HAO’dan Yeşil Kentsel Gelişim İçin Örnek Bir Proje

HAO’dan Yeşil Kentsel Gelişim İçin Örnek Bir Proje

Yüksek bir plato üzerinde tasarlanan yerleşim planındaki tüm binalar enerji verimliliği düşünülerek, yenilenebilir enerji sistemleri ile kombine edilerek tasarlanmış. Projede yaşam, iş, oyun ve kültürel alanlar bulunuyor.

Binhai-Eco-City-by-HAO-14-537x393Çin yükselişe geçen kömür endüstrisi dolayısıyla eleştirilse de ülkedeki yeni yeşil kentsel gelişim modelleri sürdürülebilir çevreci çalışmaların itici gücü olabilir. Bu örneklerden birini Binhai Çevreci Şehir Master Planı  oluşturuyor. Holm Architecture Office (HAO) tasarlanan bu örnek proje, yeşil kentsel gelişimin unsurların keşfetmek için ayrıntılar sunuyor.

Proje, 2014 WAF Ödülleri’ne finalist olarak seçildi

2014 WAF Ödülleri’ne finalist olarak seçilen proje, Kuzey Çin’de 20 hektarlık alan kaplıyor. Yeşil kuşakla çevrelenmiş olan projede  “merkez iş bölgesi” yer alıyor. Ayrıca eğitim ve spor faaliyetleri gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilecek beş kültür binası da proje kapsamında bulunuyor. Kültürel binalar yeşil bölgedeki özel platolar üzerine kurulmuş. Yeşil yol ya da bölgedeki tramvay iş alanlarını kültürel binalara bağlıyor.

Proje, ekolojik olarak zengin bir bölgede bulunuyor ve çiçekli çayırlardan, su alanlarına kadar  farklı peyzaj örneklerini de bünyesinde barındırıyor. Özel tasarımı sayesinde bölgedeki yağmur suları toplanıyor ve filtre ediliyor. Bu projede 350 bin kent sakini yer alacak.

Kaynak: http://inhabitat.com/çeviri haber

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Marka Grup Besi’den Güneş Enerjisi Santrali Yatırımı

2003 yılından bu yana kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla tüketiciye sunma vizyonuyla hareket eden Marka, bölgesindeki yeniliklerin de öncüsü olmaya devam etmekte. Marka, yaptığı güçlü yatırımlarla, kurulduğu günden bu yana

Elektrik Üretimi 0 Comments

Erzurum’a Güneş Enerji Santrali

Güneş enerjisi santrali, yıllık 90 bin kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirdi. Kışın en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Erzurum’da güneş enerjisinden elektrik üretiliyor. Atatürk Üniversitesi ve KUDAKA işbirliğiyle kurulan güneş

HABERLER

Eczacıbaşı Profesyonel’e “Çevko Yeşil Nokta Sanayi” Ödülü

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu şirketlerinden biri olarak ev dışı tüketim sektöründe faaliyet gösteren Eczacıbaşı Profesyonel, ‘ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’ne layık görüldü.  Türkiye’de EDT sektörünün önde gelen üretici ve tedarikçileri arasında