Güneş Panellerinin Verimliliğinde Önemli Adım

Güneş Panellerinin Verimliliğinde Önemli Adım

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’ndeki bilim insanları güneş enerjisi panellerinin yüzde 34,5 verimle çalışmasını sağladı. Bu yeni teknoloji, panellerinin veriminde yüzde 44 artış anlamına geliyor.

Güneş enerjisi ile elektrik üretiminde verimliliği etkileyen en önemli faktörler arasında, pozisyon, yönelim, coğrafi konum, güneş panelinin uygun güneş konumuna göre yerleştirilmesi, gölgelenme ve ısı öne çıkıyor. Buna ek olarak panelin inceliği ve elastikiyeti de verimlilik açısından önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Güneş panellerinin verimliliği konusundaki çalışmalar, hem akademik düzeyde hem de özel sektörün Ar-Ge çalışmaları ile artırılmaya çalışılıyor. Verimlilik konusunda yaşanan her türlü gelişme, dünyadaki güneş enerjisi sistemlerini de doğrudan etkiliyor.

Güneş panellerindeki verimliliğin sağlanması maliyeti azaltmasının yanı sıra, güneş enerjisi santrallerinin kurulum alanları açısından da önemli avantajlar sağlayabilir. Verimliliğin artması durumunda, kullanılacak panel sayısında da önemli tasarruflar ortaya çıkabilir.

Bilim insanları şimdi, güneş enerjisini elektriğe çevirme konusunda umut doğuran bir gelişmeye imza attı. Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’ndeki bilim insanları güneş enerjisi panellerinin yüzde 34,5 verimle çalışmasını sağladı. Bu yeni teknoloji, panellerinin veriminde yüzde 44 artış anlamına geliyor. Bu oran, güneşin altında normal şekilde duran bir panelde erişilen verim miktarı. Üniversite ayrıca yoğunlaştırılmış güneş ışığı altında verim oranını yüzde 40’a çıkartarak ayrıca bir rekor daha kırdılar. Yoğunlaştırılmış güneş ışığı aynalar gibi yansıtıcılarla güneş ışığının çevreden toplanıp enerji panellerinin üzerine yönlendirilmesiyle elde ediliyor. Bu sistemle çalışan büyük güneş enerjisi santralleri, ABD ve Avrupa’da orta ölçekli şehirlere elektrik sağlamak için kullanılıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

EWE Enerji, Almanya’da “Yılın Projesi” Ödülü Aldı

  Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından EWE AG,  Almanya’da “YILIN PROJESİ” ödülü kazandı  Almanya’nın önde gelen enerji topluluklarından Hamburg Yenilenebilir Enerji Ağı (Cluster Erneuerbare Energien Hamburg)tarafından rüzgar enerjisi alanında verilen German

HABERLER

Bir Jeotermal Saha İhalesi de Bolu’da

Bolu’nun Merkez, Göynük ve Mudurnu ilçelerinde yer alan 7 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ruhsat sahası ihale yoluyla aramaya açılacak. Türkiye’nin jeotermal sahaları ihaleye açılmaya devam ediliyor. Türkiye’nin

HABERLER 0 Comments

Hindistan’da Bir Okul “Sıfır Atık” Projesi İle Örnek Oluyor

Hindistan’da bir eğitim kurumu iki ayrı kampüsünde semt sakinleri için sıfır atık projesi başlattı.  Belediye, Vivekanand Eğitim Derneği’nin (VES) şehirdeki ilk kuru ve yaş atık ve elektronik geri dönüşümünü gerçekleştirdiğini ve bunun Birleşmiş

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply