Güneş Panellerinin Verimliliğinde Önemli Adım

Güneş Panellerinin Verimliliğinde Önemli Adım

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’ndeki bilim insanları güneş enerjisi panellerinin yüzde 34,5 verimle çalışmasını sağladı. Bu yeni teknoloji, panellerinin veriminde yüzde 44 artış anlamına geliyor.

Güneş enerjisi ile elektrik üretiminde verimliliği etkileyen en önemli faktörler arasında, pozisyon, yönelim, coğrafi konum, güneş panelinin uygun güneş konumuna göre yerleştirilmesi, gölgelenme ve ısı öne çıkıyor. Buna ek olarak panelin inceliği ve elastikiyeti de verimlilik açısından önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Güneş panellerinin verimliliği konusundaki çalışmalar, hem akademik düzeyde hem de özel sektörün Ar-Ge çalışmaları ile artırılmaya çalışılıyor. Verimlilik konusunda yaşanan her türlü gelişme, dünyadaki güneş enerjisi sistemlerini de doğrudan etkiliyor.

Güneş panellerindeki verimliliğin sağlanması maliyeti azaltmasının yanı sıra, güneş enerjisi santrallerinin kurulum alanları açısından da önemli avantajlar sağlayabilir. Verimliliğin artması durumunda, kullanılacak panel sayısında da önemli tasarruflar ortaya çıkabilir.

Bilim insanları şimdi, güneş enerjisini elektriğe çevirme konusunda umut doğuran bir gelişmeye imza attı. Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’ndeki bilim insanları güneş enerjisi panellerinin yüzde 34,5 verimle çalışmasını sağladı. Bu yeni teknoloji, panellerinin veriminde yüzde 44 artış anlamına geliyor. Bu oran, güneşin altında normal şekilde duran bir panelde erişilen verim miktarı. Üniversite ayrıca yoğunlaştırılmış güneş ışığı altında verim oranını yüzde 40’a çıkartarak ayrıca bir rekor daha kırdılar. Yoğunlaştırılmış güneş ışığı aynalar gibi yansıtıcılarla güneş ışığının çevreden toplanıp enerji panellerinin üzerine yönlendirilmesiyle elde ediliyor. Bu sistemle çalışan büyük güneş enerjisi santralleri, ABD ve Avrupa’da orta ölçekli şehirlere elektrik sağlamak için kullanılıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Şebekeler ve Şehirler

“Ana Hedefimiz, Sistemi Akıllı Şebekelere Çevirmektir”

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir: “Ana hedefimiz sistemi akıllı şebekelere çevirmektir. Aksi halde var olmamız mümkün değil.”   4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı dün başladı. Konferansta

HABERLER

Yapılarda Sürdürülebilirlik, Etik, Ekolojik ve Ekonomik Eksende Değerlendirilmeli”

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mimar Selçuk Avcı: “Yapılarda sürdürülebilirlik üç ana eksende değerlendirilmeli: Etik, ekolojik ve ekonomik… Sürdürülebilir bir ürünün ortaya çıkması ilk andan itibaren bu üç faktörün sürece

HABERLER

Güneş Enerjisi İhalelerinde 4., 5. ve 6. Paketler İlan Edildi

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), güneş enerjisinde ön lians için yarışma programını açıkladı. Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılan önlisans başvurularına ilişkin 4, 5 ve 6. yarışma paketleri

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply