“Güneş Enerjisi Sektörüne 2 Milyar Euro Yatırım Yapılacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Solarex İstanbul 2013 Fuarı’nın açılışında konuştu: “Güneş enerjisi sektörüne 2 milyar euro civarında yatırım öngörüyoruz. Enerjide daha az ithalat yaparak, daha fazla yerli kaynaklara yönelmek istiyoruz.”

ae_gunes_enerjisi_fuariYerli ve yabancı 200’ün üzerinde firmanın katıldığı Solarex Fuarı, İstanbul dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun katılımıyla açıldı. 18 bin metrekarelik kapalı alanda düzenlenen ve üç gün sürecek olan fuar, güneş enerjisi sektörüne yönelik seminer ve panellere de ev sahipliği yapıyor. Fuarda İstanbul Üniversitesi’nin Solar Car Racing Takımı, güneş enerjisiyle çalışan aracının tanımını yaparken, Yıldız Teknik Üniversitesi Ae2 Project Enerji Takımı da ekibi ile fuarda yer alıyor.

Fuarda bir konuşma yapan enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin  AB ülkesi ülkelerin birçoğunun 5-6 yıllık büyümesine denk büyümesini bir yıl içerisinde gerçekleştirdiğini belirtti. Taner Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü: “O yüzden, bizim gelişen ekonomimize, enerji arzıyla alakalı her türlü yatırımı yapmak durumundayız. Ama bunlardan daha önemlisi yenilenebilir kaynaklarıyla bunu yapmak zorundayız. Türkiye, yüzde 26’lık enerjiyi yenilenebilir bu kaynaklardan elde ediyor. Türkiye’nin yüzde 26’lık elektrik üretimindeki enerji kaynaklarıyla oranı Avrupa Birliği ülkelerine oranla yaklaşık iki katı. Bu Avrupa da yüzde 13,5 seviyesinde iken Türkiye’de yüzde 26’lar civarında yapıyoruz. Bizim 2023 yılı hedeflerimiz büyüyen enerji arzıyla beraber bunu yüzde 30’lara çıkarabilmek. Yani Türkiye her elde ettiği enerjinin üçte birini bu tür kaynaklardan elde edecek. Bu çok ciddi ve önemli bir kaynaktır. Allah bir ülkeye güneşi verdiyse, bundan teknoloji sahipleri, yatırımcılar ve vatandaşlar yararlanmalı. Güneş enerjisi sektörüne 2 milyar  euro civarında yatırım öngörüyoruz. Enerjide daha az ithalat yaparak, daha fazla yerli kaynaklara yönelmek istiyoruz.”

Kuruluş temsilcileri fuara ilgiden memnun

Solarex İstanbul 2013’e katılan sponsor ve katılımcı olarak katılan kuruluş temsilcilerinin fotovoltaik sektöründe  Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmeler, hedefler, projeler ve fuarla ilgili görüşlerini aldık.

“Geleceğimiz güneş enerjisinde”

SMA Avrupa Satış Yetkilisi Hakkı Karacaoğlan:

2013 yılı fotovoltaik sektörü için zor bir yıl olacak. Pazarda daralma yaşanıyor. 2012 yılında tüm dünyada toplam kurulan 30 ae_gunes_enerjisi_fuari3gigawatt’lık sistem, beklenilenin altında kaldı.  Bu yıl için ise, 30 ile 34 gigawatt’lık sistem kurulumu bekleniyor. Dünya fotovoltaik pazarında çok hızlı gelişmeler var.  Kurulumlar, Avrupa’dan Amerika, Güney Amerika,  Japonya, Çin, Tayland ve Hindistan’a kaydı. Fotovoltaik sistem fiyatlarının hızlı bir şekilde düşmesi, dünyada yeni pazarlar yarattı.  Bunda en önemli etken, petrol, kömür gibi enerjiyi üreten elementlerin fiyatlarının artması  dolayısıyla  elektrik fiyatlarının yükselmesi  oldu. Bu gelişmeler, fotovoltaik sistemlerin fizibilitesini artırdı. Dünyada şebeke elektriği fiyatları, güneşten elde edilen elektrik fiyatlarına ulaştı hatta onu aştı. Geleceğimiz güneş enerjisinde olduğunu söyleyebilirim. Dünyada  2014 ve sonrası için çok büyük beklentiler oluştu. Dünyanın her yerine yayılan çok büyük bir fotovoltaik pazarı var. Birleşik Arap Ülkeleri, Suudi Arabistan, Kuveyt gibi körfez ülkelerinin de bu alana yatırım yapmaya başlamalarıyla pazarın büyümesi sürüyor.

