Güneşle Havadaki Nemi Sulama Suyuna Çeviren Teknoloji

Güneşle Havadaki Nemi Sulama Suyuna Çeviren Teknoloji

ae_airdrop

Ed Linacre’s Airdrop, görüldüğü gibi gayet küçük bir mucize. Tasarımcısı Edward Linnacre bu minik aletle Avustralya’daki bahçesinde birgünde 1 Litre sulama suyu elde etmeyi başarmış.

Sistem havanın nemini emerek metal bir sarmal boru içersinden emilen havayı toprağa iletiyor ve bu iletim esnasında havayı soğutarak gaz halindeki havanın sıvılaşmasını sağlıyor. Tüm gün biriken bu nemi bir tank içinde bekletiyor ve gerektiği zamanlarda bir pompa vasıtası ile sulama kanallarına yolluyor.

Sistem tamamı ile üzerindeki güneş panellerinden enerji ihtiyacını karşılıyor. Belki de gelecekte bu sayede çöl iklimlerinde dahi tarımsal üretim mümkün olabilecek.

Kaynak: Wired

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Bir Otoyolun Yeşil Şeride Dönüşümü Hikayesi

Gardiner Expressway, Toronto’nun eski bir otoyolu, şimdi ise Toronto’nun yeşil kuşağı. Kanada’nın metropol şehirlerinden biri olan Toronto’nun dikey yapılaşmak yerine, yeşil bir dönüşüm politikası izlemesi tüm ülkeye örnek olmuş durumda.

ALTERNATİF TASARIMLAR

Sahillerin Yeni Can Kurtaranı: Solar Jet Ski

Bu bir Solar Jet Ski, güneş enerjisi ile şarj oluyor ve acil durumlar için kullanılıyor. Muadillerine göre daha ucuz, daha pratik ve tabi ki daha düşük emisyona sahip. Tasarım şirketi

İNOVASYON 0 Comments

7.000 Rüzgar Türbinli Yapay Enerji Adası !

Bir Danimarka, Almanya ve Hollanda ortak projesi ile Kuzey Denizi’nde yapay bir enerji adası oluşturması planlanıyor. Projenin fizibilite çalışmalarını başlatmak üzere 23 Mart’ta imza atmaları beklenen Danimarka Enerji Nakil Sistemi işletmeci firması