“Hata Oranının Yüzde 2 Gibi Bir Yerde Tutulmasının Takibi ve Uygulanabilirliği  Son Derece Güç”

“Hata Oranının Yüzde 2 Gibi Bir Yerde Tutulmasının Takibi ve Uygulanabilirliği Son Derece Güç”

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk: “Elektrikte arz güvenliği çerçevesinde düşünürsek çok kötü bir sistem değil ancak hata oranının yüzde 2 gibi bir yerde tutulması biz yatırımcılar açısından takibi ve uygulanabilirliği son derece güç.”

Geçtiğimiz Cuma günü Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yönetmelikte tolerans katsayısı başlangıç değeri 0,98 olarak belirlendi, yüzde 2 tolerans payı verildi. Buna göre, üretim tahmininde yüzde 2’ye kadar oluşan dengesizlikler bir maliyet oluşturmayabilecek.

YEKDEM’deki değişikliğe göre, daha önce haberimizde yer verdiğimiz gibi RKT Enerji Genel Müdürü Utku Korkmaz’ın yorumuyla (Haber için tıklayın) kısa-orta vadede bu işle birlikte RES, HES, GES talep tahminleri daha önem kazanıyor. İzleme ve tahmin yazılımlarına artık daha çok ihtiyaç duyulacak.

Üretim tahminlerinde hata oranının yüzde 2 seviyesinde tutulması, YEKDEM kapsamındaki yenilenebilir enerji santrallerinin geneli için bir sorun oluşturabilir. Özellikle çevresel koşullar ile santrallerin, üretim tahminlerini doğru yapacak kalifiye elemana, sağlıklı veriye ve yeterli teknik ekipmana sahip olma zorunluluğu gibi etkenler yatırımcılar açısından çeşitli zorluklar ortaya çıkartabilir. Bunu sağlamak için aracı kurumlara komisyon karşılığında iş yaptırma zorunluluğu da maliyeti artırabilir.

Jeotermal enerji santralleri için de belli yorumlar yapılabilir. Bu doğrultuda,
Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk, “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM)” kapsamındaki santrallerin üretim tahmini düzenlemesine ilişkin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), yeni bir sistem kurmaya çalıştığını belirterek, “Elektrikte arz güvenliği çerçevesinde düşünürsek çok kötü bir sistem değil ancak hata oranının yüzde 2 gibi bir yerde tutulması biz yatırımcılar açısından takibi ve uygulanabilirliği son derece güç.” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeline İnanıyoruz”

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç: “Türkiye’nin güneş enerjisi alanındaki yüksek potansiyeline inanıyoruz ve yatırımcıları güneş enerjisiyle tanışmaya çağırıyoruz.” Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, güneş enerjisi alanında Türkiye’de son bir

HABERLER

Fırsat Eşitliği Yaratan Mikro-HES’ler

Geçen hafta yayınladığımız Mikro HES’ler ve Mikro HES’ler Hakkında Bilinmeyen Gerçekler makalemizde ülkemiz için daha uygun olabilecek HES modellerinden ve bu modellerin büyüklerine nazaran avantaj sağlayan detaylarından bahsetmiştik. Son zamanlarda

HABERLER

Jeotermal Kaynağıyla Harran’dan Avrupa’ya

Harran Ovası’nda jeotermal enerjinin kullanıldığı seralarda üretilen domates, başta Avrupa ülkeleri ve Rusya olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. GAP’ın hayata geçirilmesiyle her alanda değişim ve gelişimin yaşandığı bölgede, son

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply