Güneş Enerjisinde Antalya İlk 10’a Girdi

Güneş Enerjisinde Antalya İlk 10’a Girdi

KPMG’nin Türkiye Ofisi tarafından hazırlanan Yenilenebilir Enerji Raporu’na göre, güneş enerjisi alanında Antalya ilk 10’a girdi.

Türkiye güneş enerjisi alanında dünya pazarının ilgisini çekiyor. Türkiye’de belli kentler bu açıdan ön plana çıkmaya başladı.

www.sabah.com.tr’nin haberine göre, uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi KPMG’nin Türkiye Ofisi tarafından hazırlanan Yenilenebilir Enerji Raporu’na göre, güneş enerjisi alanında Antalya ilk 10’a girdi. Danışmanlık hizmetleri alanında en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, yenilenebilir enerjideki küresel gelişmeleri mercek altına aldı. KPMG Yenilenebilir Enerji Raporu, Antalya’nın güneş kaynaklı yenilenebilir enerji santrallerinde avantajlı olduğuna dikkat çekti.

En güneşli 10 şehir

Yılın yaklaşık 300 günü güneş gördüğüne vurgu yapılan raporda Antalya, yenilenebilir enerji alanında önemli bir avantaja sahip gösteriliyor. Hazırlanan rapora göre, Antalya en fazla güneş gören iller sıralamasında ilk 10 içinde yer alıyor. Yenilenebilir enerji sektöründe 5 yıl içinde net yatırım rakamlarının fosil yakıtları geride bıraktığına dikkat çeken KPMG, yenilenebilir enerji sektörü yatırımlarında lider ülkelerin Çin, ABD, Japonya, İngiltere ve Almanya olduğunu açıkladı. Türkiye’de de 2012 yılında değişen yatırım teşvik rejimi sonrası özel sektör yatırımlarının hız kazandığı vurgulandı.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

İzmir’de Neden Olmasın?

Bundan kısa bir süre önce demiryollarında trenlerin çalışması için gereken elektriğinin tamamını rüzgar enerjisinden elde etmeye başladığını açıklayan Hollanda, ülkemiz için de ilham kaynağı olabilir. ABK Çeşme RES Proje Koordinatörü

Elektrik Üretimi

Borusan EnbW Enerjiden Rüzgar Enerjisi Yatırımı

Borusan, Bursa’nın Karacabey ilçesinde Harmanlık Rüzgâr Enerji Santrali’ni devreye soktu. Türkiye’de rüzgar enerjisi yatırımları hız kesmeden sürdürülüyor. www.haberler.com’un haberine göre, Borusan ENBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarlı açılışta yaptığı konuşmada,

HABERLER

Serin Havalar Sayesinde 1 Milyar kW Rüzgar Enerjisi Üretildi

Hava şartlarının önceki yıllardan daha serin olması rüzgar yatırımcısının yüzünü güldürdü. Elektrik üretimi Temmuz ayında 1 milyar kilovat ile tarihi rekor kırdı. Rüzgar santralleri yaz mevsimine rağmen üretim rekoru kırdı.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply