Hava Ulaştırmasında Güneş Enerjili Uçak Dönemi

Hava Ulaştırmasında Güneş Enerjili Uçak Dönemi

Mart ayında Bertrand Piccard ve Andrew Borschberg, sadece güneş enerjisinin kullanıldığı uçakla dünyanın çevresinde tur atacak.

günes enerjili ucakGüneş enerjisi iletişimden ulaştırmaya kadar birçok alanda kullanılmaya başlanınca, devrim niteliğindeki gelişmeler de kaçınılmaz olmaya başladı. Güneş enerjisiyle çalışan uçak da hava ulaştırmasında önemli değişikliklere yol açacak gibi görünüyor.

bilgicagi.com’un haberine göre, uçak koltuklarının arkasında TV izleyebilmenin oldukça büyük bir yenilik olduğu günler çok da eski sayılmaz. 30 bin feet yükseklikte arama yapılabilmesi imkânsız görünüyordu ayrıca wi-fi kullanımı söz konusu bile olamazdı. Bugünse, artık bunun gibi uygulamalar çalışmadığında yolcuların şikâyet edebileceği kadar benimsendi.

Uçaklardaki yenilikler oldukça büyük gelişmeler kat etti ve şirketlerin artık memnun etmesi gereken teknoloji bağımlısı müşterileri var. Uzmanlar bunu nasıl yapacakları üzerine kafa patlatıyor. Bu uzmanların yani birçoğu tasarım firmaları tarafından tanınan NASA bilim insanlarının büyük fikirleri gelecek planlarına dönüştürmede payı var.

Tamamen temiz enerji 

Mart ayında Bertrand Piccard ve Andrew Borschberg, sadece güneş enerjisinin kullanıldığı uçakla dünyanın çevresinde tur atacak. Başarılı oldukları takdirde uçak yolculuklarında fosil yakıt kullanımını kaldırmaya yönelik ilk ve büyük bir adım atılacak. Yani, emisyonlar ve hava yolu şirketlerinin operasyonel maliyetleri azalacak. Diğer taraftan yeşil uçak yolculuklarını bekleyen sadece ticari şirketler değil.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Abdullah Gül: “Barış, Güneşten Gelecek”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bilim adamlarının güneş enerjisi üzerine yaptıkları çalışmaların, açlıkla mücadele, iktisadi kalkınma, refah ve enerji güvenliği gibi konulara katkı sağlayacağını, bunun da dünya barışını tahkim edeceğini bildirdi. GÜL,

HABERLER

Güneş Enerjisiyle Kayısı Bahçeleri Sulaması

Malatya’da kayısı bahçeleri güneş enerjisi santrali ile sulanacak.  Büyükşehir Belediyesi ve Malatya İl Özel İdaresince Battalgazi ilçesine bağlı Hacıyusuflar Mahallesinde uygulamaya konan 290 kW’lık Şebekeye Bağlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali

HABERLER

“Türkiye’nin Rüzgar Verimliliği Rakamları ve Potansiyeli Cezp Edici”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: “Yurt dışından yatırım yapmak isteyen ve Türkiye’yi bir merkez olarak görüp bunu Orta Doğu ve Afrika’ya taşımak isteyen yatırımcılar bulunuyor. Türkiye’nin rüzgar verimliliği