Güneş ve Rüzgar Enerjilerinin, Nükleerden 500 Kat Daha Zararlı Olduğu İspatlandı !

Geçtiğimiz günlerde Mersin’in Akkuyu mevkine nükleer santral kurmaya çalışan Akkuyu NGS adlı şirketin internet sayfasına giren bazı temiz enerji dostları, hiç haberdar olmadıkları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldılar. Zira senelerdir kendilerinden saklanan ve bu bilgilerin eksikliği yüzünden  bilinçsizce temiz enerjiyi desteklemelerine neden olan bu gerçekler, Akkuyu NGS tarafından ifşaa edilmişti. Bakın bu gerçekler neydi?

Bazıları, nükleer ve termal enerji yerine alternatif ve “çevre dostu” enerji kaynağı olarak rüzgar ve güneş enerjisini önermektedirler. Güneş elektrik santralı yapımı için çok büyük bir alan gerekir. Örneğin, 1 GW güneş elektrik santrali için birkaç kilometrekarelik bir alana ihtiyaç vardır. % 10 verimliliği olan 1 GW güneş elektrik santralini yerleştirmek için 67 kilometrekare alan gereklidir. (ae.com notu: PANEL TEKNOLOJİSİNE, YERİN GÖLGELENMESİNE VS. GÖRE DEĞİŞİR ANCAK 13-20 KM2 ARASI GEREKİR) Böylece, güneş elektrik santrallerinin inşası için termik ve nükleer santrallere nazaran 30-60 kat daha büyük alan tahsis edilmelidir. (yorumsuz…)

Bulutlu havada ve geceleyin güneşten gelen enerji akışı olmadığından ve bundan dolayı çok sayıda akü bulundurmak ihtiyacı gerekir. Aküler ise çevreye zararlı maddeler, kurşun ve % 30 sülfürik asit, içerir. (ae.com notu: HİÇ BİR GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİNDE AKÜ KULLANILMAZ !) Fotovoltaik enerji dönüştürücüleri (doğrudan elektrik üreten sistem) için fosfor ve silisyum gerekir. Bu maddeleri üretmek için klor, kurşun ve diğer ağır metaller gereklidir. Bazı fotovoltaik enerji dönüştürücüleri için kadmiyum kullanılır ve bu durumda kadmiyum atımı ile ilgili sorunlar ortaya çıkar. Ekoloji açısından bu sorunun kabul edilebilir bir çözümü yoktur.(ae.com notu: KADMİYUM PİLLERDE DE KULLANILIR, ANCAK PİLLERİN AKSİNE GÜNEŞ PANELLERİ ATIK OLUŞTURMAZ, ZİRA 25 SENEDİR KULLANILMAKTALAR). Güneş enerji santralleri için malzeme gideri, işçilik gideri ve zaman kaybı, fosil yakıt ve nükleer yakıt ile çalışan santrallere nazaran 500 misli daha fazla olduğunu belirtmek gerekir.(ae.com notu: SÜRE OLARAK 2 KAT UZUN SÜRDÜĞÜ DOĞRUDUR. YATIRIM MALİYETİ OLARAK ŞU ANDA 1.000MW GÜNEŞ SANTRALİ 1,5 MİLYAR USD, AYNI GÜÇTE NÜKLEER SANTRAL İSE 1,7 – 2,5 MİLYAR USD ARASINA MAL OLMAKTADIR)

