Güneş Kapasitesi: 101 GW’a Rüzgar Kapasitesi: 282GW’a Ulaştı

ae_gunes_ruzgar_Wind Solar WorkerAvrupa Fotovoltaik Endüstrisi Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, 2012 yılında dünya genelinde güneş enerjisi kullanımı kapasitesi 101 gigavata yükseldi.

2012 yılında 30 gigavatlık artışın görüldüğü güneş enerjisi kapasitesinde, 13 gigavatlık artışın da Avrupa dışında görülüyor oluşu büyük süpriz olarak nitelendirildi. Bu oran 2011 yılında 8 gigavattı. Rüzgar enerjisinde görülen artış da, güneş enerjisini aratmaz nitelikte. Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre, 2011 yılında 238 gigavatlık kapasiteye sahip olan rüzgar enerjisi, 44 gigavatlık bir artışla, 282 gigavattlık bir kapasiteye erişti.

 

Fosil Yakıtlardan daha ucuz bir enerji mümkün

Bloomberg Yeni Enerji Finasmanı Kurumu tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre ise, yenilenebilir enerjilerin kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlardan daha ucuz olduğu ortaya çıktı. Dünya genelinde gerçekleştirilen araştırmanın, dünyanın en büyük kömür ihracatçısı Avusturalya’da yapılan bölümü ise bu astronomik farkı gözler önüne seriyor. Kömür enerjisinin kilovat başına 143 Avustralya dolarına, doğalgazın maliyeti kilovat başına 116 Avustralya dolarına denk düşerken, rüzgar tribünlerinin maliyeti ise kilovat başına sadece 80 Avustralya dolarına denk düşüyor.
Türkiye’de bir ilk!

Türkiye’de ilk defa, güneş enerji sistemi ile üretilen elektrik, şehir şebekesinde kullanılmaya başlandı. Bursa’da özel bir şirket tarafından güneş enerjisinden üretilen elektrik şehir şebekesine dahil edildi.
Maliyeti 350 bin Lira olan sistemin kendini 7,5-8 senede amorti etmesi bekleniyor.

Kaynak: Yeşil Gazete, TRT

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Simav’da Jeotermal Isıtmalı Topraksız Sera Alanında Artış

Kütahya’nın Simav ilçesindeki Eynal Kaplıcaları’nda bulunan, jeotermal ısıtmalı topraksız sera alanı 100 dönüme çıktı. Jeotermal kaynaklı seracılık Türkiye’de artış gösteriyor. haberciniz.biz’in haberine göre, Kütahya’nın Simav ilçesindeki Eynal Kaplıcaları’nda bulunan, jeotermal

HABERLER 0 Comments

Amerika Yüzünü Rüzgar Enerjisine Döndü

Amerika`nın rüzgar enerjisinde kurulu güç kapasitesi 70 GW ile rekor düzeye ulaştı. Dünyada yenilenebilir enerjiye yönelim artarken, ABD’de rüzgar enerjisinde önemli atılımlar içerisinde. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği

İNOVASYON

“Dijital İkizi” Olan Türbinler İle %20 Verim Artışı

 (animasyonu görmek için yukarıdaki görsele tıklayınız) GE Renewable Energy rüzgar santrallerinin verimini %20 arttıracağını ve 100 MWlık bir RES’te yaklaşık 100 milyon USD ekstra kazanç sağlayacağını iddia ettiği yeni bir