“Güneş Panelleri Bugüne Kadar 30 Misli Ucuzladı”

“Güneş Panelleri Bugüne Kadar 30 Misli Ucuzladı”

Marmara Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Tanay Sıdkı Uyar: “1980 yılından itibaren ABD, İngiltere ve Japonya rüzgar türbinleri ve güneş panelleri teknolojisini geliştirmeye ve bir yandan da kullanmaya başladı. Teknolojinin gelişimi giderek hızlanmaya başladı. Teknolojinin gelişimi sonucu güneş panelleri ilk yapıldıkları günden bugüne otuz misli ucuzladı.”

Güneş enerjisi potansiyeli itibarıyla sınırsız bir kaynak olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte Türkiye yeterince güneş enerjisinden yararlanamıyor. Akademisyenler ve uzmanlar güneş enerjisinin daha etkin bir biçimde kullanılmasının politik bir kararla mümkün olacağını ifade ediyor.

Temiz Enerji Platformu ve Türkiye Çevre Platformları, Ankara’da enerjide ulusal ve uluslararası son gelişmeler konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan da katıldı. Bölge platformlarının çalışma raporlarının, termik santral karşıtı çalışmaların ve Sinop, İğneada ve Akkuyu’da yapılmak istenen nükleer santrallare karşı yapılan çalışmaların da görüşüldüğü toplantıda söz alan Marmara Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Tanay Sıdkı Uyar, “1980 yılından itibaren ABD, İngiltere ve Japonya rüzgar türbinleri ve güneş panelleri teknolojisini geliştirmeye ve bir yandan da kullanmaya başladı. Teknolojinin gelişimi giderek hızlanmaya başladı. Teknolojinin gelişimi sonucu güneş panelleri ilk yapıldıkları günden bugüne otuz misli ucuzladı” ifadesini kullandı.

Almanya’nın 3 katı

“1970’deki petrol krizi bize enerjinin etkin kullanımını öğretti” diyen Uyar, “Nükleer santrallerini kapatma kararı almış olan Almanya 2050’de yalnızca yenilenebilir enerji kullanacak. Bunun bir adımı olarak ülkedeki tüm çatıları güneş panelleriyle kaplamaya çalışıyor. Bir çok Alman vatandaşının her yıl güneşlenmek için geldiği Türkiye, Almanya’dan üç misli fazla güneş görmektedir. Bu da Almanya’da döşenen bir ünite güneş paneli, bir birim enerji üretiyorsa aynı ünite Tükiyede üç birim enerji üretecektir yani üç misli daha ucuz enerji üretecek demektir. Bir ülkenin doğru bir enerji planlaması yapabilmesi için enerji–ekonomi–çevre karar modeli oluşturması gerekir ki yanlış yatırımlar yapmasın. Marmara Üniversitesi böyle bir çalışmayı Türkiye için yapmıştır ve isteyenler bu çalışmadan yararlanabilir” şeklinde konuştu.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Nestle’nin İçecekleri Artık Rüzgarla Şişelenecek

Nestle Waters North America Inc , Cabalon şişeleme tesislerinin kurulu enerjisini %30 oranında karşılayacak iki rüzgar tribününü devreye aldı. Yeni rüzgar tribünlerinin herbiri 1.6 megawatt enerji üretecek ve yıllık enerji

HABERLER

Klimaya İhtiyaç Duymadan Sera Etkisi ile Evinizi Soğutun

ABD’li bilimadamları sıcağı engelleyen tamamen yeni bir soğutucu panel yapısı geliştirdi. ABD’li bilimadamları en güneşli havalarda bile sıcağı engelleyen tamamen yeni bir soğutucu panel yapısı geliştirdi. Sürekli güneş ışığına maruz

AKADEMİK

Çataklı Enerji’den Fotovoltaik ve Rüzgar Enerjisi Eğitimleri

Çataklı Enerji Eğitim Yayıncılık Danışmanlık Şirketi tarafından Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri ve Rüzgar Enerjisi Santrali Eğitimi verilecek. Çataklı Enerji Eğitim Yayıncılık Danışmanlık Şirketi tarafından Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri ve Rüzgar Enerjisi Santrali

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply