Gunısı Projeleri ile 2 Belgrad Ormanı Kurtarıldı

Gunısı Projeleri ile 2 Belgrad Ormanı Kurtarıldı

Hem ağaç kesiminin önüne geçmek hem de köylerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek için uygulanan güneş enerjisi projesinden vatandaşlar oldukça memnun. Projeyle iki Belgrad Ormanı büyüklüğündeki 9 bin 650 hektarlık alan da kesilmekten kurtuldu.

ae_gunisi_orkoy_projesiÇevre ve Orman Bakanlığı’nın, yaklaşık yedi yıl önce orman köylüsünün ısınmak için ağaç kesmesini önlemek amacıyla başlattığı proje, meyvelerini vermeye başladı. ‘Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi projesi’ kapsamında toplam 120 bin aile güneş enerjisi kullanmaya başladı. Bu süre içerisinde köylünün odun kesimi azaldığı için 301 milyon ton odun tasarrufu yapıldı. Projeyle iki Belgrad Ormanı büyüklüğündeki 9 bin 650 hektarlık alan kesilmekten kurtuldu. Zaman’a konuşan üst düzey bir bakanlık yetkilisi, amaçlarının hem ağaç kesimini önlemek hem de köylerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek olduğunu söylüyor. Özellikle tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu köylerde sıcak suyun zaruri ihtiyaç olduğunu belirten yetkili, “2004 yılında 34 aileyi zar zor ikna etmiştik. Sonra ise sıcak su temin maksatlı güneş enerjisi sistemine talep 1 milyon oldu.” diye konuşuyor. Eskiden köylülerin tarlasında çalışıp evine döndükten sonra banyo ihtiyacını karşılamak için odunla sobada su ısıtması gerektiğine değinen yetkili, ama artık 24 saat sıcak su bulunabildiğini belirtiyor. Ayrıca güneş enerjisi kullanan köylerde bulaşıcı hastalıklarda gözle görülür bir azalma söz konusu olduğunu kaydediyor.

Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Çivril köyünde yaşayan 68 yaşındaki Saniye nine, altı yıldan beri güneş enerjisi kullandığını dile getiriyor. Güneşle ısıttığı suyu banyodan, çay ve yemek yapmaya kadar birçok alanda kullandığını belirten Saniye nine, “Güneş parayla değil ya.” diyor. Saniye nine, özellikle kış aylarında abdest alırken çok rahatladığını söyleyerek, şöyle konuşuyor: “Elimi sıcak sudan soğuk suya sokmuyorum. Sanki şehirde gibi yaşıyorum.”

Orman köyünde ikamet şart

Bakanlığın güneş enerjisi projesinden faydalanmak için vatandaşların birtakım kriterlere sahip olması gerekiyor. Bakanlık tarafından sağlanan krediler 3 yılda eşit taksitlerle faizsiz bir şekilde ödenmek koşuluyla sadece orman köylerinde ikamet eden vatandaşlara veriliyor. 2013 yılı itibarıyla güneş enerjisi için belirlenen kredi miktarı bin 710 lira. Bakanlıktan alınan bilgilere göre, vatandaşın krediyi alabilmesi için orman köyünde ikamet ediyor olması gerekiyor. Krediyi alan vatandaş 3 yıl içinde 3 eşit taksitle faizsiz olarak geri ödüyor. Türkiye’de güneş enerjisi kredisinden genellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Ege Bölgesi yoğun olarak faydalanıyor. Son yıllarda ise Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki vatandaşların yoğun bir şekilde güneş enerjisi kredisi kullanmaya başladığı öğrenildi.

Kaynak: Zaman

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Hibrit Otomobillerle Boğaz Güvenliği

İstanbul Boğaziçi Köprüleri Koruma Şube Müdürlüğü, boğaz köprülerinin devriye ve korumasında Toyota’nın çevreci hibrit otomobili olan Prius’u kullanacaklar. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’ndeki devriye

HABERLER

Mobil Cihazların Çalışma Süresini Yüzde 50 Artıracak Olan Teknoloji

Mobil cihazlar düşünülerek geliştirilen yeni nesil işlemcilerle piller yüzde 50 daha çok dayanacak! Intel Core ailesinin yeni üyesi olan ve “Haswell” kod ismini taşıyan yeni nesil işlemcinin önümüzdeki ay tanıtılması bekleniyor. Intel

HABERLER

İşte Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüsü !

Otobüste Türkiye’de en geniş ürün yelpazesine sahip olan ve ilk elektrikli otobüsünü üreten Otokar, yakın zamanda İstanbul trafiğine çıkmaya hazırlanıyor. Doruk Electra isimli tamamen elektrikle çalışan otobüsün lansmanını 11 Nisan