Güney Afrika’nın En Çevreci Modern Oteli

Güney Afrika’nın En Çevreci Modern Oteli

Güney Afrika’nın ilk çevreci oteli açıldı. Cape Town’un yeni havalimanı oteli çevre dostu olduğu kadar enerji tasarrufu da yapıyor. Yeşil Otel ismini taşıyan işletme şehir merkezine yalnızca 22 kilometre mesafede bulunuyor.

hotel-verde-cape-townOtelin ısıtma boruları tıpkı bir kazan dairesi mantığıyla çalışıyor ve erişilemeyen alanlara depodan hava ve sıcak su iletiyor. Yüze yakın yer altı borusuyla odaların ısınma ve sıcak su ihtiyacı sağlanıyor.

Otelin enerji kanallarını inşa eden mühendis Andre Harms yer altı borularının işleyişini anlattı:

“Su kanalları toprağın ısısını yansıtıyor. Yaz aylarında sıcak suya kavuşmamız pek zor değil çünkü Cape Town ortalama 30 derecelik sıcaklığa sahip. Geri kalan dönemde sıcaklık ortalama 19 dereceye indiğinde bile sorun yaşamıyoruz, bazen sıcak suyu borulardan geçirip soğutuyoruz.”

Jeotermal su sıcaklığı kontrolü sağlanan oteldeki her boru, su üretimi hesaplanarak inşa edilmiş. Kullanılmış suyun tekrar kanallara inerek tuvalet sifonu için geri dönüşümünün yapıldığı sistem de yağmur suları da toplanıyor.

Mühendis Andre Harms bu konuyu şu sözlerle özetlliyor:

“Burada yaptığımız suyun kanallar içinde devamlı hareketini sağlayarak depoyu araba yıkamak, bahçe sulamak ve sıcak su kaynağı gibi farklı ihtiyaçlara taşımak.’‘

Otelin en büyük güç kaynağı kuşkusuz rüzgar gülleri. Otel girişinde bulunan rüzgar enerji hattı ve güneş enerji panelleri genel elektriği sağlıyor. Otel müşterileri spor salonunda egzersiz yaparken ise enerjilerini kendi eforlarıyla üretiyorlar.

Sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olan karbon ayak izi, otelde yok denecek kadar az.

Otelin aşçısı Yolande Burger karbon ayak izi miktarını nasıl düşürdüklerinden bahsediyor:

‘‘Başta marul olmak üzere bazı yeşillikleri otelde yetiştiriyoruz. 160 kilometre uzaklıktaki tarlamızdan ihtiyaç duyduğumuz her ürünü bizzat getirtiyoruz.”

Ağustos ayında açılan Yeşil Otel, müşterilerini aynı havluyu birden fazla kullanmak ve klimayı açmamak karşılığında küçük hediye çekleri vererek çevre dostu olmaya davet ediyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Su Geçirmez Polyesterden Elektrikli Araç Üretildi

Elektrikli otomobil Rimono’nun 2017 yılının ortalarında satışa sunulması bekleniyor. Japon otomobil girişimcileri, Rimono’yu gelecekte büyük şehirlerde artmaya devam edecek olan yoğun trafiğe çözüm olarak geliştirmişler. Elektrikli araç sektörü şu an

Elektrik Üretimi

İlk %100 Yerli Türbin Sayesinde Elektriği En Yüksek Bedelden Satabiliyorlar

18 Ağustos itibarı ile Tokat’lı işadamı Ahmet Duran Yalçın, tamamı Northel Enerji tarafından tasarlanan, imal edilen ve kurulan %100 yerli 100 kw türbini şebekeye bağlayarak , kilowatt’ını 11 USD cent’ten satma

HABERLER 0 Comments

Bentley Elektrikli Araç Üretecek

Elektrikli otomobil üreterek sektörü domine etmeyi hedefleyen İngiliz otomotiv devi Bentley, Tesla’ya rakip olacak. Elektrikli araçlarda rekabet oluşmaya başladı. Özellikle lüks segmentte Tesla’nın rakipleri ortaya çıkıyor. www.neoluo.net’in haberine göre, birçok