Güneşten Elektrik Üreten Türk Kumaşlarına Ordu Talip

Güneşten Elektrik Üreten Türk Kumaşlarına Ordu Talip

Dünya devlerine tekstil satan Bursalı şirketler, bir ilke imza atarak güneş enerjisinden elektrik üreten kumaş geliştirdi. Korteks’in başı çektiği projeyle üretilen fotovoltaik kumaşların ilk müşterisi ordu oldu.

ae_gunes_elektrik_enerji_kumasDünya tekstilinin amiral gemisi haline gelen Türkiye, inovatif anlamda da çığır açacak projelere imza atıyor. Özellikle yüksek teknolojide üretilen kumaşlarla, sektörün ana hedeflerinden katma değerli ihracat kalemleri gittikçe çoğalıyor. Tekstilin kalbi niteliğindeki Bursa’da başta Korteks olmak üzere bir grup firma dünya çapında bir buluşa imza attı. Güneşten elektrik enerjisi üretebilen lif geliştiren şirketler, branda ya da çadır bezi üretiminde devrim yarattı. Bu lifler sayesinde kumaştan elektrik elde etmek de mümkün hale geldi.

SAHRA ÇADIRINDA KULLANILACAK
Sistem özellikle teknik ve askeri alanlarda kullanılacak. Geliştirilen teknoloji sayesinde çadırlar kendi elektriğini hiçbir ek enerji kaynağına ihtiyaç duymadan üretebilecek. İstanbul Teknik Üniversitesi, Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin desteklediği projeyle geliştirilen fotovoltaik kumaşlar sayesinde her mekânda elektrik üretilebilecek. Örneğin ordu ya da yardım organizasyonlarına gerekli olan sahra çadırlarının elektrik sorunu çözülmüş olacak. Çadır kumaşı güneşten aldığı enerjiyi elektriğe çevirebilecek. Sırada kendi elektriğini üreten akıllı elbiseler olduğu belirtildi. Üretilen enerji elbisenin belirli bir bölgesinde depolanacak ve cep telefonu şarjından elbise klimasına kadar birçok alanda kullanılabilecek. Uzmanlara göre fotovoltaik tekstiller teknoloji dünyasında yeni kapıları aralayacak.

Sistem nasıl çalışacak?
– Polyester ipliğe nano boyutta kaplama yapabilecek özel cihazlar geliştirildi.

– Böylece çeşitli kimyasal madde ve yöntemler kullanılarak polyester lifler üzerinde fotovoltaik etki geliştirildi.

– Fotovoltaik lifler kumaş ya da giysiler içerisine entegre edildi.

– Silikon esaslı güneş pillerine göre nispeten kolay yöntem ve daha ucuz malzemelerle geliştirilen bu liflerden iplik ve kumaş üretildi.

– Bu kumaşlar güneşten aldığı enerjiyi elektriğe çevirdi.

ORDUDA KULLANIMI GİDEREK ARTACAK
Fotovoltaik tekstil ürünleri askeri alanda uygulanmaya başladı. Özellikle elektrik kaynaklarından uzak yerlerde aylarca görev alan askeri personel tüm elektrik ihtiyacını fotovoltaik kumaşlardan elde edecek. Bu enerji, cihaz kullanımı ve ısınma soğutma sorunlarını da çözecek. İnce bir yapıya sahip olan ve istenildiği an katlanıp açılabilen bu kumaşların kullanımı da kolay.

Kaynak: Sabah

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Giyilebilir Solar”

Hollandalı tasarımcı Pauline van Dongen güneş enerjisini tasarladığı kıyafetlerde yer vermeyi seviyor. İşin hoş yanı, van Dongen 2014 yılı İstanbul İnovasyon Haftası kapsamında ülkemize geldi ve Hollanda Konsolosluğu’nda düzenlenen davette

ALTERNATİF TASARIMLAR

Katlanabilen Elektrikli Arabalar Gelecekte Bizi Otopark Ücretinden de Kurtaracak

Son yılların en büyük uğraşlarından birisi olan elektrikli arabaların mantığı çözülmüş gibi görünüyor. Öyleki artık ülkeler elektrikli araba üretmekle kalmayıp, bu arabalara çok farklı özellikler de entegre edebiliyor. Elektrikli araba

Akıllı Ürünler

BU SOLAR ŞARJ MASASI, KREDİSİ İLE BİRLİKTE SATILIYOR

Siz de güneşli bir günde kent parkında okuduğunuz bir e-kitap’ın keyfinin şarjınızın bitmesi nedeni ile yarıda kesilmesinden nefret edenlerden misiniz? Modernleşen dünyanın en büyük sıkıtılarından biri park problemi, diğeri de