“Güneş Enerjisi Ülkemiz İçin Değerlendirilmesi Gereken Bir Enerji Alanı Olarak Görülüyor”

“Güneş Enerjisi Ülkemiz İçin Değerlendirilmesi Gereken Bir Enerji Alanı Olarak Görülüyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Usta: “Türkiye’de yıllık ortalama güneşleme süresi yaklaşık 2750 saat civarında olduğu belirtiliyor. Ülkemizde ortalama yıllık güneşleme süresi yaklaşık 2 bin 750 saat civarında olduğu belirtiliyor. Bu verilere baktığımız zaman hakikaten güneş enerjisi ülkemiz için değerlendirilmesi gereken bir enerji alanı olarak görülüyor. 2023 yılı sonuna kadar en az 5 bin megawatt güneş enerjisi kurulu gücüne ulaşılması, hatta aşılması yönündeki hedeflerimiz var.”

solartrGüneş enerjisi kullanımında yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alan “SOLARTR 2014″ konferansı Swissotel Büyük Efes İzmir’de başladı. Üç gün sürecek konferansın açılışında konuşan Usta, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarında büyük potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Usta, Türkiye’nin 2023 yılına kadar en az 5 bin megawatt’lık güneş enerjisi kurulu gücüne kavuşmayı hedeflediğini söyledi.

Enerji sektöründe sürekli fiyat dalgalanmalarının yaşandığını, enerji talebinin gelişmekte olan ülkelerde hızla arttığını kaydeden Usta, enerjinin ülkeler arasında soğuk savaşın yaşandığı alanlardan biri olduğunu dile getirdi. Fosil yatakların gelecekte tükeneceği yönündeki beklentinin bütün ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelttiğine dikkati çeken Ramazan Usta, Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, 2013 yılında dünyada elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 22’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını belirtti. AB ülkelerinin 2013 yılı sonu itibarıyla yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma oranının yüzde 27 civarında olduğunu kaydeden Usta, Türkiye’nin 2013 yılı elektrik tüketimi içindeki yenilenebilir enerjinin payı hidroelektrik dahil olmak üzere yaklaşık yüzde 29 civarında olduğunu dile getirdi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI 0 Comments

IV. Sürdürülebilir Finans Forumu Düzenleniyor

IV. Sürdürülebilir Finans Forumu “Kapsayıcı Büyüme için Kapsayıcı Finans” gündemiyle düzenleniyor. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) ve Global Compact Türkiye

AKADEMİK 0 Comments

Çataklı Eğitim İçeriğini Sektör İhtiyaçlarına Göre Güncelledi

Çataklı Enerji: Fotovoltaik uzmanlık eğitimler yeni içerikleri ile güncellendi Kasım ayında eğitim programları devam eden, 2017 yılında ise bazı güncellemelerle sektörün ihtiyaçlarına daha fazla hitap edecek olan Çataklı Eğitimin Müdürü

HABERLER 0 Comments

Çin’den Yenilenebilir Enerji Teşvik Düzenlemesi

Çin güneş ve rüzgar elektriğine verdiği fiyat alım garantisi desteğini yeni yıldan itibaren azaltacak. Dünyada gelişmiş ülkelerin yenilenebilir enerji teşviğini birer birer azaltma girişimleri sürüyor. Son olarak Çin de yenilenebilir