“Güneş Enerjisinde Vizyonsuzluk Nedeniyle İlerleyemiyoruz”

Form Temiz Enerji Sistemleri Yetkilisi Enis Behar:  “Dünyada 100 bin megawatt’ın üzerinde güneş enerjisi sistemleri kurulmuşken, bu işte neden bir arpa yol alamıyoruz? Dünyadaki en iyi firmalar Türkiye’de. Yerli firmalar yeterince çaba gösteriyorlar. Ama ilerleyemiyoruz. Bunun başka bir nedeni var: Vizyonsuzluk. ”

ae_gunes_elektrik_fuar2Solarex İstanbul 2013’te ikinci gün Lisanssız Uygulama Örnekleri ve Yerli Panel Üretimi isimli seminer düzenlendi. Lİ-DER Yetkilisi Mürşat Özkaya’nın yaptığı seminerde konuşan Form Temiz Enerji Sistemleri Yetkilisi Enis Behar, “Türkiye’de neden güneş enerjisi bir türlü ilerlemiyor? Bu konu, o kadar gazlandı, dolduruldu ki, ama bir türlü ilerlemiyor. Dünyada 100 bin megawatt’ın üzerinde güneş enerjisi sistemleri kurulmuşken, bu işte neden bir arpa yol alamıyoruz? Dünyadaki en iyi firmalar Türkiye’de. Yerli firmalar yeterince çaba gösteriyorlar. Ama ilerleyemiyoruz. Bunun başka bir nedeni var: Vizyonsuzluk ” şeklinde konuştu.

Behar, dünyada sanayi devriminden sonra, enerji dönüşüm dönemi yaşandığını  belirterek, bunu fark eden ülkelerin bu dönüşüm doğrultusunda önemli mesafeler kat etiğini aktardı. Behar, Türkiye’nin enerji devriminde vizyonsuzluk nedeniyle, çok geri kaldığını söyleyerek, “Enerji devrimi yaşıyorsak, bireylerin ve sanayicilerin elektrik üretimini sağlamaları için, ellerinden gelen her şeyin  en fazlasını yapması gerekiyor. İhtiyaç duyulan elektrik güneşten üretilmeli. Bugün dünyada tüketiciler, üretici olmuş durumda. Bunun çok önemli sonuçları var. Türkiye’de Devlet hala kişilerin elektriğini kendisi üretmesini  istemiyor. Elektrik dağıtım şirketleri aracılığıyla vatandaşlara bunu satmak istiyor. Enerji devrimiyle ortaya çıkacak sistemle, kişiler kendi elektriğini üretip, bu sistemin bir parçası olabilir” şeklinde konuşmasını  tamamladı.

“Enerjide bağımlı olan bir ülke bağımsız olamaz”

Solartürk Energy kurucularından Osman Özberk’te seminerde  yaptığı konuşmada, Türkiye’de güneş enerjisi sektöründe gerekli düzenlemelerin 8 yıl öncesi başlaması durumunda teknoloji gelişimini sağlanabileceğini bildirerek, “Teknolojisi olan firmalar karşısında geri kaldık. Teknoloji geliştirmek yerine, teknoloji transfer ediyoruz. Enerjide bağımlı olan bir ülke bağımsız olamaz. 75 milyar dolar ithalat yaptığımız ve bu açıdan üç dört ülkeye bağımlılık gösterdiğimiz bir durumda bağımsızlıktan da söz edemeyiz” dedi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerjiye yönelmesi gerektiğini kaydeden Özberk, “Biz bu konuda çok geri kaldık. Hedefimiz doğru koyarsak, kalitemizi düzgün yapabilirsek, güneş enerji sistemini ülkemize kazandırabiliriz. Sektör olarak çok eksiğimiz var, varlığımızı duyurabilmiş değiliz. Önümüzdeki yıllarda çok daha iyi noktalara gelmeyi umuyoruz“ şeklinde konuştu.

