HAO’dan Yeşil Kentsel Gelişim İçin Örnek Bir Proje

HAO’dan Yeşil Kentsel Gelişim İçin Örnek Bir Proje

Yüksek bir plato üzerinde tasarlanan yerleşim planındaki tüm binalar enerji verimliliği düşünülerek, yenilenebilir enerji sistemleri ile kombine edilerek tasarlanmış. Projede yaşam, iş, oyun ve kültürel alanlar bulunuyor.

Binhai-Eco-City-by-HAO-14-537x393Çin yükselişe geçen kömür endüstrisi dolayısıyla eleştirilse de ülkedeki yeni yeşil kentsel gelişim modelleri sürdürülebilir çevreci çalışmaların itici gücü olabilir. Bu örneklerden birini Binhai Çevreci Şehir Master Planı  oluşturuyor. Holm Architecture Office (HAO) tasarlanan bu örnek proje, yeşil kentsel gelişimin unsurların keşfetmek için ayrıntılar sunuyor.

Proje, 2014 WAF Ödülleri’ne finalist olarak seçildi

2014 WAF Ödülleri’ne finalist olarak seçilen proje, Kuzey Çin’de 20 hektarlık alan kaplıyor. Yeşil kuşakla çevrelenmiş olan projede  “merkez iş bölgesi” yer alıyor. Ayrıca eğitim ve spor faaliyetleri gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilecek beş kültür binası da proje kapsamında bulunuyor. Kültürel binalar yeşil bölgedeki özel platolar üzerine kurulmuş. Yeşil yol ya da bölgedeki tramvay iş alanlarını kültürel binalara bağlıyor.

Proje, ekolojik olarak zengin bir bölgede bulunuyor ve çiçekli çayırlardan, su alanlarına kadar  farklı peyzaj örneklerini de bünyesinde barındırıyor. Özel tasarımı sayesinde bölgedeki yağmur suları toplanıyor ve filtre ediliyor. Bu projede 350 bin kent sakini yer alacak.

Kaynak: http://inhabitat.com/çeviri haber

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Avrupa’nın Çiftlikleri Organik Biyogaz Üretimine Geçiyor

Avrupa Birliği Organik Çiftliklerde Organik Biyogaz Üretimini Destekleme Projesi- SUSTAINGAS (Support for Organic Biogas Production in Organic Farming Project) Konsorsiyumu, Avrupa Birliği Ülkeleri’nde biyogaz üretimini sürdürülebilir yollardan gerçekleştirmeyi amaçlamakta. Bu

Tasarımlar

Mini Türbinlerle Bisiklette Akıllı Telefon Şarj Etmek Mümkün

AeroCharge adındaki bu ürün, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ve mini ölçekte temiz enerjiyi bir araya getirmiş. 3D yazıcıda üretilmiş olan bu mini şarj ünitesi, enerji üretimi için en optimal rüzgar

HABERLER

3 Bin Çiftçi Güneş Enerjisi ile Sulamaya Geçecek

Balıkesir’de, Pamukçu ile Aslıhan Tepecik ovalarında tarım yapan 3 bin çiftçi, ürününü güneş enerjisiyle sulayıp enerji maliyetini yıllık 100 bin lira azaltacak. Pamukçu ve Aslıhan Tepecik Ovası Sulama Birliği ve