Hanwha Q-CELLS, İngiltere’de 20 MW Türkiye’de 1MW Proje Geliştirdi

Hanwha SolarOne 2013 yılında Güney Afrika ve Japonya’dan gelen yüklü siparişler ve Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Çin pazarlarındaki hareketlenmelerin de etkisi ile yüklemelerini %81 arttırmayı planlıyor.

ae_gunes_elektrik_hanwaHanwha Grubu Türkiye Genel Müdürü Selman Turaç, sektörün istikrarlı bir hale gelmeye başladığını söylüyor. “Kârlılık 2013 yılında da yine en önemli konumuz olacak, geçtiğimiz yıl 251 Milyon Dolar zarar açıkladık ancak bu yıl için biz kendimizi daha rahat hissediyoruz. Bu yıl bizim için tekrar kârlılığa dönebileceğimiz bir yıl olacak. Yılın ilk çeyreğinde en az 300 MW yükleme yapmayı planlıyoruz. Grubumuz sadece güneş enerjisi değil aynı zamanda İnşaattan, Finansa, Turizmden, Kimyasal maddelere uzanan çok geniş bir yelpazede faaliyet gösterdiği için, grup şirketlerinden birinin geçirdiği zorlu dönemi 40.000 kişilik ailemiz içerisinde yardımlaşarak en az yara ile atlatıyoruz.”

Alman Fotovoltaik Mühendislik firması IB Vogt ile güçlerini birleştiren Hanwha SolarOne İngiltere de iki dev Solarpark kuracak. İşbirliğinin bir parçası olarak ilk aşamada Cornwall de 6,2MW ve Kent’de 9,8MW olmak üzere toplam 16 MW polykristal modul sevkiyat gerçekleştirdi. IB Vogt aynı zamanda parkın montaj ve devreye alınmasını da gerçekleştirecek. Kurulacak olan sistem yıllık 16.300MHh temiz enerji üretebilecek.

Türkiye’de de Güneş Enerjisi pazarının hızla büyüdüğünü ve özellikle lisanssız tesislerde sınırın 500kW den 1MW’ye çıkarılması ile sektörün önünün daha da açıldığını fark ettiklerini vurgulayan Hanwha Türkiye Müdürü Selman Turaç, çözüm ortaklarından Else Enerji ile Ankara ve Sivas’ta her biri 500’er kW den olmak üzere toplam 1 MW tesisi Nisan ve Mayıs aylarında peş peşe devreye alacak olmanın sevincini yaşadıklarını söylüyor.

Else Enerji Genel Müdürü Mustafa Herdem: “Prokon AŞ Ankara Fabrika binası çatısı üzerine yaptığımız uygulama için önce aralarında Q-Cells G.PRO G-2.245 serisi modüller de olmak üzere tanınmış Avrupa ve Uzakdoğu menşeli altı farklı üreticinin ürünlerini Almanya’daki bağımsız test laboratuvarlarına gönderdik. Bazı üreticilerin ürünleri testleri geçemezken, Q-Cells modüller testi başarı ile geçti ve diğer tüm modüller arasında en iyi değerlere sahip oldu. Son dönemlerde gittikçe artan sektördeki iflaslar da bizi güvenebileceğimiz, ürününün arkasında durabilecek güçlü bir partner arayışına itti. Gerek kalite-fiyat dengesi, gerekse güvenirlik açısından değerlendirdiğimizde Hanwha ile çalışmaya karar verdik. Şu an projenin son adımı olan panel montajları yapılmaktadır. Prokon AŞ projemizi bu yılın Nisan ayı içerisinde devreye almış olacağız, hemen ardından ise Orta Anadolu’nun en büyük marketler zincirlerinden birine sahip olan Marka Gıda Alışveriş Merkezlerinin Sivas Merkez Besi Çiftliğinde başladığımız 500kWp’lik projemizi gerçekleştireceğiz. Sivas projemizde Hanwha SolarOne SF220-245 serisi polikristalin modülleri tercih ettik. Marka Grup projemizi de Mayıs ayı içerisinde devreye almayı planlıyoruz. Hem Q-Cells hem de Hanwha SolarOne markalarının üreticisi olan Hanwha Grubu ile işbirliği yapmaktan çok memnunuz, önümüzdeki dönemde gelişecek projelerimizde de Hanwha/Q-Cells ilk tercihlerimiz arasında yer alacaktır” diyor.

1960 lı yılların başlarında Güney Kore’nin ilk kimyasal tesislerini kurmuş olmanın birikimi ile Güneş enerjisi modüllerinin üretiminde polisilikonu Hanwha Chem, ingot ve yonga(wafer) yı Hanwha Solar, hücreyi Hanwha Chem ve Hanwha Solar, modülleri Hanwha Solar, EVA ve Backsheet’i Hanwha L&C olmak üzere tamamını kendi tesislerinde ürettiklerini, ayrıca modüllerin üretiminde kullanılan makineleri için ise grubun teknolojik ürünler firması Hanwha TechM’den bilgi ve destek aldıklarını söyleyen Hanwha Grubu Türkiye Genel Müdürü Selman Turaç: “Tüm komponentleri kendi tesislerimizde ürettiğimiz ve aynı zamanda Güney Kore, Silikon Vadisi (ABD), Almanya, Çin ve Malezya’da olan kendi Ar&Ge ekiplerimizle gerçekleştirdiğimiz için sektörde ürünlerine malzeme ve işçilik hatalarına karşı 12 yıl ile en uzun garantiyi verebilen üreticiyiz. Modüllerimizin performansına ise 25 yıl lineer garanti veriyor, verim kaybımızı %0,7 olarak hesaplıyoruz. Büyük çaplı GES projelerinde ise grubumuz inşaat firmasına bağlı Hanwha Energy firması mühendislik desteği verirken, grubumuz Finans kuruluşu Hanwha Bank ise ihtiyaç halinde projenin finansmanı ve sigortalanması konularında çözüm ortağı oluyor.” diye ekliyor.

1952 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’da kurulan Hanwha Grubu 2010 yılında Solarfun şirketini gruba dahil ederek Fotovoltaik sektörüne adım attı. 2012 yılında ise Alman Q-Cells firmasını da satın alan Hanwha, sektörde çok önemli bir pozisyona ulaştı. Yıllık üretim kapasitesi 2,5 GW olan Hanwha SolarOne, yeni yatırımlar ile 2015 yılına kadar üretim kapasitesini 5GW’a yükselterek ilk üç büyük modül üreticisi arasında olmayı hedefliyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

BEYNİNİZ NE KADAR YEŞİL?

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun düzenlediği “Yılın Yeşil Beyni” Yarışmasının üçüncüsü için başvurular başladı… ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği lise ve üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışmalarıyla 2014’ün

HABERLER

Antalya’da Sera Atıklarından Biyogaz ve Organik Gübre

Antalya Kumluca Belediyesi, sera atıklarından biyogaz, organik gübre ve biyokömür üretecek tesis için çalışma başlattı. Antalya Valiliği’nin desteği ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’nın öncülüğünde yapılacak tesisle, hem sera atıklarının

HABERLER

“Gençler Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yönelmeyi İstiyor”

IAEE Seçilmiş Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu: “Kömürün miadı artık doldu. Gençler de artık kömür gibi çevreyi kirleten, doğal yaşama zarar veren, elde edilmesi güç