Rüzgar santralleri için sürekli 5 m/sn (18 km/sn) hızla esen rüzgara ve.büyük ölçekli rüzgar santrali için ise, 100 metre yükseklikli bir kule ve bu kule için büyük ebatlı beton kaideye ihtiyaç vardır. Bir rüzgar santrali, bir üniteli nükleer güç santralına göre 3000 misli daha az elektrik üretir.(ae.com notu: 8’DE BİRİ KADAR AZ ÜRETİR) Bundan dolayı rüzgar santrallerinde çok sayıda kuleye ihtiyaç vardır. Bundan dolayı rüzgar santralleri için gerekli malzemeleri üretmek için çok sayıda veya büyük kapasiteli fabrikaya gereksinim olacaktır.(ae.com notu:BU DA YERLİ ÜRETİM VE İSTİHDAM DEMEKTİR!!) Rüzgar santralleri doğaya ciddi zarar verirler. Hava akımlarının doğal dolaşımı bozması nedeniyle, iklim değişikliğine sebeb olur.(ae.com notu: BİZ BUNU ÇEVRE KİRLİLİĞİ NEDENİYLE OLUŞAN KÜRESEL ISINMA OLARAK BİLİYORDUK !!!)  Buna ek olarak, rüzgar santralleri hayvanlar için büyük bir tehlike oluşturur. Her gün binlerce kuş ve yarasa pervane kanatlarına çarparak ölürler.(ae.com notu: KUŞ ÖLÜMLERİNİN OLMAMASI İÇİN BU SANTRALLER GÖÇ YOLLARINA İNŞAA EDİLMEZ. YARASALARIN DA ETRAFTA UÇTUĞUNA ÇOK RASTLANMAMIŞTIR) Bilim adamları rüzgardan enerji alındığında; hava iletişiminde, radyo ve TV sinyallerinin yayılmasında sorun yaşandığını kanıtlamışlardır. ( ae.com notu: BU KONUDA ALAÇATI YA DA ÇEŞME GİBİ TURİSTİK YERLERDE ŞİKAYETÇİ OLANLARI HİÇ DUYMADIK??)Rüzgar gülünün değişimi halinde ise, rüzgar santrali verimsiz olmaktadır.

 

 

 

Değerli Alternatif Enerji okuyucuları, her ne kadar yazıda adı geçen “bazıları” tarafından buradaki bilgilerin en az %90’ının yanlış ve mesnetsiz bilgiler olduğu bilimsel olarak ispat edilmiş te olsa , biz açıkçası bu durum karşısında biraz üzüldük…

Alternatif Enerji ortakları olarak kafa kafaya verdik, “Hepimiz çevreye nükleer enerjiden daha zararlı olan başka bir temiz enerji yatırımcısıyız… Hadi birimiz uyuduk, ya diğerleri? Biz bu günaha nasıl bulaştık?” diye düşündük.

Sonra patlayan güneş panellerini, çevreye sızıntı yapıp suları kirleten rüzgar türbinlerini,  güney illerimizde elektrik olmayan  yaylalardaki evlerde kullanılan güneş sistemlerindeki akülerden sızan zehirli gazlar nedeniyle 8 parmaklı doğan bebeleri hatırladık… Çeşme civarındaki rüzgar santralleri nedeniyle ölen onbinlerce kuşu, babasız kalan binlerce martıyı hatırladık… Türbinlerin dönmeleri nedeniyle oluşan hortumları, kurulu binlerce megawattlık güneş santralleri yüzünden hızla artan hava sıcaklığını düşündük.

Çernobil, Fukuşima’yı hatırladık… Muhtemeldir ki, oradaki yöre halkı güneş enerjisinin çevresel zararlarını bilselerdi, bugün hallerine şükrederlerdi.

Evet, tüm bunlara neden olan güneş ve rüzgar enerjisi lobilerini artık dost değil, düşman ilan ediyoruz ! Onurlu davamızda hepinizden destek bekliyoruz. Bizler artık tövbe edip, nükleerin ve nükleercinin dostu olmaya ve çevreyi, insanlığı korumaya karar verdik ! Var mısınız?

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

komik

RÜZİAD Türkücü Kubat’ı Dava Etmeye Hazırlanıyor !

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın Ömer Hayyam’a ait olan bir şiirin dizelerini Twitter’da paylaşmasının ardından ”halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla suç duyurusunda bulunularak hakkında dava açılmasını ve

komik

Elektrikli Araç Üreticilerinden Muhteşem Jane’e Çağrı !

Anımsayacağınız gibi geçtiğimiz Kasım ayında Kilis’te yapılması planlanan 7 milyar dolarlık güneş enerjisi yatırımıyla ilgili ilginç bulguları  Türk basınında ilk defa biz paylaşmış ( “7 Milyar Dolarlık Projede Kafa Karıştıran

komik

Yiğit Bulut’a Alman Hükümetinden Başdanışmanlık Teklifi !

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlığına getirilen gazeteci Yiğit Bulut’un söylemleri Alman hükümetini de harekete geçirdi. Yıllardır Trakya’dan Akkuyu’ya kadar tüm kıyılarda nükleer santral kurulabileceğini savunan ve çevre hareketlerini ‘Alman