Türkiye fotovoltaik pazarında daha çok ticari sistemlere yönelme olacağını düşünüyorum. 1 megawatt ve altı ölçeğindeki orta ölçekli ve alt sistemlere dayalı kurulumların gerçekleşeceğini öngörüyorum.

Solarex 2013’te daha önceki yıllara göre daha fazla katılımcının olduğu görülüyor. Buna karşın, fuar alanlarının hali çok kötü. 1980’lerin fuar alanlarını andırıyor. Bir ülke ekonomisinin önünü açan fuarlardır. Fuarlar, başka ülkelere açılan kapıdır, yatırımcılar fuarlara bakar. Önümüzdeki yıl, bu salonlar sektöre yetmeyecek. Türkiye fotovoltaik pazarına ilgileri artan yabancı firmaları göz önüne alarak, yeni fuar alanları, daha modern bir anlayışla kurulmalı.

“Şirketler uzun vadeli plan ve proje gerçekleştirmeli”

LTİ/Reenergy Türkiye Yetkilisi Cemal Sarıca:

ae_gunes_enerjisi_fuari4Biz Kayseri’de Mayıs ayı sonu itibarıyla Türkiye’de üretime başlayacağız. Proje bağlantılarımız, beklediğimizin de üzerinde gerçekleşiyor. Ürün kalitemiz çok yüksek olduğu için, Türkiye üzerinden Arap ülkelerine de satış yapacağız.  Pazar payımızı o yönde ilerletmeyi hedefliyoruz.

Türkiye fotovoltaik pazarı yabancı firmalar için bir takım sıkıntılar oluşturuyor. Öncelikle, Türkiye’deki firmalarla bağlantı kurmak zorundalar. Ayrıca, Bürokratik işlemlerin ağırlığı da Türkiye’de yatırımı zorlaştırıyor. Buna karşın, Türkiye fotovoltaik sektörünün gerektirdiği kriterler açısından çok elverişli. Coğrafi açıdan ideal bir bölgede yer alıyor. Ayrıca, ülke endüstriyel gelişim içinde. Yaşanan enerji sorununun sağlıklı bir şekilde çözülmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmekle mümkün olacak.

Fotovoltaik pazarında İtalya, Fransa ve Almanya durgunluk yaşıyor. Teşviklerin azalmasıyla birlikte, pazara uyum sağlayamayan firmalar iflas ediyor. Sektörde faaliyet gösteren firmaların sağlıklı büyümeleri için, uzun vadeli proje ve planlar hazırlamaları şart. Buna ek olarak, petrol ve doğalgaz lobilerinin yenilenebilir enerji pazarına yönelik olumsuz yönde lobi faaliyetleri yürüttüğüne tanık oluyoruz. Bu ülkelerdeki anahtar teslimi proje yapan firmalar, yeni pazarlar arıyorlar. Böylece, Afrika ve Türkiye’ye yöneliyorlar.

Fuara ilgi ve katılımın yüksek olması,  beklentilere yakın bir tablo oluşturdu.  Bu durum, pazarın oturduğunu gösteriyor.  Ama fuar, Türkiye fotovoltaik piyasası göz önüne alındığında,  3 katı büyüklüğünde olmalı. İnventer üreticisi bir firma olduğumuz için, kurulum yapan fotovoltaik kuruluşlarıyla tanışma olanağı buluyoruz.

