Güneşle Havadaki Nemi Sulama Suyuna Çeviren Teknoloji

Güneşle Havadaki Nemi Sulama Suyuna Çeviren Teknoloji

ae_airdrop

Ed Linacre’s Airdrop, görüldüğü gibi gayet küçük bir mucize. Tasarımcısı Edward Linnacre bu minik aletle Avustralya’daki bahçesinde birgünde 1 Litre sulama suyu elde etmeyi başarmış.

Sistem havanın nemini emerek metal bir sarmal boru içersinden emilen havayı toprağa iletiyor ve bu iletim esnasında havayı soğutarak gaz halindeki havanın sıvılaşmasını sağlıyor. Tüm gün biriken bu nemi bir tank içinde bekletiyor ve gerektiği zamanlarda bir pompa vasıtası ile sulama kanallarına yolluyor.

Sistem tamamı ile üzerindeki güneş panellerinden enerji ihtiyacını karşılıyor. Belki de gelecekte bu sayede çöl iklimlerinde dahi tarımsal üretim mümkün olabilecek.

Kaynak: Wired

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

LEONARDO DICAPRIO’DAN DÜNYANIN İLK ELEKTRİKLİ YARIŞ ARABASI SERİSİ

Karşınızda Çevreci yatırımları ile tanınan Hollywood’un ünlü yıldızı Leonardo DiCaprio’nun yeni girişimi! DiCaprio, dünyanın ilk elektrikli yarış arabası serisi olan Venturi Grand Prix Formula E takımının azimli üyelerinden biri. Tüm

ALTERNATİF TASARIMLAR

En Sanatsal Rüzgar Türbinleri

Bu Artistik Türbinlerle Rüzgarın ve Güneşin Enerjisini Biraraya Toplarsınız ve Tüm Dubai’yi Etkiniz Altına Alabilirsiniz. Artocos Singing Rüzgar Kuleleri isimli bu artistik türbinler çok yakında dubai sokaklarında sergilenmeye başlanacak. Darısı

ALTERNATİF TASARIMLAR

Rüzgar Enerjili iPhone Şarjı

iPhone’unuzu böyle bir şarj aleti ile çalıştırmaya ne dersiniz?