK’ya Elektrikli Araç

CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış Şirketi, elektrikli 5 aracı hizmet bölgesinde kullanmak amacıyla filosuna kattı. Türkiye’de şirketler elektrikli araçları filolarına eklemeye başladı. Türkiye’de az da olsa, elektrikli araçlar trafikte yer

HABERLER

SOLAR TR-3 Alternatif Enerji Özel Oturumu: 29 Nisan

     27-29 Nisan tarihleri arasında ODTÜ’de düzenlenecek olan Solar TR-3 Uluslararası Güneş Enerjisi Konferansının son gününde saat 11:00-12:30 saatleri arasında alternatifenerji.com olarak birbirinden değerli 4 kişiyi ağırlayacağımız bir özel oturum

HABERLER

Tunceli’de Çevre Temizliği

Tunceli’de  çevreciler ve arama kurtarma ekipleri, Uzunçayır Baraj Gölü’nde temizlemek çalışması başlattı. Ekipler, baraj gölünün kent merkezindeki bölümünden 2 saat içinde yaklaşık bir kamyon çöp çıkardı. Tunceli’de kent merkezine kadar

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply