Güneş Panelleriyle Üretilmiş Prototip Duba Sistemi; Heliofloat

Güneş Panelleriyle Üretilmiş Prototip Duba Sistemi; Heliofloat

Heliofloat devasa güneş panelleri okyanus kaynaklı yenilenebilir enerjinin geleceği olabilir. Prototip olarak üretilen ve geliştirilmeyi bekleyen bu teknoloji okyanusun dev dalgalarına karşı koyabilecek teknolojiye sahip.

Güneş enerjisinin ışık ya da ısı enerjisi şeklinde doğrudan kullanımının yanı sıra, elektrik elde etmede de yararlanıldığı biliniyor.

Prof. Dr. Hüsamettin Bulut’un “Güneş Enerjisi Isıl Uygulamalar” çalışmasında belirtildiği gibi, güneş enerjisi uygulamaları, iki ana grupta incelenebilir. Güneş Enerjisi Isıl Uygulamalarında, öncelikle güneş enerjisinden ısı elde edilir. Bu ısı enerjisi doğrudan kullanılabileceği gibi elektrik üretiminde de kullanılabilir.

Güneş Enerjisi Elektrik Uygulamalarında ise, güneş panelleri denen yarı-iletken malzemeler güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirirler.

Güneş enerjisi teknolojisi son yıllarda önemli gelişmeler kaydediyor. Özellikle güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi konusunda uygulama alanları genişletiliyor. Bilim insanları bu konuda araştırmalarını sürdürüyor.

Bu doğrultuda, yalnızca karasal değil, su yüzeyinde de elektrik üretimi konusunda son yıllarda çalışmalar artış gösteriyor. Göl ve durağan su birikintilerinde güneş enerjisi panellerinin kullanılması yönünde deneysel çalışmalar daha önce gerçekleştirilmişti.

Bu doğrultuda, Heliofloat devasa güneş panelleri okyanus kaynaklı yenilenebilir enerjinin geleceği olabilir. Prototip olarak üretilen ve geliştirilmeyi bekleyen bu teknoloji okyanusun dev dalgalarına karşı koyabilecek teknolojiye sahip.

Dünya yüzeyinin yüzde 70’inin su ile kaplı olduğu gerçeğinden yola çıkan araştırmacılar, yenilenebilir enerji için gerekli olan alanları arttırmak için su yüzeyini kullanabilmek amacıyla uzun zamandır çalışmalar yürütüyor.

Daha önceleri göl ve durağan su birikintilerinde güneş enerji panellerinin kullanıldığını biliyorduk. Şimdilerde ise Avusturya’da araştırmacılar okyanusun hırçın ve güçlü dalgalarıyla baş edebilecek güneş panelleriyle üretilmiş prototip duba sistemi geliştirdiler.

100 metre uzunluğa ve bir futbol sahası büyüklüğüne sahip Heliofloat adındaki platform yeni bir yüzdürme sistemiyle üretildi. Bu çalışmalar artan elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak için deniz ve okyanuslara kurulabilecek güneş enerji santrallerinin temellerini oluşturmakta ve firmalar bu sisteme yoğun ilgi gösteriyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Warren Buffett Güneş Elektriği Aldı

ABD`li ünlü işadamı Warren Buffett, First Solar`dan 20 yıl boyunca kilovatsaat başına 3.87 dolar/cent fiyattan elektrik satın alacak. Dünyada ünlü işadamları güneş enerjisinden üretilen elektriğe yöneliyor. enerjigunlugunet’in haberine göre, ABD`li

HABERLER 0 Comments

“İklim Değişikliği Bir Yatırım Sorunu Olarak Gündeme Oturdu”

BlackRock Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Kurumsal Yönetim ve Sorumlu Yatırımlar Direktörü Amra Balic: “İklim değişikliği bir yatırım sorunu olarak gündeme oturdu. Yatırım portföylerinde iklim değişikliği risklerinin azaltılması çabası ivme

HABERLER

Atık Çay Çalısından Alternatif Biyoyakıt Üretildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Türk Patent Enstitüsü, ilk kez atık çay çalısından alternatif biyoyakıt üretimiyle ilk patent diplomasını aldı. Biyoyakıtların alternatif enerji kaynakları olarak Türkiye’de yeterince kullanılmadığı ve ön plana

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply