Güneş ve Rüzgara Arsa Desteği

Güneş ve Rüzgara Arsa Desteği

7 ŞUBAT’ta Resmi Gazete’de yayınlanan Milli Emlak Genel Tebliği’ne göre, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik üretimi yapan şirketlere kamu arazileri tahsis edilebilecek.

23204448Kurulu gücü 500 kilovata (kW) kadar olan yenilenebilir enerji tesislerine 20 yıl, 1 megavata (MW) kadar olanlara ise 30 yıl Hazine taşınmazları üzerinde irtifak hakkı tesis edilecek veya kullanma izni verilecek. Ancak söz konusu düzenleme, 1 MW’a kadar üretim hakkı bulunan lisanssız elektrik sektörünü böldü. Kimi yatırımcılar düzenlemenin hareket getireceğini, kimileri ise yetersiz kaldığını savunuyor. Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği (LİDER) Başkanı Yalçın Kıroğlu, düzenlemenin Türkiye açısından çok olumlu bir konu olduğunu söyleyerek, “Atıl durumdaki bu arazilerin yenilenebilir enerji tesislerine açılmasıyla hem mevcut araziler bir değer kazanmış olacak, hem de lisanssız yatırımların yapılabileceği yeni seçenekler çıkacak” dedi. Deloitte Türkiye Enerji Endüstri Lideri Uygar Yörük ise “20 yıl ve 30 yıl sonra, tesisi yüzde 80 verimlilikte kamuya teslim etme zorunluluğu var. Yani tesisi kurduğunuzdaki verimlilik oranı yüzde 100 olarak kabul edilerek, teslim ettiğinizde bu oranın yüzde 80’inin hesaplanması gerekiyor” dedi.

Ben araştıracağım başkası kapacak

PROJE Enerji Firması Genel Müdürü Şenol Tunç, “Önceden Hazine arazisi satın almak ya da kiralamak istediğiniz zaman izinler vardı. Şimdi devlet bunu ihaleyle kiralıyor. Böylece sizin araştırıp bulduğunuz araziyi, bir başkası gelip kapabiliyor. Bence arazi tahsis edilirken ilk gelenin öncelikli olduğu (first come, first serve) mekanizma olmalıydı. Yatırımcı uygun mu diye araştıracak sonra 50 kişi başvuracak. Bu bir teşvik mekanizması değil” dedi.

Süre 30 yıl, panel ömrü 20

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan da lisanslı projelerde olduğu gibi lisanssız projelerin de ihalesiz hale getirilmesi gerektiğini savunarak, “Lisanssızla ilgili Hazine ne yapacağını bilemiyordu. O açıdan olumlu bir adım. Uygulama başlasın, kendi içinde de düzenlemeye gidecektir. Öte yandan 1 MW yatırımların 30 yılın sonunda devredilmesi öngörülüyor. Ancak panellerin zaten 20 yıl garantisi var. Devir konusunun gevşemesi lazım” dedi.

Kaynak: Hürriyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Tepebaşı Belediyesi’nde Güneş Enerjili Çözüm

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Yakakayı ve Gündüzler mahallelerinde güneş enerjisi kullanarak su sorununu çözerek çevreci uygulamalarına yenilerini ekledi. Türkiye’de değişik alanlarda güneş enerjisi kullanımı yaygınlaşıyor. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Yakakayı ve Gündüzler

HABERLER 0 Comments

Türkiye Petrolleri’nin İlk Güneş Enerjili Akaryakıt İstasyonu Açıldı

Bu doğrultuda, Türkiye Petrolleri (TP), elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayan ilk akaryakıt istasyonunu İstanbul Alibeyköy’de faaliyete geçti. Türkiye’de akaryakıt istasyonlarının enerji ihtiyacını güneş enerjisinden karşılama yönünde bir eğilim gösterdikleri biliniyor.

HABERLER

“Su yalıtımı Örtülerinde, CE Belgeli Ürünler Tercih Edilmeli”

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan: “Su yalıtımı örtülerini seçerken mutlaka standartlara uygun CE Belgesi bulunan kaliteli ürünler tercih edilmeli ve uygulama işin uzmanları tarafından yaptırılmalı. Kullanıcıların standartlara uygun ürün