“Güneşin Efendisi” Çünkü Enerjisi Güneşten

“Güneşin Efendisi” Çünkü Enerjisi Güneşten

Marco Ferrari ve Alberto Franchi adındaki iki genç,  Politecnico di Milano’da Yat Tasarımı bölümünde öğrenciler. “Yılın Genç Tasarımcısı” yarışmasına katılan iki İtalyan genç, Helios isimli 55 metre konsept tasarımları ile dikkat çekmişler. Helios adı verdikleri 55 metre uzunluğundaki iki direkli yelkenli, çevre dostu özelliği öne çıkartılmış olarak hem seyir için, hem de zaman zaman yarışlara katılmak üzere tasarlanmış.

Yunan mitolojisinde Güneşin Efendisi anlamına gelen “Helios”un en karakteristik özelliği silikon malzemeden üretilmiş, esnek güneş hücrelerinden yapılmış yelkenlerine sahip olması. Sistem 2.052 m²’lik toplam alana sahip 2.500 adet güneş hücresi sayesinde, 355 kWh enerji elde etmekte. Bu enerji, makine dairesindeki özel yat akülerinde depolanıyor ve teknenin ihtiyacı olan elektriği üretiyor.

kaynak: yatvitrini.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Yakanıza Takın Güneş Işığını Heryere Taşıyın

Shannxi Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen minyatür Clip Holding the Sunshine Lamp’ı gündüzleri her taşıyarak şarj edebilir ve geceleri de ışığında kitap okuyabilir ya da dinlenebilirsiniz.

HABERLER

Dicle’de Enerji Verimliliği Tartışıldı

Dicle EDAŞ, Enerji Verimliği Haftası nedeniyle “Enerji verimliliği, israfı ve çevresel etkileri” konulu bir panel düzenledi. Kaçak elektrik kullanımının en yoğun olarak gerçekleştiği bölgeler olarak nitelendirilen Güneydoğu ve Anadolu bölgesinde,

HABERLER

Madeni Atıklardan Hidrojen Üreten Reaktör Buluşu

Mersin’de meslek lisesi mezunu torna tesviye ustası Turgay Kamışlı, kendi tasarımı olan prototip reaktörde maden atıklarından hidrojen enerjisi üretiyor.   Reaktörlerin iklim şartlarına göre, 20 dakikayla 1 saat içerisinde reaksiyone