“Güneş Enerjisi Sektörünün Önü Açılacak”

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, Lisanssız elektrik üretiminde güç limitinin 1 megawatt’a yükseltilmesi güneş enerjisi sektörünün önünü açacak” dedi.

ae_gunes_elektrik_fuar4Solarex İstanbul 2013’te “GENSED, Lisanslı ve Lisanssız Elektrik Üretimini Tartışıyor” başlıklı oturum yapıldı. Oturumun başkanlığını yürüten GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, “Lisanssız elektrik üretiminde güç limitinin 1 megawatt’a yükseltilmesi güneş enerjisi sektörünün önünü açacak. Konuyla ilgili yönetmeliğin çıkarılması  bekleniyor. Lisanssız elektrik üretimi için başvuru koşullarının 10 kilowatt’a kadar olanlar için çok daha basit ve kolay olmalı” dedi.

Türkiye’de şu an için 17 firmanın panel üretimi gerçekleştirdiğine dikkat çeken Erkan, bu sayının ve kapasitenin artmasının istihdam sağlanması ve sektörün tanıtımı açısından önemli olduğunu belirtti. Güneş santrali yatırımlarının da planlı programlı biçimde yapılması gerektiğine değinen Erkan, yatırımcıların projenin bütünü için bir danışmanlık firmasıyla çalışmasının önemine işaret etti. Erkan, “ çatıların güneşle kaplandığı, fiyatların ucuzladığı ve teşviklerin düzenlendiği güneşle dolu bir Türkiye’nin özlemi içinde olduklarını da ifade etti.

“Güneş enerjisi sektörüyle ilgili hedefler koyulmalı”

Polat Enerji Temsilcisi Erinç Kısa’da toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin stratejik hedefleri arasında güneş enerjisi sektöründe bir hedef koyulması gerektiğini ifade etti. Kısa, Güneş enerjisi sektörü için herkesin göreceği, şeffaf bir yapının kurulması gerektiğine işaret etti. Kısa, elektrik piyasasında yenilenebilir enerji sektörünün önünün açılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Haber: Hüseyin B. Ekmekçi

Alternatif Enerji özel haberidir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Amerikan Donanması’nda 4,400 m2’lik Solar Termal Kurulumu

Amerikalı solar termal sistem üreticisi SunMaxx Solar, geçtiğimiz günlerde Birleşik Devletler Beaufort Deniz Kuvvetleri Hava Üssü  Spor Salonu ve Çok Katlı Fitness Merkezi’nde kurulumunu gerçekleştirdiği yeni solar termal sistem kurulumunu

HABERLER

Rüzgar Enerjisinde Dünya Rekorları kırılıyor

TÜREB tarafından verilen bilgilere göre, Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi ( GWEC ) tarafından açıklanan istatistiklere çerçevesinde, 2014 yılında yapılan 51.477 megawatt ile birlikte dünyada rüzgar kurulu gücü 369 bin 553

Akıllı Ürünler 0 Comments

İnovasyon, “Üçlü Enerji Açmazının” Çaresi Olacak

Bu doğrultuda, Dünya Enerji Konseyi tarafından yayınlanan “Dünya Enerji Trilemma 2016” Raporu’nda, “Üçlü Enerji Açmazı” olarak nitelendirilen sürdürülebilirlik, güvenlik ve enerjiye erişimin tek çaresinin inovatif politikalar ve teknolojiler olduğu belirtildi.