Güneş Panellerinin Verimliliğinde Önemli Adım

Güneş Panellerinin Verimliliğinde Önemli Adım

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’ndeki bilim insanları güneş enerjisi panellerinin yüzde 34,5 verimle çalışmasını sağladı. Bu yeni teknoloji, panellerinin veriminde yüzde 44 artış anlamına geliyor.

Güneş enerjisi ile elektrik üretiminde verimliliği etkileyen en önemli faktörler arasında, pozisyon, yönelim, coğrafi konum, güneş panelinin uygun güneş konumuna göre yerleştirilmesi, gölgelenme ve ısı öne çıkıyor. Buna ek olarak panelin inceliği ve elastikiyeti de verimlilik açısından önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Güneş panellerinin verimliliği konusundaki çalışmalar, hem akademik düzeyde hem de özel sektörün Ar-Ge çalışmaları ile artırılmaya çalışılıyor. Verimlilik konusunda yaşanan her türlü gelişme, dünyadaki güneş enerjisi sistemlerini de doğrudan etkiliyor.

Güneş panellerindeki verimliliğin sağlanması maliyeti azaltmasının yanı sıra, güneş enerjisi santrallerinin kurulum alanları açısından da önemli avantajlar sağlayabilir. Verimliliğin artması durumunda, kullanılacak panel sayısında da önemli tasarruflar ortaya çıkabilir.

Bilim insanları şimdi, güneş enerjisini elektriğe çevirme konusunda umut doğuran bir gelişmeye imza attı. Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’ndeki bilim insanları güneş enerjisi panellerinin yüzde 34,5 verimle çalışmasını sağladı. Bu yeni teknoloji, panellerinin veriminde yüzde 44 artış anlamına geliyor. Bu oran, güneşin altında normal şekilde duran bir panelde erişilen verim miktarı. Üniversite ayrıca yoğunlaştırılmış güneş ışığı altında verim oranını yüzde 40’a çıkartarak ayrıca bir rekor daha kırdılar. Yoğunlaştırılmış güneş ışığı aynalar gibi yansıtıcılarla güneş ışığının çevreden toplanıp enerji panellerinin üzerine yönlendirilmesiyle elde ediliyor. Bu sistemle çalışan büyük güneş enerjisi santralleri, ABD ve Avrupa’da orta ölçekli şehirlere elektrik sağlamak için kullanılıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Haliç’in Bakterisinden Biyogaz Enerjisi Elde Edildi

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) bilim insanlarından, enerjide devrim. YTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bestamin Özkaya ile ekibi, bakteriden üretilen elektrikle led lambayı yakmayı başardı. 21. yüzyılın en önemli sorunlarından olarak

HABERLER

Jeotermal Yatırımcılarına Aydın’dan Çağrı Var

Türkiye’nin tarım deposu Aydın, dünyada tüketilen incirin yüzde 75’ini üretiyor. Türkiye’nin turizm hamlesinin başladığı Kuşadası da dahil il, açık hava müzesi gibi. Jeotermal ve turizmin birarada olacağı yapılanma ile Aydın’ın

HABERLER

Karpay’dan Şanlıurfa’ya Güneş Enerji Santrali

Karpay Enerji, Şanlıurfa`da 3 MW`lık Güneş Enerji Santrali kuracak. Türkiye’de güneş enerji santralleri kurulmaya devam ediliyor. Bununla birlikte, kentleri kapsayan çok daha geniş kapsamlı bir projeye ihtiyaç duyuluyor. enerjigunlugu.net2in haberine

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply