“Güneş Enerjisinde Türkiye Bölgesel Üretim Üssü Haline Gelebilir”

“Güneş Enerjisinde Türkiye Bölgesel Üretim Üssü Haline Gelebilir”

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak: “Güneş enerjisinde Türkiye bölgesel üretim üssü haline gelebilir. Güneş enerjisi yatırımlarında arzın çok üzerindeki talebin karşılanması halinde yatırımların önü açılacak. Bu anlamda yerli üretimin gerçekleştirilmesinin önemine inanıyoruz” dedi.

Uluslararası Yatırım Zirvesi Enerji Oturumu GenelTürkiye’nin bölgenin güneş enerjisinde üretim üssü olması yönünde çağrılar arka arkaya yapılıyor. Gerçekten var olan güneş enerjisi potansiyelinin fark edilmesiyle önümüzdeki dönemler bu açıdan olumlu gelişmelere açık görünüyor.

Raffles İstanbul Zorlu Center’da 29-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen ve körfez sermayesinin önde gelen yatırım fonlarının karar vericilerini, Türkiye’ye yatırım yapmış uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticileri ve Türkiye hükümetinden bakan ve bürokratlarla buluşturan “Uluslararası Yatırım Zirvesi”nin ikinci gününde, Türkiye’nin önde gelen enerji üreticilerinden Zorlu Enerji’nin Genel Müdürü Sinan Ak, “Güneş enerjisinde Türkiye bölgesel üretim üssü haline gelebilir. Güneş enerjisi yatırımlarında arzın çok üzerindeki talebin karşılanması halinde yatırımların önü açılacak. Bu anlamda yerli üretimin gerçekleştirilmesinin önemine inanıyoruz” dedi.

Zirve’de “Türkiye’de Enerji Fırsatları ve Süreç” başlıklı özel oturumda konuşan Ak, Enerji yatırımcıları için önemli olan dengeli portföyü korumak. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının değişkenliğini göz önünde bulundurursak bugün, yatırımcılar için yenilebilir enerji yatırımları, teşvik mekanizmasından dolayı avantajını koruyor. Jeotermal ve rüzgarda önemli yatırımlarımız var. Önümüzdeki dönemde 30 bin megawattın üzerinde güneş santrali ve rüzgar yatırımının devreye gireceğini göz önünde bulundurduğumuzda, yabancı yatırımcıların da bu alanda yatırım yapmalarının önemli olacağını düşünüyoruz” dedi.

Ak ayrıca, güneş panelleri üretimi konusunda Türkiye’nin önünde ciddi bir fırsat bulunduğunu, eğer bu konuda doğru adımlar atılır ve yerli üretime ağırlık verilirse Türkiye’nin, bölgenin güneş paneli ihtiyacını karşılayabilecek bir üretim üssüne dönüşebileceğini sözlerine ekledi. Ak, “Güneş enerjisinde  talep, arzın çok üzerinde. Kamunun yatırımları talep oranında desteklemesi yönünde yatırımların artacağını söyleyebiliriz” dedi.

Enerji talebi öngörülerin üzerinde arttı

Özel oturumun konuşmacılarından EnerjiSA Genel Müdürü Yetik Kadri Mert de Türkiye’nin enerji talebinin öngörülerin üzerinde arttığına dikkat çekerek, “Türkiye enerji piyasasında özellikle 2000’li yılların başından itibaren ivme kazanan serbestleşme süreci, özel sektörün toplam elektrik üretimindeki payını hızla artırdı. Devletin toplam elektrik üretimindeki payı son 10 yılda yüzde 75’ten yüzde 20’ye kadar gerilemiş durumda. Bu başlı başına bir başarı hikayesidir” şeklinde konuştu. Mert ayrıca, elektrik piyasasında yaşanan bu hızlı serbestleşmenin, kontrat devirleri yoluyla doğalgaz piyasasına da yansıması gerektiğini sözlerine ekledi.

Enerji özel oturumu öncesinde bir konuşma yapan Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin ise Türkiye’nin büyüyen ekonomisine bağlı olarak enerji talebinin hızla arttığını vurgulayarak, “Son 10 yıla baktığımızda Türkiye, Çin’in ardından doğalgaz talebi en hızlı artan ikinci ülke. Yükselen talep nedeniyle enerji ithalatımız artıyor ve artmaya da devam edecek. Bu nedenle doğalgaz ithalatında güzergah ve kaynak çeşitliliği yaratmayı, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini teşvik etmeyi ve nükleer teknoloji ile portföyümüzü çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin artan elektrik talebini karşılamak için 10 yılda yaklaşık 120 milyar dolarlık yeni yatırıma ihtiyacı var” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Torba Yasa ile Rüzgar Lisansçılarına Bir Şans Daha Tanındı

Hükümetin iki hafta içerisinde yasalaştırma kararı aldığı torba tasarı alt komisyonda son şeklini aldı. Tasarıya konulan bir başka madde ile rüzgar enerjisi lisans başvurusu yapan, ancak yükümlülüklerini yerine getiremeyen tüzel kişilere

HABERLER

Konya 1. Bölge GES İhalesini Zorlu Enerji Kazandı

Zorlu Enerji, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından açılan ihaleyi kazandı. Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş,  ’Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma

YATIRIMCI

Rüzgar Enerjisi Yatırımlarında, 2 Mayıs Sendromu Yaşanıyor

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, lisans aşamasındaki rüzgar enerjisi santrallerinin 2 Mayıs 2014 tarihine kadar inşaat izinlerinin alınamaması durumunda, lisansların iptal edilmesi  kararının,  rüzgar sektöründe ciddi bir kriz oluşturduğuna işaret