“Güneşten Elektrik Üreten Yatırımcıları RENSEF 2014’e Bekliyoruz”

“Güneşten Elektrik Üreten Yatırımcıları RENSEF 2014’e Bekliyoruz”

Agoras Fuarcılık Genel Müdürü Mehmet Dükkancı: “Bildiğiniz gibi özellikle Antalya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teşvikiyle kurulmuş 850’ye yakın 5 yıldızlı otel ve tatil köyü otel var. Bunların aralarında güneşten elektrik üretmeye ilgili olan yatırımcıları fuarımızda ziyaretçi olarak ağırlamayı istiyoruz.”

mehmet1

RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı’nı organize eden Agoras Fuarcılık Genel Müdürü Mehmet Dükkancı ile RENSEF 2014 Fuarı hakkında görüştük.

Bu sene fuarda tarımsal solar uygulamalara büyük ilgi olduğunu görüyoruz. Fuarın rotası mı değişiyor? Fuarda ne gibi gelişmeler var, biraz bahseder misiniz?

Fuarın rotası değişmiyor, fakat bilinen solar uygulamaların dışında farklı alanlara da açılıyoruz. Herkesin yakından bildiği gibi, Türkiye’de solar photovoltaik sektörü dediğimiz zaman son iki senedir lisanssız ve lisanslı elektrik üretiminin gündemde olduğunu görüyoruz.

Fabrika sahipleri, sanayiciler, büyük otelciler, büyük seracılar kısaca büyük elektrik tüketicilerinin kendi elektriklerini kendileri üretmeleri doğrultusunda bir ilgi oluştu Türkiye’de. Kurumsal enerji yatırımcısı diye tabir edeceğimiz gruplar da güneşten elektrik üretimine yakından ilgi göstermektedir. Bu gelişmelerle birlikte, MW ile ifade edilen güneş enerji santrallerinin üretimi gündeme geldi ve bu konuda çok ciddi yatırımlar ve arayışlar olduğunu duyuyoruz. Geçen sene fuarımıza gelen ziyaretçiler arasında da fuar katılımcılarımızla bu doğrultuda görüşmeler yapan firmalar olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde bu sene de Türkiye’de bu sektörde yatırım yapmış panel, invertor, metal konstrüksiyon ve diğer ara malzemeleri tedarik eden firmaları, güneşten elektrik üretmek isteyen yatırımcıları, diğer taraftan EPC yapım firmalarını RENSEF 2014 Fuarı’nda ağırlıyoruz. Tüm bu firmaları fuarımızda ağırlamaktan memnuniyet duyuyor ve herkesi fuarımıza davet ediyoruz.

Pekiyi ziyaretçi açısından baktığımızda RENSEF Fuarı’nı kimlere tanıtıyorsunuz? Fuara kimleri davet ediyorsunuz? Ve kimlerin Fuarı ziyaret etmesini bekliyorsunuz?

Ziyaretçi tarafından baktığımızda, geçen sene olduğu gibi bu sene de RENSEF Fuarı’nda büyük enerji tüketicisi diyebileceğimiz otel sahipleri, büyük sera yatırımcıları, sanayiciler, AVM’ler, Büyük Süper Marketler, Soğuk hava depoları işletmecileri ve Tarımsal Sulama Birlikleri ve iş adamları özellikle tanıtım yaptığımız ve fuarı ziyaret etmelerini beklediğimiz kitledir.

Bildiğiniz gibi özellikle Antalya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teşvikiyle kurulmuş 850’ye yakın 5 yıldızlı otel ve tatil köyü otel var. Bunların aralarında güneşten elektrik üretmeye ilgili olan yatırımcıları fuarımızda ziyaretçi olarak ağırlamayı istiyoruz. Fuarımızda bu yatırımcıları tedarikçi ve EPC firmalarıyla buluşturmayı planlıyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. Antalya seracılık, gelişmiş tarım teknolojileriyle üretim yapan bir bölge. Dolayısıyla, büyük sera yatırımcıları da çok ciddi elektrik tüketicileri arasında yer alıyor. Onlar da güneşten elektrik üretimi konusuna çok fazla ilgililer. Baktığınızda, büyük sera yatırımcıları ve üreticileriyle güneş enerji santrali yapımcıları ve tedarikçilerini buluşturmak için RENSEF Fuarı ideal bir ortam.

Son günlerde web sitenizde solar sulama sistemlerine vurgu yapıyorsunuz. Bu konu nasıl ortaya çıktı?

