“Güneş Enerjisinde Vizyonsuzluk Nedeniyle İlerleyemiyoruz”

Form Temiz Enerji Sistemleri Yetkilisi Enis Behar:  “Dünyada 100 bin megawatt’ın üzerinde güneş enerjisi sistemleri kurulmuşken, bu işte neden bir arpa yol alamıyoruz? Dünyadaki en iyi firmalar Türkiye’de. Yerli firmalar yeterince çaba gösteriyorlar. Ama ilerleyemiyoruz. Bunun başka bir nedeni var: Vizyonsuzluk. ”

ae_gunes_elektrik_fuar2Solarex İstanbul 2013’te ikinci gün Lisanssız Uygulama Örnekleri ve Yerli Panel Üretimi isimli seminer düzenlendi. Lİ-DER Yetkilisi Mürşat Özkaya’nın yaptığı seminerde konuşan Form Temiz Enerji Sistemleri Yetkilisi Enis Behar, “Türkiye’de neden güneş enerjisi bir türlü ilerlemiyor? Bu konu, o kadar gazlandı, dolduruldu ki, ama bir türlü ilerlemiyor. Dünyada 100 bin megawatt’ın üzerinde güneş enerjisi sistemleri kurulmuşken, bu işte neden bir arpa yol alamıyoruz? Dünyadaki en iyi firmalar Türkiye’de. Yerli firmalar yeterince çaba gösteriyorlar. Ama ilerleyemiyoruz. Bunun başka bir nedeni var: Vizyonsuzluk ” şeklinde konuştu.

Behar, dünyada sanayi devriminden sonra, enerji dönüşüm dönemi yaşandığını  belirterek, bunu fark eden ülkelerin bu dönüşüm doğrultusunda önemli mesafeler kat etiğini aktardı. Behar, Türkiye’nin enerji devriminde vizyonsuzluk nedeniyle, çok geri kaldığını söyleyerek, “Enerji devrimi yaşıyorsak, bireylerin ve sanayicilerin elektrik üretimini sağlamaları için, ellerinden gelen her şeyin  en fazlasını yapması gerekiyor. İhtiyaç duyulan elektrik güneşten üretilmeli. Bugün dünyada tüketiciler, üretici olmuş durumda. Bunun çok önemli sonuçları var. Türkiye’de Devlet hala kişilerin elektriğini kendisi üretmesini  istemiyor. Elektrik dağıtım şirketleri aracılığıyla vatandaşlara bunu satmak istiyor. Enerji devrimiyle ortaya çıkacak sistemle, kişiler kendi elektriğini üretip, bu sistemin bir parçası olabilir” şeklinde konuşmasını  tamamladı.

“Enerjide bağımlı olan bir ülke bağımsız olamaz”

Solartürk Energy kurucularından Osman Özberk’te seminerde  yaptığı konuşmada, Türkiye’de güneş enerjisi sektöründe gerekli düzenlemelerin 8 yıl öncesi başlaması durumunda teknoloji gelişimini sağlanabileceğini bildirerek, “Teknolojisi olan firmalar karşısında geri kaldık. Teknoloji geliştirmek yerine, teknoloji transfer ediyoruz. Enerjide bağımlı olan bir ülke bağımsız olamaz. 75 milyar dolar ithalat yaptığımız ve bu açıdan üç dört ülkeye bağımlılık gösterdiğimiz bir durumda bağımsızlıktan da söz edemeyiz” dedi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerjiye yönelmesi gerektiğini kaydeden Özberk, “Biz bu konuda çok geri kaldık. Hedefimiz doğru koyarsak, kalitemizi düzgün yapabilirsek, güneş enerji sistemini ülkemize kazandırabiliriz. Sektör olarak çok eksiğimiz var, varlığımızı duyurabilmiş değiliz. Önümüzdeki yıllarda çok daha iyi noktalara gelmeyi umuyoruz“ şeklinde konuştu.