“Fotovoltaik sektörü ayağa kalkıyor”

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik

ae_gunes_enerjisi_fuari2_gensedTürkiye, hidrolik, güneş, rüzgar, biyo-kütle, jeotermal ve okyanus enerjisinden oluşan temiz ve tükenmez enerji kaynaklarının, elektrik enerjisi üretimi içindeki payının yüzde 30 düzeyine  ulaşması hedefini rahatça yakalayacak ve hatta geçecek görünüyor.

Solarex İstanbul 2013 Fuarı, geçtiğimiz yıllara göre çok daha canlı. Özellikle, yabancıların ilgisi çok yüksek düzeyde gerçekleşiyor. Türkiye’de fotovoltaik sektörü, kurulu gücün lisanslı üretimde 600 megawatt  olarak belirlenmesi, lisanssız elektrik üretiminde iseüst sınırın 1 megawatt’a çıkartılmasıyla büyük bir pazar konumuna geldi. Yabancı firmalar da Türkiye’de ortaklık kurmaya, mal satmaya çalışıyorlar. Türkiye’de 17 tane fotovoltaik modül üreticisi var. Bu durum, sektörün gerçek bir sektör olmaya başladığını ve ayağa kalktığını gösteriyor.

“Fotovoltaik pazarında arz talep dengesizliği yaşanıyor”

CSUN CEO’su Egemen Seymen

Türkiye’de güneş paneli üretimine başladık. Yerli pazara da satış planımız var. Avrupa’da Çin  ürünlerine anti-damping uygulanmasından dolayı, Avrupa ve Amerika’daki müşterilerden talep görüyoruz. Yıllık 300 megawatt’lık üretim kapasitesinin tamamı satış aşamasında.

Türkiye güneş enerjisi pazarı büyüyor. Dünyada güneş enerjisi pazarında arz talep dengesizliği yaşanıyor. Pazarda toplam tüketim kapasitesi üzerinde, bir üretim kapasitesi var. Bu durumda da fiyatların düşüyor ve firmaların rekabette zorluk çekmelerine ve zarar etmelerine yol açıyor.

Solarex İstanbul 2013’te geçen yıla göre ilgi oldukça büyük. Bunda, fotovoltaikte kurulu gücün lisanslı üretimde 600 megawatt olması, lisanssız elektrik üretiminde iseüst sınırın 1 megawatt’a yükseltimesiyle birlikte pazarın büyümesi rol oynadı.

Haber: Hüseyin B. Ekmekçi

Alternatifenerji.com Özel Haberi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Mevzuat 0 Comments

‘Enerji Miktarının Önceden Sağlıklı Tahmin Edilmesi Elektrik Piyasasının da Güvenli Olmasını Sağlayacak”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “YEKDEM’de erteleme söz konusu değil. Üretilecek enerji miktarının önceden sağlıklı tahmin edilmesi elektrik piyasasının da güvenli olmasını sağlayacak” 29 Nisan tarihinde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve

HABERLER

“Gübreden mi Elektrik Üreteceğiz?” Sorusuna Devlet “Evet” Dedi

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü büyükbaş hayvanların gübrelerini elektrik ve ısı enerjisine dönüştürecek biyogaz tesisleri kuracak. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), çiftliklerinin enerji ihtiyacını sığır gübresinden karşılamak için çalışmalarını hızlandırdı. AA

HABERLER

Biyogaz Tesisi Kötü Kokuyu Giderecek

Ziraat Mühendisi Nebi Akıncı, Sandıklı’da oluşan kötü kokuya çözüm bulabilmek için Alman BİNOWA firmasıyla ortak bir çalışma yaptıklarını söyledi. Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde, tavuk çiftliklerinden kötü koku yayıldığı iddiası üzerine ilçede