Hidrojenle Çalışan İlk Otomobil Hyundai ix35 Artık Yollarda

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, bugün Hollanda’da hidrojenle çalışan ilk otomobilini meraklılarına tanıtıyor.

ae_ulasim_Hyundai ix35_hidrojenMevcut Hyundai ix35 modeli araç hidrojen yakıtıyla çalışan özel bir konuma getirildi. Elektro motorlu olan bu araç, petrol ya da elektrik enerjisi yerine hidrojen yakıtıyla çalışıyor. 5,6 kilo hidrojen yakıt tankı bulunan Hyundai toplam 588 kilometre yol yapabiliyor. Yakıt doldurma sadece birkaç dakika zaman alıyor.

Üzerinde yüzlerce mühendisin 14 yıl çalıştığı bu aracın kullandığı hidrojen yakıtı yapımcı firmaya göre tamamen çevre dostu. Tek emisyonu su buharı ve karbon dioksit ve nitratlar gibi hiçbir kirletici madde içermiyor.

Buluş
Araba uzmanları bu yeni araç yakıtı hidrojenden oldukça umutlu görünüyorlar. Uzmanlar bunun büyük bir buluş ve “hızlandırılmış bir evrim” olduğunu konuşurken, 2015 yılından sonra bu aracın 10 bin modelinin daha üretilmesi hedefleniyor.

Bu araçlar için yeterli yakıt dolum istasyonunun bulunmaması hala bir sorun teşkil ediyor. Şuan için sadece Amsterdam ve Arnhem’de yakıt dolum istasyonları bulunuyor ve Helmond, Amsterdam, Zwolle, Rotterdam ve Capelle istasyonları ise kurulma aşamasında.

Kurulacak bu dolum istasyonlarının masraflarını üstlenen Hyundai, gerek dolum istasyonlarına gerekse ürettikleri bu araca talebin artacağını tahmin ediyorlar.

Büyüme
Bu araçların hiçte önemsiz sayılmayacak en büyük dezavantajı: hidrojen yakıtının ucuz olmaması ve aylık leasing (kiralama) ücretinin 2000 euro olması. Bu nedenle Hyundai, hidrojen ile çalışan araçların kullanımına ilk önce devlet ve büyük şirketlerin geçmesini bekliyor.

Hyundai, bu iki grubun çevre için iyi bir örnek oluşturmaları gerektiğini söylüyor ve bu şekilde araçların kullanımı yaygınlaştıktan ve dolum istasyonlarının çoğaldıktan sonra tüketicilerin bu araçları kullanmaya başlayacaklarını öngörüyor.

Kia markasının da içinde yer aldığı Hyundai Grubu, Avrupa’da en hızlı büyüyen otomobil firması. İsveç ve Danimarka’da Hyundai hidrojen yakıtı ile çalışan araçlar için birçok sözleşme imzaladı.

Güney Koreli otomobil üretici hidrojen yakıtı ile çalışan otomobiller için gerekli alt yapının oluşturulması için Hollanda hükümeti ile de işbirliği yapıyor.

Kaynak: Son Haber

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Çin’de Güneş Enerjisi Teknolojilerine KDV Teşviği

Çin’de güneş elektriği satışında uygulanan KDV oranının yüzde 50 oranında düşürüldüğü bildirildi. Çin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada uygulamanın Çin hükümetinin güneş elektriğinin kullanımının yaygınlaştırılması ve sektörün sağlıklı şekilde

HABERLER

Fransa, Elektrikli Araç Kullananlara Finansal Destek Verecek

Fransa, vatandaşlarını elektrikli araç kullanmaya teşvik etmek için finansal destek sağlayacak. Elektrikli araçlar özellikle gelişmiş ekonomiye sahip ülkelerde geleceğin ulaşım teknolojisi olarak değerlendiriliyor. Bu çerçevede de çeşitli destek ve teşviklerle

HABERLER

İkea Enerjide de Markalaşıyor

Uluslararası bir rüzgar  ve güneş enerjisi şirketi olan Mainstream Renewable Power , 7,65 MWlık  Carrickeeny Rüzgar Santralini dünyanın en büyük parekende mobilya şirketi olan İkea‘ya sattı. İrlanda’nın kuzey batı bölgesindeki Leitrim’de yer alan