“Bizim ödediğimiz vergilerle eski püskü dağıtım sistemi ayakta tutulmaya çalışılıyor”ae_gunes_elektrik_fuar1

IBC Solar Turkey Yetkilisi Hayri Bali’de Türkiye’de fotovoltaik pazarı açısından parasal ve politik maliyetlerin olduğunu söyleyerek, maliyet hesabı yapmanın bilinmediğini belirtti. Bali, Devlet’in elektriği büyük oyunculardan alıp şebekeye vermeyi tercih ettiğini belirterek, “Güneş enerjisi, her şekilde refahı halka sunmaktır. Bu, son tüketiciye belli bir refah getirecektir” dedi. Bali, “Bizim ödediğimiz vergilerle, yanlış, eksik, eski püskü  dağıtım sistemi ayakta tutulmaya çalışılıyor”  dedi. Bali Türkiye’de sanayicilerin enerjinin arz güvenliği konusunda sorun yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

“Kapasitemizi 800 megawatt’a çıkartacağız”

CSUN CEO’su egemen Seymen, Türkiye’de güneş paneli üretimi için 300 megawatt kapasiteli fabrikalarını kurduklarını belirterek, üretime başladıklarını belirtti.  Seymen, stratejilerinin üretimde verimliliği en yüksek düzeye çıkarmak olduğunu ifade ederek, fotovoltaikte en çok satan firma olmayı amaçlamadıklarını, çünkü ne kadar çok ürün satılırsa, o kadar sıkıntı yaşandığını dile getirdi. 25 yıl süresince sigortalı olduğuna değinen Seymen, Türkiye’de yatırım yapmalarının nedenini, Avrupa’ya yakınlık ve Avrupa’da Çin mallarına anti-damping uygulanmasıyla firmaların Türkiye’ye yönelmesi olduğunu belirtti. Seymen  amaçlarının Avrupa’daki müşterilere hizmet etmek ve kapasitelerini 800 megawatt’a çıkarmak olduğunu da kaydetti.

“Fotovoltaikte kullanılacak unsurlar doğru seçilmeli”

Mimta Solar Yetkilisi Ömer Molta ise, fotovoltaik sistemde kullanılacak unsurların  verimliliği sağlayacak özellikler içermesi gerektiğini söyledi. Molta, bu unsurların doğru seçilmemesi takdirde, güvenlik riski ve enerji kaybı yaşanabileceğini söyledi. Molta, fotovoltaik sistem kurulumunda,  sistem koşullarının belirlenmesinin, uygun modül ve inverterlerin seçilmesinin, fiziksel yerleşim planının belirlenmesinin ve satın alma süreçlerinin planlanmasının önemine dikkat çekti.

Haber: Hüseyin B. Ekmekçi

Alternatif Enerji özel haberidir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Zamlarla Mücadele İçin Isı Yalıtımı Şart”

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, konutlarda kullanılan enerjinin en büyük bölümünün ısıtma ve soğutma harcamaları için kullanıldığına dikkat çekerek, zamlardan korunmak için binalarda ısı yalıtımının kurallara uygun

ENERJİ YÖNETİMİ

Sivas Belediyesi Çöpten Elektrik Üretecek

Sivas Belediyesi, Seyfebeli Çöp Toplama Merkezi’nde çöpten elektrik üretecek olan 2.8 MW`lık Enerji Üretim Tesisi’ni törenle açtı.  Türkiye’de belediyeler çöplerden elektrik üretme konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Sivas Belediyesi`nin kurduğu ve Seyfebeli

TARIM

Malatya’da Güneş Enerjisi Yatırımına Hibe Desteği

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi: “Hibe sözleşmesi imzalanan projelerden 2 adedi tebliğ kapsamındaki konularda kullanılmak üzere elektrik üretimine yönelik alternatif kaynaklı güneş enerjisi yatırımı, 4 adedi