Hava Ulaştırmasında Güneş Enerjili Uçak Dönemi

Hava Ulaştırmasında Güneş Enerjili Uçak Dönemi

Mart ayında Bertrand Piccard ve Andrew Borschberg, sadece güneş enerjisinin kullanıldığı uçakla dünyanın çevresinde tur atacak.

günes enerjili ucakGüneş enerjisi iletişimden ulaştırmaya kadar birçok alanda kullanılmaya başlanınca, devrim niteliğindeki gelişmeler de kaçınılmaz olmaya başladı. Güneş enerjisiyle çalışan uçak da hava ulaştırmasında önemli değişikliklere yol açacak gibi görünüyor.

bilgicagi.com’un haberine göre, uçak koltuklarının arkasında TV izleyebilmenin oldukça büyük bir yenilik olduğu günler çok da eski sayılmaz. 30 bin feet yükseklikte arama yapılabilmesi imkânsız görünüyordu ayrıca wi-fi kullanımı söz konusu bile olamazdı. Bugünse, artık bunun gibi uygulamalar çalışmadığında yolcuların şikâyet edebileceği kadar benimsendi.

Uçaklardaki yenilikler oldukça büyük gelişmeler kat etti ve şirketlerin artık memnun etmesi gereken teknoloji bağımlısı müşterileri var. Uzmanlar bunu nasıl yapacakları üzerine kafa patlatıyor. Bu uzmanların yani birçoğu tasarım firmaları tarafından tanınan NASA bilim insanlarının büyük fikirleri gelecek planlarına dönüştürmede payı var.

Tamamen temiz enerji 

Mart ayında Bertrand Piccard ve Andrew Borschberg, sadece güneş enerjisinin kullanıldığı uçakla dünyanın çevresinde tur atacak. Başarılı oldukları takdirde uçak yolculuklarında fosil yakıt kullanımını kaldırmaya yönelik ilk ve büyük bir adım atılacak. Yani, emisyonlar ve hava yolu şirketlerinin operasyonel maliyetleri azalacak. Diğer taraftan yeşil uçak yolculuklarını bekleyen sadece ticari şirketler değil.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Konya Türkiye’nin Enerji Merkezi Olacak

Konya, güneş enerjisi ve kömür rezervleriyle Türkiye’nin enerji merkezi olmaya aday. Ciner Grubu 1 milyar doları geçen yatırım yapıyor. Güneş enerjisi için de pek çok yerli yabancı şirket Haziran ayında

Tasarımlar

Güneş Enerjisi Depolayan Bank

Hırvatistan’da 20 yaşındaki kolej öğrencisi Ivan Mrvoš, sabah güneş enerjisi depolayan akşam da bu enerji ile aydınlanan banklar tasarladı. Hırvatistan’da 20 yaşındaki kolej öğrencisi Ivan Mrvošbir, sabah güneş enerjisi depolayan

HABERLER

Lufthansa “Yosun Yeşili” Yakıt Kullanacak

Lufthansa Avustralyalı biyoyakıt şirketi Algae.Tec ile yosundan uçak yakıtı üretim tesisi kurmak için anlaştı. Geçtiğimiz hafta başında işbirliği ön anlaşması imzalayan iki şirket, adı henüz açıklanmayan ve endüstriyel CO2 kaynaklarına