Habom’la Ulaştırmada Yeşil Dönem

Habom’la Ulaştırmada Yeşil Dönem

Habom projesinin hayata geçmesiyle birlikte aynı zamanda Türk Ulaştırma Sektörü çevre dostu yeşil bir döneme geçiş yaptı.

Airplane-1300x724Türkiye’yi uçak bakımında bölgesel merkez yapması planlanan Habom’un açılışıyla Türk Ulaştırma Sektörü yeşil döneme geçiş yaptı. Altensis’in danışmanlık yaptığı proje tüm dünyada bu kategoride çevre dostu LEED sertifikasına aday sayılı projeler arasında gösteriliyor. AVEA Ümraniye Teknoloji Merkezi’nin de LEED Gold sertifikası almasına rehberlik eden Altensis, Türkiye’de bu tür büyük projelerin çevre dostu anlayış açısından sembol ve örnek olduğunu belirtiyor.

Hava ulaşımında dünya merkezi haline dönüşen Türkiye, geçtiğimiz günlerde uçak bakım alanında bölgesel merkez haline gelecek olan dev bir tesise kavuştu. HABOM projesi THY Teknik tarafından Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaptırıldı. Altensis’in yeşil bina danışmanlığını yaptığı proje tüm dünyada bu kategoride çevre dostu LEED sertifikasına aday ilk proje olurken ileri çevre dostu bina sistemleri ile konusunda öncü ve örnek bir proje haline geldi.

İleri çevre dostu bina sistemleri kullanıldı

Altensis Kurucu Ortağı Berkay Somalı yaklaşık 400 bin metrekarelik kapalı alana sahip proje bünyesinde trijenerasyon, Türkiye’nin en büyük toprak kaynaklı ısı pompası, yağmur suyu ve gri su geri kazanımı gibi ileri çevre dostu bina sistemleri kullanıldığına dikkat çekti. Türk Motor Merkezi’ne Leed Altın Sertifikası Türkiye’de bir başka ulaştırma yatırımının daha çevrecilik konusunda örnek olduğunu hatırlatan Berkay Somalı, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Amerikan menşeli motor üreticisi Pratt &Whitney’in ortaklığı ile İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda kurulan Türk Motor Merkezi’nin LEED “Altın” sertifikası ile ödüllendirildiğini belirtti. 2010 Yılı Ocak ayında faaliyete geçen Türk Motor Merkezi, ABD merkezli Yeşil Bina Konseyi’nin Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik standartlarına göre çevreye duyarlı konseptte inşa edilmişti. LEED sürecinin Altensis tarafından yönetildiği proje için yapılan değerlendirme çalışmaları sonucunda Türk Motor Merkezi, 29 Temmuz 2010tarihinde Türkiye’de altın çevre

dostu bina sertifikasını almaya hak kazanan ikinci şirket oldu. Altensis Kurucu Ortağı Berkay Somalı, yeşil bina konsepti ile inşa edilen, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin en üst düzeyde alındığı, gelecekten izler taşıyan bir motor merkezinin bu özelliğinin uluslararası kuruluşlar tarafından tescillenmesinin önemine dikkat çekti.

Kamu yatırımlarının aslan payında çevreci izler

Türkiye’de kamu yatırımlarında aslan payını alan ulaştırma ve iletişimdeki bu tür büyük projelerin çevre dostu vasıflar taşımasının çevre dostu anlayışın yaygınlaşması açısından sembol ve örnek olduğunu anlatan Somalı, bu tür çevre dostu yatırımların sayısının artması gerektiğini, bu süreçte Altensis olarak kendilerinin de üzerlerine düşeni yapmaya kararlı olduklarını açıkladı. 2008 yılından bu yana çevre dostu bina danışmanlık hizmeti veren Altensis’in bugün özelde ve kamuda birçok projeye rehberlik ettiğini anlatan Berkay Somalı, bunlardan birinin de yine yakın zamanlarda sertifikası alınan AVEA Ümraniye Teknoloji Merkezi olduğunu açıkladı. AVEA Ümraniye Teknoloji Merkezi LEED for Existing Buildings: Operation & Maintenance kategorisinde Altın (Gold) seviye sertifikasyon ile ödüllendirildi.

Kaynak: Şantiye Dergisi

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Turgut Özal Üniversitesi Güneşten Elektrik Üretecek

Proje Koordinatörü Turgut Özal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Mensubu Doç. Dr. Vedat Kıray, güneşten elektrik üretimi ile ilgili olarak, “Turgut Özal Güneş Evi Projesi kapsamında prototip evin yapımına başlandı” dedi.

HABERLER

“Yeni Nesil Toplu Taşımacılık Araçlarının Geleceği Elektrikli Sistemlerde”

Bozankaya Grup Genel Müdürü Aytunç Günay: “Yeni nesil toplu taşımacılık araçlarının geleceğini elektrikli sistemlerde görüyoruz. Bu nedenle Bozankaya’nın tasarımı ve üretimi olan E-Bus için uzun zamandır çalışıyoruz.” Elektrikli araçlar toplu

HABERLER

“Sizin Fikriniz Sizin Projeniz”

Renault’nun, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Total OilTürkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ile birlikte düzenlediği “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” yarışmasının katılım süreci dün başladı. Sürdürülebilir ulaşım, 21. Yüzyılda