Harley-Davidson İlk Elektrikli Motosikletini Gün Işığına Çıkardı

Harley-Davidson İlk Elektrikli Motosikletini Gün Işığına Çıkardı

İlk motosikleti ürettiği 101 yıldan bu yana  ilk defa elektrikli motosikleti  “LiveWire” ismiyle gün ışığına çıkardı.

Harley-Davidson-Livewire-Light-537x348Harley-Davidson 1903 yılından bu yana gürültülü çok benzin yakan motosikletler üretiyor.  İlk motosikleti ürettiği 101 yıldan bu yana  ilk defa elektrikli motosikleti  “LiveWire” ismiyle gün yüzüne çıkarıyor. Bisiklet kullanıcıları yalnızca bisikletin hayalini kurmakla kalmayacak, çünkü LiveWire 4 dakikadan daha az bir zamanda 0-100 km gidebiliyor ve sesi savaş jeti ve banshee karışımı gibi.

LimeWire 74 beygirgücü ve 52 foot-libre-saniye tork

Gürültü yapan gaz patlamalarının yerine LimeWire, elektrikli V-ikiz motoruyla çok tiz bir vızıltı üretir. 92 mph olan en yüksek hıza ulaşmak için LimeWire 74 beygirgücü ve 52 foot-libre-saniye tork harcıyor. Motosikletin, 220 volt sistemde şarj edilebildiğinde 3.5 saate denk gelen kapasiteli bir lityum iyon  bataryası da bulunuyor.

Harley-Davidson mühendisleri, motosikleti oluştururken en zor parçanın bu ağır bataryayı şekillendirmek olduğunu söylediler. Ayrıca LiveWire’ı n egzos sistemi gerektirmediğini belirttiler.

Ancak sizlere kötü bir haberimiz var: LiveWire henüz satışa çıkmadı ! Şu anda sadece ABD’de Project LiveWire (LiveWire Projesi) adı altında bir lansman ile 30 eyaleti dolaşan motorsiklet, kullanıcıların yorum ve eleştirileri ile yeniden şekillenecek.

Çeviri Haber: inhabitat.com

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Yeni Yerli Panel Üreticisi Tasarrufda Öncü Olmayı Hedefliyor

Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli sermayeli güneş paneli üreticisi olan Gazioğlu Solar Enerji, otellerden uygulama tesislerine kadar çeşitli sektörlerde enerji tasarrufunun öncüsü olmaya devam ediyor. Ağustos 2012’de kurulumunu eksiksiz tamamlayıp, Çerkezköy/Tekirdağ Organize

Ulaşım

Geleceğin Yolculuğu: Uçan Solar Gemiler

Futuristic Air Cruiseship adında üstü şeffaf  tasarlanmış ve enerjisini güneş panellerinden alan uçak adeta uçan bir gemi gibi. Uzun yolculuklarda yolcuların rahat bir yolculuk yapması için adeta biçilmiş kaftan. Şimdilik sadece

HABERLER

Toshiba, Tohoku Electric İçin 40MW Depolama Merkezi Kuruyor

Toshiba, Japonya’nın kuzeydoğusunda yer alan Fukushima’ya bağlı Tohoku Elektrik Güç Santrali için 40MWh Bataryalı Enerji Depolama Sistemi (BEDS) kuracak. Amacı güneş ve rüzgar enerjisi projelerinden elde edilecek olan enerjiyi regüle