“Güneş Enerjisi Sektörünün Önü Açılacak”

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, Lisanssız elektrik üretiminde güç limitinin 1 megawatt’a yükseltilmesi güneş enerjisi sektörünün önünü açacak” dedi.

ae_gunes_elektrik_fuar4Solarex İstanbul 2013’te “GENSED, Lisanslı ve Lisanssız Elektrik Üretimini Tartışıyor” başlıklı oturum yapıldı. Oturumun başkanlığını yürüten GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, “Lisanssız elektrik üretiminde güç limitinin 1 megawatt’a yükseltilmesi güneş enerjisi sektörünün önünü açacak. Konuyla ilgili yönetmeliğin çıkarılması  bekleniyor. Lisanssız elektrik üretimi için başvuru koşullarının 10 kilowatt’a kadar olanlar için çok daha basit ve kolay olmalı” dedi.

Türkiye’de şu an için 17 firmanın panel üretimi gerçekleştirdiğine dikkat çeken Erkan, bu sayının ve kapasitenin artmasının istihdam sağlanması ve sektörün tanıtımı açısından önemli olduğunu belirtti. Güneş santrali yatırımlarının da planlı programlı biçimde yapılması gerektiğine değinen Erkan, yatırımcıların projenin bütünü için bir danışmanlık firmasıyla çalışmasının önemine işaret etti. Erkan, “ çatıların güneşle kaplandığı, fiyatların ucuzladığı ve teşviklerin düzenlendiği güneşle dolu bir Türkiye’nin özlemi içinde olduklarını da ifade etti.

“Güneş enerjisi sektörüyle ilgili hedefler koyulmalı”

Polat Enerji Temsilcisi Erinç Kısa’da toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin stratejik hedefleri arasında güneş enerjisi sektöründe bir hedef koyulması gerektiğini ifade etti. Kısa, Güneş enerjisi sektörü için herkesin göreceği, şeffaf bir yapının kurulması gerektiğine işaret etti. Kısa, elektrik piyasasında yenilenebilir enerji sektörünün önünün açılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Haber: Hüseyin B. Ekmekçi

Alternatif Enerji özel haberidir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

İK Bankası’ndan Kazakistan Temiz Enerji Projelerine 50 Milyon USD Fon

İslami Kalkınma Bankası, zengin kaynaklara sahip olan Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinin yatırım açısından son derece verimli bölgeler olduğunu ve yenilenebilir enerji projelerine 50 milyon dolarlık bir fon ayırdıklarını belirtti.

HABERLER

BASF’den Enerji Depolanması Fikrine 500.000 Euro Ödül

BASF, 500 bin Euro ödüllü, akıllı enerji konusunda bir inovasyon yarışması düzenledi. Enerji depolanması konusu yenilenebilir enerji alanı için hayati sayılabilecek konuların başında geliyor. Enerjinin boşa harcanmaması ve gerektiği zaman

HABERLER

Start-Up Temiz Enerji Projesi, Toplam 5,4 Milyon USD Kredi Aldı

Amerika’da büyük destekler almaya başlayan start-up (yeni başlayan) internet projeleri içinde bir tanesi 3,4 milyon USD başlangıç sermayesi bulmayı ve Enerji Bakanlığı’ndan 2 milyon USD hibe kredi almayı başardı. Mosaic