“Bizim ödediğimiz vergilerle eski püskü dağıtım sistemi ayakta tutulmaya çalışılıyor”ae_gunes_elektrik_fuar1

IBC Solar Turkey Yetkilisi Hayri Bali’de Türkiye’de fotovoltaik pazarı açısından parasal ve politik maliyetlerin olduğunu söyleyerek, maliyet hesabı yapmanın bilinmediğini belirtti. Bali, Devlet’in elektriği büyük oyunculardan alıp şebekeye vermeyi tercih ettiğini belirterek, “Güneş enerjisi, her şekilde refahı halka sunmaktır. Bu, son tüketiciye belli bir refah getirecektir” dedi. Bali, “Bizim ödediğimiz vergilerle, yanlış, eksik, eski püskü  dağıtım sistemi ayakta tutulmaya çalışılıyor”  dedi. Bali Türkiye’de sanayicilerin enerjinin arz güvenliği konusunda sorun yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

“Kapasitemizi 800 megawatt’a çıkartacağız”

CSUN CEO’su egemen Seymen, Türkiye’de güneş paneli üretimi için 300 megawatt kapasiteli fabrikalarını kurduklarını belirterek, üretime başladıklarını belirtti.  Seymen, stratejilerinin üretimde verimliliği en yüksek düzeye çıkarmak olduğunu ifade ederek, fotovoltaikte en çok satan firma olmayı amaçlamadıklarını, çünkü ne kadar çok ürün satılırsa, o kadar sıkıntı yaşandığını dile getirdi. 25 yıl süresince sigortalı olduğuna değinen Seymen, Türkiye’de yatırım yapmalarının nedenini, Avrupa’ya yakınlık ve Avrupa’da Çin mallarına anti-damping uygulanmasıyla firmaların Türkiye’ye yönelmesi olduğunu belirtti. Seymen  amaçlarının Avrupa’daki müşterilere hizmet etmek ve kapasitelerini 800 megawatt’a çıkarmak olduğunu da kaydetti.

“Fotovoltaikte kullanılacak unsurlar doğru seçilmeli”

Mimta Solar Yetkilisi Ömer Molta ise, fotovoltaik sistemde kullanılacak unsurların  verimliliği sağlayacak özellikler içermesi gerektiğini söyledi. Molta, bu unsurların doğru seçilmemesi takdirde, güvenlik riski ve enerji kaybı yaşanabileceğini söyledi. Molta, fotovoltaik sistem kurulumunda,  sistem koşullarının belirlenmesinin, uygun modül ve inverterlerin seçilmesinin, fiziksel yerleşim planının belirlenmesinin ve satın alma süreçlerinin planlanmasının önemine dikkat çekti.

Haber: Hüseyin B. Ekmekçi

Alternatif Enerji özel haberidir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Hong Kong’un Atıklarından Alışveriş Torbası Üretimi

Yetersiz koşullar sık sık parlak fikirlerin doğuşunu sağlıyor. Çöpleri depolayacak alan sıkıntısı çekilen Hong Kong’da uzmanlar hem çevreyi rahatlatacak hem de çöp sorununu hafifletecek bir yenilik geliştirdi. Hong Kong’da her

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Almanya Yenilenebilir Enerjiye Odaklanıyor

Almanya, nükleer enerjiden uzaklaşırken, rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan daha fazla faydalanmanın yollarını arıyor. Bunun da yolu teknolojiden geçiyor. Açık denizde kurulan santrallar ve yeni depolama yöntemleri gibi gelişmelerle bir teknoloji

HABERLER

Rüzgar Hızı Yüzde 30 Azaldı

Türkiye’de 2014 yılındaki rüzgar hızı son 30 yıllık rüzgar hızı ortalamasına göre yüzde 30 azaldı. VORTEX tarafından yapılan çalışmaya göre, 2014 yılı boyunca ülkenin birkaç bölgesinde, ortalama rüzgar hızının önceki