Hem Kendiniz Hem de Başkaları İçin “Güneş İçin Koşun”

Hem Kendiniz Hem de Başkaları İçin “Güneş İçin Koşun”

Canadian Solar eski Genel Müdürü Eren Engür’le beraberdik Solarex Fuarı esnasında. Ben Eren Bey’i Türkiye’de 5 kw panel satışı önemli bir başarı olarak görülürkenki dönemden beri tanıyorum. Geçtiğimiz 3 yıl içinde ise Canadian Solar’ın Türkiye’deki artık onlarla ifade edilen Megawatt bazında çok başarılı satışlarını bu platformda duyurduk, ama ben onu 2014 Avrasya Maratonu öncesinde bir Linkedin mesaj ile başlayan “Güneşe Koşalım” projemiz sayesinde daha yakından tanıdım. 2014 Avrasya Maratonunda koşacağını paylaştığı iletisinin altına “O zaman gelin güzel bir projeyle, beraber koşalım” yazdım ve Eren Bey önerimi hemen kabul etti: o zaman çalıştığı Canadian Solar 20 t-shirt’e sponsor oldu, Facebook sayfamızda duyurduğumuz “Güneşe Koşalım” projemizde 20 kişi o t-shirt ile Halk Yürüyüşüne katıldı (Ama Eren Bey 42 km. Maraton koştu !). 2015 Maratonu için çok daha büyük bir  hedefimiz vardı: bu kez fikrimizi sadece takipçilerimiz değil, tüm solar sektöre duyuracak, yüzlerce insan “Güneşe Koşalım” t-shirtleri ile kıtadan kıtaya yürüyecektik. Ancak projemizi “güvenlik riski yüksek” endişesi yüzünden maalesef gerçekleştiremedik.

eren engur maraton

Kendisiyle ile zaman zaman mesajlaşsak ta, uzun zamandır karşılaşmamıştık.  Canadian Solar’dan ayrıldığını biliyordum ama daha fazlasını değil. Bu nedenle öncesinde “Bir kahve içelim” diye sözleştiğimiz Eren Bey’e, Solarex’te kahvelerimizi duyumlarken ilk sorum “Şimdi neler yapıyorsunuz?” oldu. Ve öğrendim ki harika bir projenin tam ortasında yer almakta ! Run for Solar (Güneş İçin Koş) adını verdiği ve tamamen kendi finanse ettiği bu projeyle önce sizin sonra başkalarının hayatına yararlı olmak istiyor. “İlk istediğim insanların spor yapmasına ve kendi sağlığına özen göstermesine vesile olmak” diyor . Kendisi 42 km. tam maraton koşan ve hayli fit olan Engür, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünün ispatı bence de, bakınız aşağıdaki resim :)

Eren Engur maraton

Peki projesi ne? runforsolar.org insanların bir spor organizasyonu için koşarken resimlerini çektikten sonra, bu siteye ekledikleri ve eklenen her 3 resim için, elektrik olmayan, ihtiyaç sahibi bir yere tamamen Eren Engür’ün kendi finanse ettiği  bir güneş aydınlatmalı kit yollamasına vesile olan bir web sayfası. Ancak şu anda dünyadaki tüm koşu organizasyonlarında güvenlik riski görüldüğü için, bir süre herhangi bir organizasyona katılım şartı olmadan devam edecek bu proje.

İlk duyduğum zaman aklıma gelenler şunlar oldu : “Projenin tam amacı nedir? Bunun finansmanı gerçekten tamamen size mi ait? Sponsorlarınız var mı? Biz nasıl destek verebiliriz? Bu işten sizin faydanız ne olacak?”

Menfaat beklemeden hiç bir şey verilmesine alışkın olmadığımız günümüzde, gece feneri gibi ışıldayan bir projelerdendi bu. Eren Bey beni sabırla dinledi ve “Bakın, hepimiz günün sonunda para kazanmak istiyoruz ama bu dünyaya bir faydamız da olmalı. Benim yola çıkış amacım, senelerce çalıştığım sektörde oluşan network’ümü iyi şeylere vesile olmak için de kullanmak. Dünyada hala elektriğe ulaşımı olmayan, gece aydınlanmak için gaz lambası yakmak zorunda kalan, bu nedenle evleri ya da kendileri yanan, zarar gören insanlar var. İşte runforsolar.org bunu değiştirmek için kuruldu. Projemiz uluslararası bir proje, o nedenle web sayfamız da İngilizce. Bu siteye girip gerçekten koşarken çekilmiş bir resminizi yollayın. Bana ulaşan her 3 resim için, ihtiyacı olan bir yere basit bir güneş enerjili aydınlatma setini tamamen kendim finanse ederek yollayacağım. Sponsorum yok ve öyle bir beklentim de yok. Projeye destek vermek için runforsolar.org‘u daha çok duyurun ama önce kendinize bir iyilik yapıp kendiniz koşun, hareket edin, spor yapın. Bu işten benim faydama gelince, insanların spor yapmasına vesile olmak ve ihtiyacı olan insanlar için bir şeyler yapmanın mutluluğu” dedi.

Projeye bayıldım. Hatta haftasonu arkadaşlarımla paylaştım. Benim gibi sportif olmayan,  evine aldığı koşu bandını haftada 1 gün ziyaret eden birini bile bu sabah heyecanlandırdı, ataletimi yendim, bakınız aşağıdaki resim :)

20160411_140453

(Not: İlla açık havada koşmanız şart değil, yani bahaneniz yok :)  Bu resim sabah 6:30’da, ofise gitmeden önce çekildi )

Hadi siz de ataletinizi yenin .

ÖNCE KENDİNİZ, SONRA BAŞKALARI VE GÜNEŞ İÇİN KOŞUN !

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Dağıtım 0 Comments

Lisanssız Elektrik Üretiminde Haksız Uygulamalar İçin Emsal Karar

Yargı, elektrik sektöründe yerli üreticilere ‘müjde’ niteliğinde önemli bir karara imza attı. Kahramanmaraş İdari Mahkemesi’nden çıkan kararla 1 Megavat’a (MW) kadar lisanssız olarak üretim serbestisinden yararlanarak elektrik üretimi yapmak için

HABERLER

Futbolun İlk Karbon Ayakizi Çalışması Ordu Spor’dan Geldi

Yeni sezon öncesi sportif faaliyetlerini ara vermeden sürdüren Orduspor Kulübü, diğer taraftan üstlendiği sosyal sorumluluk projesi ile Türkiye’de bir ilke imza attı. Önümüzdeki sezon PTT 1.Ligde mücadele edecek olan Orduspor, imzaladığı

HABERLER

TÜBİTAK’tan Güneş Enerjisi Projelerine Milyonlarca Lira Destek

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelini dikkate alan ve bu alandaki teknolojik dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen TÜBİTAK, Enerji Verimliliği Çağrı Programı kapsamında “Yüksek Verimli Fotovoltaik Hücrelerin Geliştirilmesi” için girişimcilere çağrıda bulundu. TÜBİTAK,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply