Güneş Panelinin Yaygınlaşmasında Mevzuat Sıkıntısı Yaşanıyor

Güneş Panelinin Yaygınlaşmasında Mevzuat Sıkıntısı Yaşanıyor

Evinizin çatısına güneş paneli kurmak istiyorsanız maliyeti oldukça yüksek. Çünkü mevzuata göre tüketici ile yatırımcı aynı sınıfta. Bu da bir yılı aşacak bürokratik işlem ve ek teminat ücretleri demek. Sektör, buna son verecek taslağın yasalaşmasını bekliyor.

Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda öz tüketim modelinin  yaygınlaştırılması önünde mevzuat sıkıntısı yaşandığı ifade ediliyor.

solar-power evwww.aljazeera.com.tr’nin haberine göre, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli Avrupa’dan üç kat fazla olmasına rağmen, güneşten elektrik üretimi halen kayda değer düzeylerde değil. Almanya 38 bin megawatlara ulaşırken Türkiye sadece 54 megawatt ile daha yolun çok başında. Güneş enerjisini teşvik etmenin yollarından biri de kişinin kendi tüketimini karşılamasına destek olmak.

Türkiye’de konuyla ilgili hazırlanan mevzuat, tüketici ve yatırımcıyı aynı sınıfta değerlendiriyor. Bir vatandaşın çatısına 1-2 kilowatlık sistemi kurması için uygulanan prosedür, bir yatırımcının devlete elektrik satmak için 1 megawattlık panel kurmasıyla aynı.

Bu durumda vatandaş tıpkı bir şirket gibi 25-30 ayrı kuruma giderek onay mektupları alıyor, teminat bedelleri yatırıyor. Bir tüketici basit bir kurulum için en az bir yıl bekliyor, 120 sayfalık dosya hazırlıyor, 4000 dolarlık panelin bedeli teminatlarla katlanıyor.

TEDAŞ’tan yeni taslak

TEDAŞ şimdi bu sorunların önüne geçmek için bir taslak hazırladı. 30 kilowatt/saat altında üretim yapanlar için işlemler kolaylaşacak. Sektör taslağın yasalaşmasını bekliyor.

Bir ev ortalama 2 kilowatt/saat elektrik tüketiyor. Japonya hanede güneş tüketiminde dünya lideri ülkelerin başında. Japonya’da güneş kurulu gücü 2014 sonunda 22 bin megawatt’a yaklaştı ve bunun yüzde 75’i konutlarda.

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi platformu Solar Baba’nın kurucusu Ateş Uğurel, bugüne kadar mevzuatın tüketici önünde bir engel olduğunu anlatıyor. Uğurel, şu anda vatandaş olarak çatınıza panel koymak isteseniz bir haftada vazgeçeceğinizi söylüyor:

“İşin kötüsü mevzuat farkı yok. Çatıya kurmak isteyen bir insan ürettiği elektriğin tamamını kullanacak, fazlası olursa satacak ama bütün mevzuatlar tek bir yönetmelikle tanımlandığı için araziye santral kuranla, evine 1-2 kilowatt kuracak adam aynı bürokrasi ile uğraşıyor, vazgeçiyor, gelmiyor. Vatandaş olarak niyetlenseniz bir hafta sonra vazgeçersiniz. 2 liralık bir sistem 4 liraya çıkıyor.”

‘Yeni mevzuatla çatılara kurulum patlar’

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Tırıs da tüketicinin kullanımını kolaylaştıran taslağın çıkmasıyla sektörde patlama yaşanacağını söylüyor:

“Mevzuat nedeniyle çatı üstü uygulamaları çok yaygınlaşamadı, TEDAŞ taslak üzerinde çalışıyor. Eğer o taslak olursa, talep bir anda patlar. Suyun önünde küçük bir taş parçası var, onu kaldırdıklarında olur.”

Haberin devamı için tıklayın 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“AB üyesi 28 Ülke İçinde Sanayisine En Ucuz Elektrik Satan Ülkeyiz”

Bakan Taner Yıldız, doğalgaz fiyatlarının 2008 yılından bu yana değişmediğini belirterek, “Avrupa Birliği üyesi 28 ülke içinde sanayisine en ucuz doğalgaz ve elektrik satan ülkesi haline geldik” dedi. Expotim tarafından düzenlenen 6.

HABERLER

Sanayi Sektörüne Çağ Atlatacak Akıllı Sistemler

General Electric Dijital Enerji Türkiye Ülke Müdürü Mehmet İmeryüz, akıllı şebeke teknolojisini ve enerji sektörü ile toplumsal hayata sağlayacağı katkıları anlattı. İmeryüz, enerjinin kalitesini ve sürdürebilirliğini artıracak olan akıllı şebekelerin,

HABERLER 0 Comments

Akçansa’ya “Düşük Karbon Kahramanı” Ödülü

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından düzenlenen III. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında, Akçansa’nın Mikroalg projesi de “Düşük Karbon Kahramanı” Ödülü sahibi oldu. Sürdürülebilirlik, Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987