Günısı Desteği İle Kastamonu’nun Ormanları Korunmaya Devam Etmekte

Günısı Desteği İle Kastamonu’nun Ormanları Korunmaya Devam Etmekte

ae_gunisi_Gunes-Enerjisiyle-Agaclar-Kurtarildi_1308223885Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Orköy Şube Müdürlüğü, 2012 yılı içerisinde toplam 1 milyon TL kredi dağıttı.

Kastamonu Orman Bölge Müdürü Ali Şahin, ‘Sosyal nitelikli krediyle kurulan güneş enerjisiyle su ısıtma sistemi, insanların ormanlara olan baskısını en aza indirmek, doğal ve yenilebilir güneş enerjisinden köylülerin yararlanmasını hedefliyor’ dedi.

Şahin, Kastamonu’da ormanların korunmasına yönelik Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şubesince geçtiğimiz yıllarda başlatılan ‘Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Sistemleri’ projesi kapsamında, orman köylülerine kredi verilerek, su ısıtmada odun kullanımının önüne geçildiğini söyledi. Şapin, ‘Proje kapsamında toplam 1 milyon lira kredi verilerek, güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi kuruldu. Ayrıca Azdavay’da bir kooperatifimize 5 adet traktörde verdik’ diye konuştu.

Sosyal nitelikli krediyle kurulan güneş enerjisi ile su ısıtma sisteminin, insanların ormanlara olan baskısının en aza indirilmesi, doğal ve yenilebilir güneş enerjisinden köylülerin yararlanmasının hedeflendiğini ifade eden Şahin, proje kapsamında kullandırılan kredinin faizsiz, bir yıl ödemesiz ve 3 yılda geri ödemeli olduğunu kaydetti.

Son yıllarda yaşanan küresel ısınmayı Kastamonu’da en aza indirmek için ormanları korumak ve geliştirmek çabası içerisinde olduklarını belirten Şahin, şöyle konuştu: ‘Gerek orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden faydalanmasının yaygınlaştırılması, gerekse bu amaçla ormandan kesilen ağacın azaltılması amacıyla güneş enerjisi ile su ısıtma projesi orman köylerinde yaygınlaştırılmaktadır. Bu proje ile ayrıca orman köylüsünün yaşam kalitesinin yükseltilmesi ile daha sağlıklı bir yaşam ortamına kavuşması da sağlanmış olacaktır’

AMAÇ ODUN KESİMİNİ AZALTMA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından kurulan Orman-Köy Genel Müdürlüğü bünyesinde orman köylülerine verilen sıfır faizli kredide, vatandaşların yakacak ihtiyaçlarını gidermek için ormandan kestikleri ağaçları azaltmayı amaçlıyor. Köylü vatandaşlara veriler bu kredi ile odun tüketimi azaltılarak ormanların korunması hedefleniyor.

İHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeline İnanıyoruz”

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç: “Türkiye’nin güneş enerjisi alanındaki yüksek potansiyeline inanıyoruz ve yatırımcıları güneş enerjisiyle tanışmaya çağırıyoruz.” Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, güneş enerjisi alanında Türkiye’de son bir

HABERLER

Kuraklığı Azaltan Güneş Enerjili Damla Sulama Sistemleri

Güneş enerjili sulama sistemleri bir taşla iki kuş vurmanın belki de en iyi göstergesidir. Güneş enerjili sulama sistemlerinde bulunan damla sulama ünitesi sayesinde hem tarlada sulama amaçlı kullandığınız sudan tasarruf

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla’ya İspanya’dan Teklif

İspanya, Tesla’nın Avrupa’da kurmayı planladığı ilk elektrikli araç fabrikası alanı için yeni bir aday olarak teklifte bulundu. www.isimtescil.net’ten aldığımız bilgilere göre, marka, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün