Güneşi “Esneyerek” Takip Eden Paneller

Güneşi “Esneyerek” Takip Eden Paneller

Geçtiğimiz Çarşamba günü Michigan Üniversitesinden araştırmacılar, güneş hücrelerinin ağır ve enerji harcayan motorlar olmadan da güneşi takip edebilmelerini sağlayan bir metod geliştirdiklerini açıkladılar. Bu metod, Japon Kirigami sanatından ilham alıyor ve origamiden farklı olarak katlama yerine kesme yönetimini kullanıyor.

Ekip, güneş hücrelerini esnek kapton (ısıya dayanıklı, poliimid şerit bir malzeme) yüzeye baskılayarak, yüzeyde kısa kısa çizgilere benzeyen kesikler oluşturmuş. Bunlar çekildiği zaman, paneller hafifçe bükülen bir ağ oluşturuyorlar. Bu bükülmenin derecesi, panellerin ne kadar çekildiğine bağlı olarak değişiyor ve böylece paneller güneşi takip ediyorlar. Yönetimin mantığını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Aynı zamanda, Nature Communications dergisinde de yayınlanan bu çalışmanın baş yazarı da olan Aaron Lamoureux  “Tasarım aslında büyük bir güneş takip sistemi (tracker) gibi çalışyor ve esasında düz olan bir yüzeye yoğunlaştırıyor” diyor. Ekip, bu panellerin klasik tracker sistemi kullanılan standart paneller kadar verimli olduğunu bulmuş. Bu yeni teknoloji paneller, sabit panellerin sabit yüzeyde kullanımına göre %36 daha verimliler. Sabit panellerin verimi ise, motorlu tracker’lar kullanıldığı zaman %40 artmakta. Ama sistemin en büyük avantajlarından biri de, tracker’lı sistemlerin onda biri ağırlığında olmaları ve özellikle ev uygulamaları için ideal olmaları. “Bunun önemli bir potansiyeli olduğuna ve daha gerçekçi uygulamalar yapılabileceğine inanyoruz” diyen Lamoureux  “üstelik bu güneş elektriğinin de maliyetini düşürecektir” diye ekledi.

Bu buluş, kirigami ya da origaminin endüstri de ilk kullanılışı değil. Arizona State Üniversitesi aynı sistemle esnetilebilir bir akü, İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü katlamabilir bir UAV ve Hiroshima Ünivesitesi ise akordiyon gibi katlanabilen bir köprü geliştirdiler.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

2014’te Türkiye Enerji Pazarında Toplam İşlem Değeri Bir Önceki Yıla Göre Geriledi

Türkiye enerji pazarı, toplamda 5,6 milyar dolar değerinde 40 birleşme ve satın alma işlemi ile 2013 yılında gerçekleşen işlem sayısına ulaşmış oldu. Ancak, 2014 yılındaki toplam işlem değeri, 2013 yılında

YATIRIMCI

CSUN Müşterilerine DenizLeasing’ten Finans Desteği

DenizLeasing Finansal Kiralama A.Ş. (DenizLeasing) ile CSUN arasında Türkiye’deki güneş enerjisi projelerini finanse etmek üzere stratejik bir işbirliği anlaşması imzalandı. Güneş enerjisi projelerinde finansman açığı yaşanmasının sektörün en önemli sorunlarından biri olduğu biliniyor. Özellikle,

HABERLER

SunJack’tan Kişisel Güneş Enerjili Şarj İstasyonları

 SunJack projesi tüketicilere kişisel güneş enerjili şarj istasyonları sağlamayı planlıyor. Mobil cihazlarından vazgeçemeyen insanlar için artık taşınabilir enerji kaynakları olmazsa olmazlar arasına girmeye başladı. Firmaların ve girişimlerin buna yönelik pek