Harley-Davidson İlk Elektrikli Motosikletini Gün Işığına Çıkardı

Harley-Davidson İlk Elektrikli Motosikletini Gün Işığına Çıkardı

İlk motosikleti ürettiği 101 yıldan bu yana  ilk defa elektrikli motosikleti  “LiveWire” ismiyle gün ışığına çıkardı.

Harley-Davidson-Livewire-Light-537x348Harley-Davidson 1903 yılından bu yana gürültülü çok benzin yakan motosikletler üretiyor.  İlk motosikleti ürettiği 101 yıldan bu yana  ilk defa elektrikli motosikleti  “LiveWire” ismiyle gün yüzüne çıkarıyor. Bisiklet kullanıcıları yalnızca bisikletin hayalini kurmakla kalmayacak, çünkü LiveWire 4 dakikadan daha az bir zamanda 0-100 km gidebiliyor ve sesi savaş jeti ve banshee karışımı gibi.

LimeWire 74 beygirgücü ve 52 foot-libre-saniye tork

Gürültü yapan gaz patlamalarının yerine LimeWire, elektrikli V-ikiz motoruyla çok tiz bir vızıltı üretir. 92 mph olan en yüksek hıza ulaşmak için LimeWire 74 beygirgücü ve 52 foot-libre-saniye tork harcıyor. Motosikletin, 220 volt sistemde şarj edilebildiğinde 3.5 saate denk gelen kapasiteli bir lityum iyon  bataryası da bulunuyor.

Harley-Davidson mühendisleri, motosikleti oluştururken en zor parçanın bu ağır bataryayı şekillendirmek olduğunu söylediler. Ayrıca LiveWire’ı n egzos sistemi gerektirmediğini belirttiler.

Ancak sizlere kötü bir haberimiz var: LiveWire henüz satışa çıkmadı ! Şu anda sadece ABD’de Project LiveWire (LiveWire Projesi) adı altında bir lansman ile 30 eyaleti dolaşan motorsiklet, kullanıcıların yorum ve eleştirileri ile yeniden şekillenecek.

Çeviri Haber: inhabitat.com

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

ABD’nin Temiz Enerji Destekçisi Yeni Enerji Bakanı

ABD Senatosu, Ernest Moniz’in enerji bakanı olarak atanmasını onayladı. Başkan Barack Obama, yaptığı açıklamada Senato’nun, Moniz’in atamasını oy birliğiyle onaylamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Moniz’i çeşitli enerji kaynakları konusunda uzman,

HABERLER 0 Comments

Karada ve Havada Gidebilen Elektrikli Otomobil Üretildi

Rektör Prof.Dr. Burhan Aykaç, Mühendislik Fakültesi’nin TÜBİTAK desteği ile hazırladığı elektrikle çalışan otomobil projesinin dünya çapında ilgi gördüğünü söyledi. Türkiye’de elektrikli otomobil konusunda akademik düzeydeki çalışmalar sınır tanımıyor. Türkiye bu

Mevzuat

Rüzgar ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Yarışma Yönetmeliği Yayınlandı

Resmi Gazete’de yayınlanan “Rüzgar ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği’nin” görüntülemek için linke tıklayınız: http://www.alternatifenerji.com/wp-content/uploads/06.12.2013-Rüzgar-ve-Güneş-Yarışma-Yönetmeliğ.docx