Güneydoğu’da güneş enerjili mikro sulama sistemi yaygınlaşıyor

Güneydoğu’da güneş enerjili mikro sulama sistemi yaygınlaşıyor

 GAP Bölge Kalkınma İdaresinin (BKİ) Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yürüttüğü “güneş enerjili mikro sulama sistemi”nin yaygınlaşmaya başladığı bildirildi.

 

4594515485_5977f7491d_z

GAP BKİ’nin güneş enerjisi potansiyelini daha avantajlı hale getirebilmek için yürüttüğü çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda belirlenen pilot bölgelere güneş enerjili mikro sulama sistemleri kuruluyor. Daha önce Şanlıurfa’da iki ayrı bölgede uygulanan sistem, Mardin ve Kilis’te de faaliyete geçirildi. Sistem sayesinde solar panellerde üretilen enerji, pompaları besledikten sonra elektrik şebekesine aktarılabiliyor.  Çift yönlü sayaçla kaydedilen enerji, uzaktan kontrol edilebiliyor.
GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, gazetecilere yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerji çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Bölgenin güneş enerjisi potansiyelinin dünyayla boy ölçüşebilecek düzeyde olduğunu vurgulayan Karahocagil, bundan en iyi şekilde faydalanabilmek için de yol haritası hazırladıklarını belirtti. Karahocagil, bu alandaki pilot uygulamaları 4 ilde faaliyete geçirdiklerini ifade etti.

“Farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz”

Yenilenebilir enerji konusunda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Karahocagil, şöyle konuştu: “İnsanların kısa sürede bu enerjiyi yoğun bir şekilde kullanacağına inanıyoruz. Çiftçimiz eğer kendi ihtiyacını karşılamak için güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerjilerden faydalanmak isterse çeşitli hibe programlarımı var. Bunlar gelişerek devam edecek. Yenilenebilir enerji dünyada ucuzlayan bir teknoloji haline geldi. Ülkeler de buna kaynak aktarabilecek durumda. Yenilenebilir enerji kullanımı konusunda önümüzdeki yıllarda ciddi bir patlama bekliyoruz. Artık herkes yenilenebilir enerjiye ulaşabilecek. Bölge çiftçilerimizin bu alandaki hibe programlarını daha yakından takip etmesini bekliyoruz.”

Kaynak: Sabah

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Yingli Solar’a Verimlilik Ödülü

Dünyaca ünlü panel üreticisi Yingli Solar’a “TÜV Rheinland 2015 En Verimli Güneş Enerjisi Paneli” ödülü verildi. TÜV Rheinland 2015 yılında güneş panelleri arasında yaptığı verimlilik değerlendirmesi sonucunda, Yingli Solar panellerini

HABERLER

Almanya’nın Güneş Enerjisi Kapasitesi Büyüyor

Almanya’nın güneş enerjisi kapasitesi büyümeye devam ediyor. Güneş enerjisinde dünya lideri konumundaki Almanya bu alandaki yatırımlarını sürdürüyor. parahaberi.com’un haberine göre, Almanya Federal Enerji Dağıtım Regülatörü BNetzA’nın verileri doğrultusunda Temmuz ayında

YATIRIMCI

“Türkiye’nin Tüm Enerji İhtiyacını Güneş’ten Karşılamak Mümkün”

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu (GÜNDER) Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için ülke topraklarının sadece 1.600 kilometrekarelik bir alanını güneş panelleriyle kaplamanın yeterli