“Herkes Atıktan Enerji Üretiminden Çok Para Kazanabilir”

IWES 2012’de Atıktan Enerji Üretimi ve Uygulamaları isimli  panelde atıkların yenilenebilir enerjiye dönüştürülmesi konusu işlendi. BDI Yetkilisi Hrvoje Milosevic panelde yaptığı konuşmada, ” Atık, para kazandıracak bir meta ve atık için yatırım, iyi bir yatırımdır. Atıktan enerji üretimi muazzam bir iş alanı. Herkes, bundan çok para kazanabilir” şeklinde konuştu. Milosevic, BDI olarak, biyogazdan enerji üretiminde dünya lideri konumunda olduklarını söyleyerek konuşmasını şöyle  sürdürdü: “Dünyanın  her yerinde biyogaz tesislerimiz mevcut. Atığı değere çevirmek bizim konumuz. Organik atıkları enerjiye dönüştürebiliyoruz.”  Şirketlerin atıklarını kaldırmak için de para ödediklerine değinen Milosevic,  bunları enerjiye dönüştürmeleri durumunda  kazançlı çıkacaklarını söyledi.

Yenilenebilir enerji alanıyla ilgili 250 kişilik danışman kadrosu

Konferansta konuşan AF Consult temsilcisi Dr. Murat Onuk ta yenilenebilir enerji alanıyla ilgili 250 kişiyle danışmanlık hizmeti verdiklerini belirtti. Onuk, Finlandiya’nın Oulu kentinde bulunan ve atıktan enerji üreten 52 megawat’lık Oulu Atıktan Isı ve Enerji Üretimi Santrali hakkında bilgi verdi. Dr. Onuk, AB’nin biyolojik olarak çözünebilir atıkların, açık alanlarda depolanmasına izin vermediğini de sözlerine ekledi.

“Biyogaz tesisleri atığın olduğu yerlerde kurulmalı”

İzaydaş Yetkilisi Şahan Dede İzaydaş Bitkisel ve Hayvansal Atıklardan Biyogaz ve Enerji Üretim Tesisi’nde elektrik ve ısı enerjisi üretimi gerçekleştirdiklerini belirtti. Dede, elde edilen 155 m³/saat debideki biyogazdan 350 kilowat elektrik enerjisi, 350 kilowat’ta ısı ürettiklerini kaydetti. Dede,  “biyogaz tesisleri mutlaka atığın olduğu yerlerde kurulmalı. Organik atıkların yüksek çıktığı yerlerde kurulması, işletme maliyetlerini azaltıcı bir faktördür. Yenilenebilir enerji kullanımı, hava kirliliği ve sera gazı etkisinin azaltılmasında  önemli bir  unsurdur” şeklinde açıklama yaptı.

Biyogaz, doğalgaza alternatif

Topkapı Endüstri Satış Müdürü Nedim Gürcü ise, biyogazdan ve çöpgazından elektrik üretimi gerçekleştirdiklerini ifade etti.  Gürcü, biyogazın doğalgaza ciddi bir alternatif oluşturduğunu belirtti. Gürcü, elektrik ve ısının aynı tesiste üretilmesinin işletme verimliliğini yüzde 80 düzeyine ulaştırdığının altını çizdi. Çöp gazının enerji değerinin biyogaza göre daha az oluğunu ifade eden Gürcü, çöpgazında  organik miktarının enerji üretim miktarıyla doğru orantılı olduğunu belirtti. Gürcü, biyogaz ve çöpgazından elde edilen enerjinin doğaya çok daha az zarar verdiğini aktardı. Gürcü, İstanbul büyüdükçe, gaz miktarının da arttığını ve biyogaz ve çöpgazından enerji üretimi yatırımlarının  çoğalacağını ifade etti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi düşük maliyetli

İltekno Yetkilisi  Emel Esendir ise dünyada fosil yakıtlarının azalmasına pararlel olarak yenilenebilir enerjiye yönelim olduğunu dile getirdi. Esendir, yenilenebilir enerjiyle ekonomik şekilde elektrik üretilmesinin, elektrik maliyetini düşüreceğini  kaydetti. Yenilenebilir enerjiyle Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının da azalacağını vurgulayan Esendir,  çevresel açıdan da önemli kazanımlar sağlanacağını bildirdi.

Panelde Yıldırım Holding Yetkilisi  Halit Yüksel Böke ise, Eti Krom A.Ş.’de Ferrokrom Ark Ocaklarında Toz Tutma ve Enerji Geri Kazanım Sistemi” konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Ezinç, Ephesia Hotel’i Güneş Kollektörleri İle Donattı

Ephesia Hotel’e kurulan güneş kollektörleri ile yıllık 145 bin TL enerji tasarrufu sağlanırken, 100 dekar ormanı kurtarmaya eşdeğer karbondioksit salımı da önlenecek. Ezinç A.Ş. tarafından Kuşadası’nda bulunan Ephesia Hotel’in sıcak su ihtiyacını

İNOVASYON 0 Comments

Hindistan’da Güneş Panelli Trenler Dönemi

Hindistan’da, 500 adet trenin üzerine güneş enerjisi panellerinin yerleştirilmesi planlanıyor. Bilimsel ve teknolojik ilerlemeler, uzun vadede dünyanın değişimi sonucunu doğurur. Enerjide güneş enerjisi alanında yaşanan gelişmeler de yeni bir enerji

Elektrik Üretimi

Kağıthane Belediyesi’nden Güneş Enerjili Park

Kağıthane Belediyesi 261’inci sokak parkını Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde hizmete sundu. Parkta güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek gün ışığından aldığı enerji ile gecenin aydınlık alan olmasını sağlayan rüzgar türbini ve