Hidrojenle Çalışan İlk Otomobil Hyundai ix35 Artık Yollarda

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, bugün Hollanda’da hidrojenle çalışan ilk otomobilini meraklılarına tanıtıyor.

ae_ulasim_Hyundai ix35_hidrojenMevcut Hyundai ix35 modeli araç hidrojen yakıtıyla çalışan özel bir konuma getirildi. Elektro motorlu olan bu araç, petrol ya da elektrik enerjisi yerine hidrojen yakıtıyla çalışıyor. 5,6 kilo hidrojen yakıt tankı bulunan Hyundai toplam 588 kilometre yol yapabiliyor. Yakıt doldurma sadece birkaç dakika zaman alıyor.

Üzerinde yüzlerce mühendisin 14 yıl çalıştığı bu aracın kullandığı hidrojen yakıtı yapımcı firmaya göre tamamen çevre dostu. Tek emisyonu su buharı ve karbon dioksit ve nitratlar gibi hiçbir kirletici madde içermiyor.

Buluş
Araba uzmanları bu yeni araç yakıtı hidrojenden oldukça umutlu görünüyorlar. Uzmanlar bunun büyük bir buluş ve “hızlandırılmış bir evrim” olduğunu konuşurken, 2015 yılından sonra bu aracın 10 bin modelinin daha üretilmesi hedefleniyor.

Bu araçlar için yeterli yakıt dolum istasyonunun bulunmaması hala bir sorun teşkil ediyor. Şuan için sadece Amsterdam ve Arnhem’de yakıt dolum istasyonları bulunuyor ve Helmond, Amsterdam, Zwolle, Rotterdam ve Capelle istasyonları ise kurulma aşamasında.

Kurulacak bu dolum istasyonlarının masraflarını üstlenen Hyundai, gerek dolum istasyonlarına gerekse ürettikleri bu araca talebin artacağını tahmin ediyorlar.

Büyüme
Bu araçların hiçte önemsiz sayılmayacak en büyük dezavantajı: hidrojen yakıtının ucuz olmaması ve aylık leasing (kiralama) ücretinin 2000 euro olması. Bu nedenle Hyundai, hidrojen ile çalışan araçların kullanımına ilk önce devlet ve büyük şirketlerin geçmesini bekliyor.

Hyundai, bu iki grubun çevre için iyi bir örnek oluşturmaları gerektiğini söylüyor ve bu şekilde araçların kullanımı yaygınlaştıktan ve dolum istasyonlarının çoğaldıktan sonra tüketicilerin bu araçları kullanmaya başlayacaklarını öngörüyor.

Kia markasının da içinde yer aldığı Hyundai Grubu, Avrupa’da en hızlı büyüyen otomobil firması. İsveç ve Danimarka’da Hyundai hidrojen yakıtı ile çalışan araçlar için birçok sözleşme imzaladı.

Güney Koreli otomobil üretici hidrojen yakıtı ile çalışan otomobiller için gerekli alt yapının oluşturulması için Hollanda hükümeti ile de işbirliği yapıyor.

Kaynak: Son Haber

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

EÜAŞ Yurt Dışında da Hizmet Sunacak

Devletin elektrik üretimi faaliyetleri yürüten şirketi Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) yurt dışında hizmet sunmak amacıyla şirket kuruyor. Enerji alanındaki kamu kuruluşlarının yurt dışında da hizmet vermesi yönünde çalışmalar yapılıyor.

YATIRIMCI 0 Comments

Zorlu Enerji’den Yeni Bir Şirket

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, “Zorlu Solar Enerji Tedarik ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketin kuruluşuna ilişkin tescil işlemlerinin dün tamamlandığını bildirdi. Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, “Zorlu Solar Enerji

HABERLER 0 Comments

Chris Porritt Apple’a Transfer Oldu

Apple, Aston Martin One-77 süper otomobilinin, Tesla Model S ve Model X’in geliştirilmesinde rol oynayan ve Elon Musk’ın en sık görüştüğü yöneticilerinden Chris Porritt’i transfer etti. Elektrikli araçlar popüler haline