Bu ana konularımızın yanı sıra, ülkemizde solar tarımsal sulamanın, tarım sektöründe çok ciddi önem arz eden konularından biri olduğunun farkına vardık. Farklı bölgelerde elektrik olmadığını veya pratikte elektrik bedelinin toplanmasında sıkıntılar yaşandığını biliyoruz. Bundan dolayı elektriğe hiç ihtiyaç duyulmayan solar pompalar veya elektriğini güneşten üretip sulama sistemlerinin çalışmasını sağlayan sistemler sadece ülkenin güneyinde değil, tüm Türkiye’deki çiftçilerin ilgi alanına giren konulardır.

Bu bakış açısıyla baktığımızda, fuarımıza katılan firmalardan bazılarının bizlere belirttiği üzere elektriğini güneşten üretip sulama yapan sulama sistemlerinin yapımıyla ilgili olarak Adana’dan, Mersin’den, Burdur’dan, Isparta’dan, Muğla’dan ve Antalya’nın içinden farklı sulama birlikleri katılımcı firmalarımızdan teklif istemektedirler. Bunun üzerine biz de dedik ki madem bu kadar tarım odaklı bir bölgede RENSEF Fuarı’nı düzenliyoruz, o zaman standart olarak bildiğimiz lisanssız ve lisanslı elektrik üretiminin yanı sıra solar kaynaklardan, güneş enerjisinden elektrik üretip kullandıran sistemleri tanıtmak ve çiftçiye, çiftçinin bu tür ihtiyaçlarına çözüm bulmak için de Antalya ideal bir ortam olabilir. Bu vesileyle, Antalya’da solar sulama sistemlerini de tanıtabileceğimiz bir zemin oluşturmaya başladık.

Pekiyi ne tür tepkiler alıyorsunuz bu konuyla ilgili? Ülkemizde solar sulama sistemleri konusuna ilgi var mı?

Evet, Ziraat Odaları’nı, Tarım İl Müdürlüğü’nü ve tarımla ilgili olan çeşitli kurumları ziyaret ettiğimizde solar sulama sistemlerini duyduklarını ancak pek fazla örneklerini görmediklerini ifade ediyorlar. Eğer hakikaten elektriğe ihtiyaç duyulmadan çalışabilir sistemlerin kurulması mümkünse, bunun çiftçiye gösterilmesini rica ettiler. Bu çözümlerin maddi açıdan da ekonomik olması durumunda birçok sulama sisteminin bu tarafa kayabileceğinden ve sulama projeleri yapılırken solar kaynaklı sulama sistemlerinin gündeme gelebileceğinden  bahsettiler. Kredi Kooperatifleri ve tarımla ilgili diğer kurumlar bu vesileyle fuarımızı duyuracaklarını ve çiftçilerin fuarımıza gelmesi konusunda bizlere destek olacaklarını da bildirdiler.

Bu gelişmelerle birlikte RENSEF Fuarı’nın şekil değiştirdiğini söyleyebilir miyiz?

RENSEF Fuarı şekil değiştirmiş değildir, aksine RENSEF Fuarı bu sektöre bir bakış açısı daha kazandırıyor. Standart olarak son dönemde gündemde olan güneş enerji santralleri yapımının yanı sıra, RENSEF Fuarı tarımsal uygulamalardaki seraların solar sistemlerle ısıtılıp soğutulması, seralarda oluşan bitki atıklarının biyoatık olarak değerlendirilip enerji üretimi, otellerin gıda atıklarının, şehir atıklarının biyokitle olarak değerlendirilip enerji üretiminde kullanılması gibi alanlarda ve enerji verimliliği konusundaki uygulamaların gösterilebileceği bir fuar olmayı amaçlamaktadır. Bu vesileyle, bu alanlarda faaliyet gösteren tüm firmaları fuarımıza katılımcı olarak davet ediyoruz.

RENSEF 2014 Fuarı’nın tanıtımı için ve fuarınıza ziyaretçi getirmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Türkiye’de konuyla ilgili olan tüm önemli sektör dergileri ve portallarıyla reklam, tanıtım çalışmalarımız devam ediyor.

Yurt içinde 8.500 kişiye 15 günde bir düzenli olarak e-mail bülten gönderiyoruz. Yurt dışında ise 7.250 kişiye aynı şekilde düzenli olarak e-mail bülten gönderip fuarımızı hatırlatıyoruz. Bu rakamlar her katılımcımızın denetimine açık rakamlar, bir abartı yok. Her gönderimizin de okuma tıklama raporlarını alıyoruz, arzu eden katılımcılarımız bu konuda bizden rapor isteyebilir, paylaşabiliriz.

