Güney Afrika’nın En Çevreci Modern Oteli

Güney Afrika’nın En Çevreci Modern Oteli

Güney Afrika’nın ilk çevreci oteli açıldı. Cape Town’un yeni havalimanı oteli çevre dostu olduğu kadar enerji tasarrufu da yapıyor. Yeşil Otel ismini taşıyan işletme şehir merkezine yalnızca 22 kilometre mesafede bulunuyor.

hotel-verde-cape-townOtelin ısıtma boruları tıpkı bir kazan dairesi mantığıyla çalışıyor ve erişilemeyen alanlara depodan hava ve sıcak su iletiyor. Yüze yakın yer altı borusuyla odaların ısınma ve sıcak su ihtiyacı sağlanıyor.

Otelin enerji kanallarını inşa eden mühendis Andre Harms yer altı borularının işleyişini anlattı:

“Su kanalları toprağın ısısını yansıtıyor. Yaz aylarında sıcak suya kavuşmamız pek zor değil çünkü Cape Town ortalama 30 derecelik sıcaklığa sahip. Geri kalan dönemde sıcaklık ortalama 19 dereceye indiğinde bile sorun yaşamıyoruz, bazen sıcak suyu borulardan geçirip soğutuyoruz.”

Jeotermal su sıcaklığı kontrolü sağlanan oteldeki her boru, su üretimi hesaplanarak inşa edilmiş. Kullanılmış suyun tekrar kanallara inerek tuvalet sifonu için geri dönüşümünün yapıldığı sistem de yağmur suları da toplanıyor.

Mühendis Andre Harms bu konuyu şu sözlerle özetlliyor:

“Burada yaptığımız suyun kanallar içinde devamlı hareketini sağlayarak depoyu araba yıkamak, bahçe sulamak ve sıcak su kaynağı gibi farklı ihtiyaçlara taşımak.’‘

Otelin en büyük güç kaynağı kuşkusuz rüzgar gülleri. Otel girişinde bulunan rüzgar enerji hattı ve güneş enerji panelleri genel elektriği sağlıyor. Otel müşterileri spor salonunda egzersiz yaparken ise enerjilerini kendi eforlarıyla üretiyorlar.

Sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olan karbon ayak izi, otelde yok denecek kadar az.

Otelin aşçısı Yolande Burger karbon ayak izi miktarını nasıl düşürdüklerinden bahsediyor:

‘‘Başta marul olmak üzere bazı yeşillikleri otelde yetiştiriyoruz. 160 kilometre uzaklıktaki tarlamızdan ihtiyaç duyduğumuz her ürünü bizzat getirtiyoruz.”

Ağustos ayında açılan Yeşil Otel, müşterilerini aynı havluyu birden fazla kullanmak ve klimayı açmamak karşılığında küçük hediye çekleri vererek çevre dostu olmaya davet ediyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Şirket Haberleri

“Dijital İkizi” Olan Türbinler İle %20 Verim Artışı

 (animasyonu görmek için yukarıdaki görsele tıklayınız) GE Renewable Energy rüzgar santrallerinin verimini %20 arttıracağını ve 100 MWlık bir RES’te yaklaşık 100 milyon USD ekstra kazanç sağlayacağını iddia ettiği yeni bir

HABERLER

Özyeğin Üniversitesi, Güneş Enerjisi Tesisiyle Elektrik Üretiyor

Fina Enerji iştiraki SolarPoint Proje Yöneticisi Orçun Başlak, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde kurulan güneş enerjisi tesisinin dört binadan oluştuğunu söyledi. Solar Now Turkey’in üçüncü gününde katılımcılar, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampüsüne

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Yerli Kaynak Kullanımını Arttıracak Projelere Ağırlık Vermemiz Gerekiyor”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseseven: “Rüzgarda epeyce ilerlemeler kaydettik. Fakat görüldüğü gibi yeterli değil. Bugün hala yurtdışına bağımlıyız. Bizim biran önce yerli kaynak kullanımını arttıracak projelere ağırlık vermemiz gerekiyor.” Son