Hava Ulaştırmasında Güneş Enerjili Uçak Dönemi

Hava Ulaştırmasında Güneş Enerjili Uçak Dönemi

Mart ayında Bertrand Piccard ve Andrew Borschberg, sadece güneş enerjisinin kullanıldığı uçakla dünyanın çevresinde tur atacak.

günes enerjili ucakGüneş enerjisi iletişimden ulaştırmaya kadar birçok alanda kullanılmaya başlanınca, devrim niteliğindeki gelişmeler de kaçınılmaz olmaya başladı. Güneş enerjisiyle çalışan uçak da hava ulaştırmasında önemli değişikliklere yol açacak gibi görünüyor.

bilgicagi.com’un haberine göre, uçak koltuklarının arkasında TV izleyebilmenin oldukça büyük bir yenilik olduğu günler çok da eski sayılmaz. 30 bin feet yükseklikte arama yapılabilmesi imkânsız görünüyordu ayrıca wi-fi kullanımı söz konusu bile olamazdı. Bugünse, artık bunun gibi uygulamalar çalışmadığında yolcuların şikâyet edebileceği kadar benimsendi.

Uçaklardaki yenilikler oldukça büyük gelişmeler kat etti ve şirketlerin artık memnun etmesi gereken teknoloji bağımlısı müşterileri var. Uzmanlar bunu nasıl yapacakları üzerine kafa patlatıyor. Bu uzmanların yani birçoğu tasarım firmaları tarafından tanınan NASA bilim insanlarının büyük fikirleri gelecek planlarına dönüştürmede payı var.

Tamamen temiz enerji 

Mart ayında Bertrand Piccard ve Andrew Borschberg, sadece güneş enerjisinin kullanıldığı uçakla dünyanın çevresinde tur atacak. Başarılı oldukları takdirde uçak yolculuklarında fosil yakıt kullanımını kaldırmaya yönelik ilk ve büyük bir adım atılacak. Yani, emisyonlar ve hava yolu şirketlerinin operasyonel maliyetleri azalacak. Diğer taraftan yeşil uçak yolculuklarını bekleyen sadece ticari şirketler değil.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Pasif Ev”de Antep Fıstığı Kabuğundan Enerji Üretimi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında, Türkiye’nin “Pasif Ev” isimli ilk ve tek ekolojik binasında antepfıstığı kabuğundan enerji üretilecek.  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden biri olan Türkiye’nin ilk ve tek

HABERLER

Bu da Elektrikli Golf Arabası

Çaycuma’da yaya bölgesinde çalışacak elektrikli golf arabası hizmete girdi. Alternatif enerji teknolojileri gündelik hayatın hemen her alanında renkli bir tablo oluşturuyor.  Yakın zamana kadar kimsenin aklına gelmeyecek uygulamalar görenleri şaşırtıyor. www.milliyet.com.tr’nin

YATIRIMCI

Limak Enerji, Apa GES Projesiyle 23 Gigawatt/saat Üretim Yapmayı Hedefliyor

Limak Enerji İcra Kurulu Başkanı Birol Ergüven, yenilenebilir enerji projelerini büyüteceklerini belirterek, “Güneş alanındaki başlangıç noktamız olan Konya’daki Apa GES projemizin en geç 2017’de çalışır duruma geçmesini ve 23 gigawatsaat üretim yapmayı hedefliyoruz”