Bunun yanı sıra, 81 ilin tümündeki 270 Ticaret ve Sanayi Odaları, tüm Türkiye’de 300’den fazla İş Adamları ve Sanayici Dernekleri, 250’ye yakın Organize Sanayi Bölgeleri, 19 Devlet Sulama İdaresi, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve 360’a yakın Sulama Birliği. Bunun yanı sıra 21 bölgeden Tarım Kredi Kooperatifleri ve bölgelerin altındaki ilçeler, 21 bölgedeki EDAŞ’lar ve EDAŞ’lara başvurmuş 300’e yakın firmalar,  Türkiye’nin güneyindeki 2500’e yakın otellerin tümüne, üniversiteler, belediyeler, turizm birlikleri ve dernekleri gibi farklı kurumlara fuarımızı duyuru ve tanıtım çalışmalarımız devam etmektedir.

Bütün bu çevrelere resmi yazılarla fuarımızı duyurduk ve kendilerini fuarımıza davet ettik. Aynı zamanda, 15 günde bir e-mail bültenlerimizi alacakları şekilde ulaşabildiklerimizin e-maillerini e-bülten veritabanımıza ekledik. Ve düzenli olarak kendilerine bir e-mail bülten gönderip fuarımızı hatırlatıyoruz. Bu tür çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yürütüyoruz.

RENSEF Fuarı kapsamında RENSEF Forum’da ne tür etkinlikler planlıyorsunuz?

RENSEF Fuarı’nda RENSEF Forum kapsamında farklı kurumları ve firmaları çeşitli içeriklerle etkinlik düzenlemeye teşvik ediyoruz. Bu çerçevede, geçen seneki RENSEF Fuarı’nda Antalya Mimarlar Odası ve Antalya Elektrik Mühendisleri Odası’nın işbirliğiyle 2. Güneş Sempozyumu’nu gerçekleştirdik. Makine Mühendisleri Odası da enerji verimliliği konusunda bir etkinlik düzenlemişti. Lider, Solarbaba, Biyogazder, Otel Teknik Müdürleri Federasyonu gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar farklı etkinlikler düzenlemişlerdi.

Bu yıl güneş enerjisi konusunda faaliyet gösteren iki dernek olan GENSED ve GÜNDER’e rica ettik, bu sene onlar da RENSEF 2014 Fuarı için kendi etkinlik programlarını hazırlıyorlar. Ayrıca, tarımsal sulama konusunda tarımla ilgili olan kurumlarla görüşüyoruz, bu konuya da ilgi yüksek. Bu kurumların önderliğinde ya da işbirliğiyle tarımsal sulama uygulamalarıyla ilgili bir iki etkinlik organize etmeyi planlıyoruz. Biyogaz, biyoatık konularıyla ilgili çeşitli etkinlikler planlıyoruz. Bizler bütün kurumlara, sektör paydaşlarına ve yayın organlarına açığız. Tüm kurumları ve firmaları fuarın ilgi alanına giren yenilenebilir enerji sistemleri ve enerji verimliliğiyle ilgili bilinçlendirici, bilgilendirici etkinliklerin yapılmasına teşvik ediyor ve davet ediyoruz.

 Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Antalya’da -ülkemizin bol güneşli güneyinde- bol otelli ve konaklamanın çok ekonomik olduğu, fuar sonrası da keyifli buluşmaların olabileceği bir şehirde düzenlediğimiz RENSEF 2014 Fuarı’na tüm Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Sektörü’nü davet ediyoruz.

Yeni iş bağlantıları kurmak, var olan ilişkileri geliştirmek, daha iyi bilgilendirmek için tüm sektörü fuara davet ediyoruz.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

RÖPORTAJLAR

“GAP Bölgesi Yatırımcılar İçin Çok Avantajlı Koşullar Sağlıyor”

İSTANBUL – Geçtiğimiz hafta 8-9 KAsım tarihleri arasında İTÜ’de gerçekleşen “TÜRKİYE’DE JEOTERMAL KAYNAKLAR ARAMA VE UYGULAMALAR SEMPOZYUMU”nu sizler için takip ettik.  GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Bölge Müdürlüğü Proje Uzmanı Jeoloji

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Yener Yildirim: ‘Ekolojik Bina Değerlendirme” Konusu Suistimale Açık

İSTANBUL – Yeşil binalarla ilgili var olan ‘Değerleme Standartları’nı geliştirmek ve değerleme uzmanlarını bu anlamda bilinçlendirecek bir eğitim süreci için çalışmalarının gerek bireysel anlamda gerekse yardım düzeyinde sürdüğünü belirten TDUB

Sektörel Röportajlar

“Yenilenebilir Kaynaklarla Geleceğimize Büyük Bir Yatırım Yapacağız”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: “Enerjide bir kaynak çeşitliliği olması gerektiğini düşünüyoruz. Rüzgar, güneş, su hepsini değerlendirmeliyiz. Daha temiz ve çevreci olan yenilenebilir kaynaklara yöneldiğimizde, geleceğimize büyük bir yatırım yapmış