Güneş Kapasitesi: 101 GW’a Rüzgar Kapasitesi: 282GW’a Ulaştı

ae_gunes_ruzgar_Wind Solar WorkerAvrupa Fotovoltaik Endüstrisi Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, 2012 yılında dünya genelinde güneş enerjisi kullanımı kapasitesi 101 gigavata yükseldi.

2012 yılında 30 gigavatlık artışın görüldüğü güneş enerjisi kapasitesinde, 13 gigavatlık artışın da Avrupa dışında görülüyor oluşu büyük süpriz olarak nitelendirildi. Bu oran 2011 yılında 8 gigavattı. Rüzgar enerjisinde görülen artış da, güneş enerjisini aratmaz nitelikte. Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre, 2011 yılında 238 gigavatlık kapasiteye sahip olan rüzgar enerjisi, 44 gigavatlık bir artışla, 282 gigavattlık bir kapasiteye erişti.

 

Fosil Yakıtlardan daha ucuz bir enerji mümkün

Bloomberg Yeni Enerji Finasmanı Kurumu tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre ise, yenilenebilir enerjilerin kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlardan daha ucuz olduğu ortaya çıktı. Dünya genelinde gerçekleştirilen araştırmanın, dünyanın en büyük kömür ihracatçısı Avusturalya’da yapılan bölümü ise bu astronomik farkı gözler önüne seriyor. Kömür enerjisinin kilovat başına 143 Avustralya dolarına, doğalgazın maliyeti kilovat başına 116 Avustralya dolarına denk düşerken, rüzgar tribünlerinin maliyeti ise kilovat başına sadece 80 Avustralya dolarına denk düşüyor.
Türkiye’de bir ilk!

Türkiye’de ilk defa, güneş enerji sistemi ile üretilen elektrik, şehir şebekesinde kullanılmaya başlandı. Bursa’da özel bir şirket tarafından güneş enerjisinden üretilen elektrik şehir şebekesine dahil edildi.
Maliyeti 350 bin Lira olan sistemin kendini 7,5-8 senede amorti etmesi bekleniyor.

Kaynak: Yeşil Gazete, TRT

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

İNOVASYON

Tesla’dan Araç Modelllerine Otomatik Pilot Özelliği

Tesla, Model S ve Model X adlı araç modellerine otomatik pilot özelliği getirdi. Elektrikli araba üreticisi Tesla, Model S ve Model X adlı araç modellerine otomatik pilot özelliği getirdi. Bu

HABERLER

Nordex’ten Dev Türbin N131/3000

Nordex, 2013 baharında pazara sunduğu “Delta Generation” türbin platformunu düşük rüzgarlı sahalara yönelik yeni bir türbin ile güçlendiriyor. N131/3000, rüzgar enerjisi sektörünün uzun zamandan beri ihtiyaç duyduğu özellikleri tek bir

YATIRIMCI

SMA’nın Yılın İlk Çeyreğinde Satışları Arttı, Global Hedefini Büyüttü

Alman solar inverter üreticisi SMA 2015 yılının ilk çeyreğini 254.7 milyon USD toplam satış ile kapattı. Şirketin CEO’su Pierre-Pascal Urbon şirketin sprint değil, maraton koşucusu olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığı