Güneş Enerjisi Santrali Kurulumunda Türkiye İkinci Olacak”

Güneş Enerjisi Santrali Kurulumunda Türkiye İkinci Olacak”

Avrupa Güneş Enerjisi Derneği (SolarPower Europe) Genel Sekreteri James Watson, Türkiye’nin 2020 yılına kadar güneş enerjisi santrali kurulumunda 8.4 GW ile Almanya’nın ardından ikinci olacağını söyledi.

Türkiye güneş enerjisinde yaklaşık 500 megawatt’lık kurulu güce sahip bulunuyor. Bununla birlikte, lisanssız elektrik üretimi projeleriyle birlikte bu miktarın büyük bir hızla artacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Burada önemli bir noktanın, Türkiye’nin güneş enerjisi ülkesi olmayı isteyip istemediğiyle ilgili olduğu öne çıkıyor. Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinde belirlediği 3000 megawatt’lık hedefe yönelik olarak, bürokratik açılımların yavaş da olsa geçerlilik kazandığı görülüyor.

Tabloya dışarıdan bakıldığında, içerideki karamsar yönün biraz daha arka plana itildiğine tanık oluyoruz. Uluslararası kuruluşların Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeline çok daha net ve iyimser bir biçimde yaklaştığına tanık oluyoruz. En azından uluslararası topluluklar, Türkiye’yi bir güneş enerjisi ülkesi görmeye şimdiden hazırlanıyorlar.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi SolarPower Europe CEO’su Dr. James Watson’da “Paris Anlaşması ile beraber güneş sektörünün daha da hızlı büyümeye devam edeceğini tahmin edebiliriz. Güçlü güneş potansiyeli ile Türkiye de bu büyümenin parçası olacak” demişti. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Avrupa Güneş Enerjisi Derneği (SolarPower Europe) Genel Sekreteri James Watson, Türkiye’nin 2020 yılına kadar güneş enerjisi santrali kurulumunda 8.4 GW ile Almanya’nın ardından ikinci olacağını söyledi.

Avrupa Güneş Enerjisi Derneği Solar Power Europe, Global Güneş Pazarı 2016-202 Raporunu, Intersolar Europe 2016 Fuarı’nın da yapıldığı Almanya’nın Münih şehrinde açıkladı. Rapora göre 2015 yılında 50 bin megavatlık (Megawatt- MW) yeni güneş santrali kurulurken, 2016 yılında 62 bin MW’lik bir kurulum bekleniyor.

2020’DE 700 Bin MW’ye ulaşılacak

2015 sonu itibariyle dünya çapındaki 229 bin MW’lik kurulu gücün yaklaşık 100 bin MW’lik kısmı Avrupa’da bulunuyor. SolarPower Europe Başkanı Oliver Schäfer, pv-magazine dergisine yaptığı açıklamada “2020 yılına kadar dünya çapında 700 bin MW’lik güneş enerji santralı kurulu gücüne ulaşılmasının mümkün olduğuna inanıyoruz” dedi.

Avrupa liderliği Çin’e bıraktı

Uzun yıllar küresel solar pazarının liderliğini üstlenen Avrupa son yıllarda bayrağı Çin, Japonya ve ABD’ye devretmiş durumda. 2016 yılın ilk çeyreğinde sadece Çin’de 7 bin MW’nin üzerinde yeni GES kurulurken, Avrupa’da 2015 yılının tamamında şebekeye bağlanan GES kurulu gücü bir önceki yıla göre yüzde 15’lik artışla 8 bin 200 MW’ye ulaştı.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yeşil Ürünlerin Satın Alınmasında En Büyük Engel, Yüksek Fiyatlar

Tüketicilere göre yeşil ve çevre dostu ürünler satın alınmıyor ve bunun önündeki en büyük engel ise, yüksek fiyatlar olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’de tüketicilerin “yeşil ve çevre dostu ürün/hizmet tüketimi” konusundaki

Şirket Haberleri 0 Comments

Baymak ve İTÜ Türkiye’nin İlk Toprak Kaynaklı Isı Pompasını Üretecek

Baymak, İTÜ’yle birlikte Türkiye’nin ilk toprak kaynaklı ısı pompasını üreterek enerjide yüzde 40 tasarruf sağlayacak. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında sanayi ve üniversite işbirliğinin önemi sürekli vurgulanıyor. Bu konuda

HABERLER

Rüzgar ve Güneş Ölçümleri Uygulamalarına Dair Tebliğ Yayınlandı

Güneş enerjisine dayalı lisans başvurularında istenilen güneş ölçüm sonuç raporu, daha önce EPDK’ya lisans başvurusu yapılmadan en az 30 gün önce Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne (MGM) teslim edilirken bu süre 2013 yılı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply