HAO’dan Yeşil Kentsel Gelişim İçin Örnek Bir Proje

HAO’dan Yeşil Kentsel Gelişim İçin Örnek Bir Proje

Yüksek bir plato üzerinde tasarlanan yerleşim planındaki tüm binalar enerji verimliliği düşünülerek, yenilenebilir enerji sistemleri ile kombine edilerek tasarlanmış. Projede yaşam, iş, oyun ve kültürel alanlar bulunuyor.

Binhai-Eco-City-by-HAO-14-537x393Çin yükselişe geçen kömür endüstrisi dolayısıyla eleştirilse de ülkedeki yeni yeşil kentsel gelişim modelleri sürdürülebilir çevreci çalışmaların itici gücü olabilir. Bu örneklerden birini Binhai Çevreci Şehir Master Planı  oluşturuyor. Holm Architecture Office (HAO) tasarlanan bu örnek proje, yeşil kentsel gelişimin unsurların keşfetmek için ayrıntılar sunuyor.

Proje, 2014 WAF Ödülleri’ne finalist olarak seçildi

2014 WAF Ödülleri’ne finalist olarak seçilen proje, Kuzey Çin’de 20 hektarlık alan kaplıyor. Yeşil kuşakla çevrelenmiş olan projede  “merkez iş bölgesi” yer alıyor. Ayrıca eğitim ve spor faaliyetleri gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilecek beş kültür binası da proje kapsamında bulunuyor. Kültürel binalar yeşil bölgedeki özel platolar üzerine kurulmuş. Yeşil yol ya da bölgedeki tramvay iş alanlarını kültürel binalara bağlıyor.

Proje, ekolojik olarak zengin bir bölgede bulunuyor ve çiçekli çayırlardan, su alanlarına kadar  farklı peyzaj örneklerini de bünyesinde barındırıyor. Özel tasarımı sayesinde bölgedeki yağmur suları toplanıyor ve filtre ediliyor. Bu projede 350 bin kent sakini yer alacak.

Kaynak: http://inhabitat.com/çeviri haber

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rusya’dan Elektrikli Araç Hamlesi

Rosseti Genel Müdür Yardımcısı Berdnikov, akaryakıt istasyonlarına elektrikli araçlar için şarj üniteleri eklenmesi ile ilgili kararnamenin, Rusya’daki ulaşım sektöründe köklü değişikliklerin önünü açacağı görüşünde. Rusya’da elektrikli araçların yaygınlaştırılması yönündeki düzenlemeler

Elektrik Üretimi 0 Comments

Rüzgarda Önlisans Başvuruları 1 Yıl Ertelendi !!

Dün (10.3.2017) kendi web sayfasında da yayınlanan bir duyuru ile EPDK rüzgar yatırımcılarını ve tüm sektörü hayal kırıklığına uğratacak bir karara imza attı. “Kuruma 3-7 Nisan 2017 tarihlerinde rüzgar enerjisine

HABERLER

Else Enerji Özkoyuncu Solar Enerji Santralini Tamamladı

Else Enerji, Yeşilhisar, Kayseri’de 2 MWp kapasiteli Özkoyuncu Solar Enerji santralini tamamladı. Else Enerji, Yeşilhisar, Kayseri’de 2 MWp kapasiteli Özkoyuncu Solar Enerji santralini tamamladığını duyurdu. Özkoyuncu Madencilik Stratejik Planlama ve