Güneşi “Esneyerek” Takip Eden Paneller

Güneşi “Esneyerek” Takip Eden Paneller

Geçtiğimiz Çarşamba günü Michigan Üniversitesinden araştırmacılar, güneş hücrelerinin ağır ve enerji harcayan motorlar olmadan da güneşi takip edebilmelerini sağlayan bir metod geliştirdiklerini açıkladılar. Bu metod, Japon Kirigami sanatından ilham alıyor ve origamiden farklı olarak katlama yerine kesme yönetimini kullanıyor.

Ekip, güneş hücrelerini esnek kapton (ısıya dayanıklı, poliimid şerit bir malzeme) yüzeye baskılayarak, yüzeyde kısa kısa çizgilere benzeyen kesikler oluşturmuş. Bunlar çekildiği zaman, paneller hafifçe bükülen bir ağ oluşturuyorlar. Bu bükülmenin derecesi, panellerin ne kadar çekildiğine bağlı olarak değişiyor ve böylece paneller güneşi takip ediyorlar. Yönetimin mantığını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Aynı zamanda, Nature Communications dergisinde de yayınlanan bu çalışmanın baş yazarı da olan Aaron Lamoureux  “Tasarım aslında büyük bir güneş takip sistemi (tracker) gibi çalışyor ve esasında düz olan bir yüzeye yoğunlaştırıyor” diyor. Ekip, bu panellerin klasik tracker sistemi kullanılan standart paneller kadar verimli olduğunu bulmuş. Bu yeni teknoloji paneller, sabit panellerin sabit yüzeyde kullanımına göre %36 daha verimliler. Sabit panellerin verimi ise, motorlu tracker’lar kullanıldığı zaman %40 artmakta. Ama sistemin en büyük avantajlarından biri de, tracker’lı sistemlerin onda biri ağırlığında olmaları ve özellikle ev uygulamaları için ideal olmaları. “Bunun önemli bir potansiyeli olduğuna ve daha gerçekçi uygulamalar yapılabileceğine inanyoruz” diyen Lamoureux  “üstelik bu güneş elektriğinin de maliyetini düşürecektir” diye ekledi.

Bu buluş, kirigami ya da origaminin endüstri de ilk kullanılışı değil. Arizona State Üniversitesi aynı sistemle esnetilebilir bir akü, İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü katlamabilir bir UAV ve Hiroshima Ünivesitesi ise akordiyon gibi katlanabilen bir köprü geliştirdiler.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Hedef 2030’a Kadar Enerji Verimliliğinde 2 Milyon İstihdam

Yeşil İş: Sürdürülebilir İş Buluşması’ na katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, enerji verimliliğiyle 2030 yılına kadar 2 milyonun üzerinde istihdam oluşturulabileceğini, yenilenebilir enerji ile daha rekabetçi bir yapı oluşturulabileceğini söyledi.

HABERLER

Jeotermal Enerjinin Yeni Kullanım Alanları: Tenis Kortları

Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için ısıtma sistemi kuruyor. Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı 2 tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için jeotermal

Ulaşım

Toyota Alternatif Güç Ünitelerinde Öne Çıkıyor

Toyota, alternatif güç üniteleri konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla öne çıkıyor. Dünyaca ünlü otomotiv markaları alternatif güç üniteleri konusunda önemli çalışmalar yapıyor. www.timeturk.com’un haberine göre, Toyota’dan yapılan açıklamada, hibrit ve yakıt hücreli