“Güneş Enerjisi Ülkemiz İçin Değerlendirilmesi Gereken Bir Enerji Alanı Olarak Görülüyor”

“Güneş Enerjisi Ülkemiz İçin Değerlendirilmesi Gereken Bir Enerji Alanı Olarak Görülüyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Usta: “Türkiye’de yıllık ortalama güneşleme süresi yaklaşık 2750 saat civarında olduğu belirtiliyor. Ülkemizde ortalama yıllık güneşleme süresi yaklaşık 2 bin 750 saat civarında olduğu belirtiliyor. Bu verilere baktığımız zaman hakikaten güneş enerjisi ülkemiz için değerlendirilmesi gereken bir enerji alanı olarak görülüyor. 2023 yılı sonuna kadar en az 5 bin megawatt güneş enerjisi kurulu gücüne ulaşılması, hatta aşılması yönündeki hedeflerimiz var.”

solartrGüneş enerjisi kullanımında yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alan “SOLARTR 2014″ konferansı Swissotel Büyük Efes İzmir’de başladı. Üç gün sürecek konferansın açılışında konuşan Usta, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarında büyük potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Usta, Türkiye’nin 2023 yılına kadar en az 5 bin megawatt’lık güneş enerjisi kurulu gücüne kavuşmayı hedeflediğini söyledi.

Enerji sektöründe sürekli fiyat dalgalanmalarının yaşandığını, enerji talebinin gelişmekte olan ülkelerde hızla arttığını kaydeden Usta, enerjinin ülkeler arasında soğuk savaşın yaşandığı alanlardan biri olduğunu dile getirdi. Fosil yatakların gelecekte tükeneceği yönündeki beklentinin bütün ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelttiğine dikkati çeken Ramazan Usta, Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, 2013 yılında dünyada elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 22’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını belirtti. AB ülkelerinin 2013 yılı sonu itibarıyla yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma oranının yüzde 27 civarında olduğunu kaydeden Usta, Türkiye’nin 2013 yılı elektrik tüketimi içindeki yenilenebilir enerjinin payı hidroelektrik dahil olmak üzere yaklaşık yüzde 29 civarında olduğunu dile getirdi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Konya’da Katı Atık Tesisi Kurulacak

Konya Belediyesi, entegre bir atık yönetimi sisteminin kurulması amacıyla ihale açtı.  Konya Büyükşehir Belediyesi bugün Resmi Gazete’de yayımladığı ihale ilanı ile, Konya Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesislerinin Yapımı

HABERLER

Yüzde Yüz Elektrikli 100 Bin Adet Sattı

Yüzde yüz elektrikle çalışan Nissan Leaf tüm dünyada 100 bin adet sattı. Renault ve ortağı Nissan’ın 2010 yılında satışa çıkardığı elektrikli aracın 100 bininci sahibi ise Amerika’nın Atlanta eyaletinden bir

HABERLER

Hanwha Q-CELLS, İngiltere’de 20 MW Türkiye’de 1MW Proje Geliştirdi

Hanwha SolarOne 2013 yılında Güney Afrika ve Japonya’dan gelen yüklü siparişler ve Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Çin pazarlarındaki hareketlenmelerin de etkisi ile yüklemelerini %81 arttırmayı planlıyor. Hanwha Grubu Türkiye Genel