Güneş Enerjisi Nükleer Santralden %50 Daha Az Teşvik Gerektiriyor

Güneş Enerjisi Nükleer Santralden %50 Daha Az Teşvik Gerektiriyor

İngiliz Solar Trade Association STA (Güneş Enerjisi Ticareti Derneği) geçtiğimiz günlerde ilginç bir rapor yayınladı. İlginç olmasının nedeni, nükleer enerji taraftarlarının tezlerini çürüterek, bir güneş enerjisi santralinin nükleer santralden (NES) çok daha az teşvik ve maliyet gerektirdiğini ispatlaması !

Yayınlanma tarihi Çin Devlet Başkanı Xi Jinping‘in İngiltere’yi ziyareti ile aynı döneme “tesadüf” eden rapora göre, bizzat Devlet Başkanı tarafından takip edilen Hinkley Point C santrali aynı zaman aralığında faaliyet gösterecek aynı güçteki bir güneş santralinden 2 kat fazla teşvik gerektirecek. Jinping bu hafta boyunca ülkeyi gezecek ve devlet tarafından desteklenen nükleer enerji şirketi CGN ile İngiliz hükümeti arasındaki anlaşmayı bizzat imzalayacak.

Santralin maliyetinin %30’luk kısmı olan 35 milyar USD Çin tarafından finanse edilecek. Proje bu özelliği sayesinde bile dünyanın en pahalı projesi olmaya aday. Ancak projenin inşaat, bakım ve teşvik maliyetleri eklendiği zaman, santralin 124,5 USD/MWh mal olması bekleniyor. Oysa İngiltere’de şu anda elektriğin maliyeti 61 USD/MWh düzeyinde.

STA’nın yağtığı analiz yakın zamanda güneş enerjisine desteğini çeken İngiliz hükümetini oldukça zor bir duruma sokacağa benziyor, zira yaptıkları açıklamalarda solara verilen desteğin ekonomik olmadığı ve ailelerin sırtından bu yükün azaltılması gerektiğini belirtilmişti. Oysa rakamlara bakıldığı zaman aynı miktarda enerji üretme kapasiteli bir GES’in 35 yıllık dönemde %50 daha az teşvik gerektirdiği ortaya çıkıyor.

Raporun İngilizce orijinalini okumak için: http://www.solar-trade.org.uk/comparing-hinkley-point-c-with-solar/

 

alternatif_enerji_STA-raporu

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Karbon Salınımın Azaltımından Her Ülke Faydalanacak”

Edinburgh Üniveristesi Öğretim Üyesi Dr. Gbenga Tbikunle: “Karbon salınımının azaltımından bütün ülkeler faydalanacak. Bu nedenle, ortak hareket etmek çok önemli. Bu açıdan, ABD’deki Kaliforniya Eyaleti’nin karbon salınımının azaltımı yönündeki çalışmaları

HABERLER

Ödüllü Katı Atık Bertaraf Tesisi Mühürlendi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 2009 yılında hizmete açılan ve çevre konusunda birçok ödüle sahip Yozgat Belediyesi’ne ait Katı Atık Bertaraf Tesisi, çevre ve insan sağlığına zarar

HABERLER

Güneş Enerjisi ile Saatte 1220 Km’ye Çıkan Süper Tren

ABD’li mucit Musk, saatte 1220 km hıza çıkabilen Süper Tren’in detaylarını açıkladı. Projede yolcular, hava basıncı alınmış bir tünelde, kapsüllerle seyahat edecek. Enerji kaynağı ise güneş Güney Afrika asıllı Amerikalı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply