Güneş Enerjisi ile Saatte 1220 Km’ye Çıkan Süper Tren

Güneş Enerjisi ile Saatte 1220 Km’ye Çıkan Süper Tren

ABD’li mucit Musk, saatte 1220 km hıza çıkabilen Süper Tren’in detaylarını açıkladı. Projede yolcular, hava basıncı alınmış bir tünelde, kapsüllerle seyahat edecek. Enerji kaynağı ise güneş

ae_ulasim_gunes_enerjili_super_tren1Güney Afrika asıllı Amerikalı milyarder bilim adamı ve mucit Elon Musk, uzun süredir beklenen ‘Süper Tren’ (hyperloop) projesinin ayrıntılarını dün açıkladı. Saatte bin 220 kilometre hıza ulaşabilen (ses hızı saatte bin 224 km), tüm enerjisini güneşten karşılayabilen, son derece güvenli ve ucuz bir ulaşım biçimi olarak tanıtılan ‘Süper Tren’in detayları, dünya çapında büyük yankı uyandırdı. Musk bu yeni projesini, “Deniz, hava, kara ve demir yollarını geride bırakacak 5’inci ulaşım biçimi. Üstelik daha güvenli ve ucuz” olarak tanımlıyor.

DAHA EKONOMİK VE DAHA GÜVENLİ
Süper Tren yani hyperloop’un çalışma prensibi ise teknolojinin sınırlarını zorlar nitelikte. Hava basıncı azaltılmış bir tünelde, gücünü elektromanyetik raylardan alarak ses hızına ulaşabilen tren için, fizik profesörleri “teoride uygulanabilir” diyor. Uzmanlar, ‘Süper Tren’i sürtünmesi sıfıra yaklaştırılmış bir tüp içindeki kapsüllerde seyahat olarak özetliyor. Bir başka deyişle yolcular, tabancadan ateşlenmiş mermi prensibiyle hareket edecek. Musk’ın inşa etmeyi düşündüğü ilk prototipte her kapsül 28 yolcu alabilecek. Daha sonra araçlar ve daha büyük yükler için de daha büyük kapsüllerin üretilebileceği bildirildi. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra ‘Süper Tren’le seyahatin son derece ekonomik ve güvenli olacağı söyleniyor. Kapsülleri kaplayan tüpün dışına, 30’ar metre aralıklarla yerleştirilecek güneş enerjisi levhaları sayesinde proje ihtiyaç duyduğu enerjiyi kendisi karşılayabilecek. Öte yandan kapsüllerin tüpün dışına çıkma olasılığı olmadığı için, dış etkenlerden izole ve güvenli bir yolculuk mümkün olabilecek.

PROTOTİP İÇİN DE TARİH 2017 ‘
Süper Tren’in ilk olarak, yaklaşık 650 kilometre olan San Francisco ile Los Angeles arasındaki mesafeyi 30 dakikaya indirmesi ae_ulasim_gunes_enerjili_super_tren2planlanıyor. Projenin sahibi Musk, projeyi, aynı hatta çalışması planlanan hızlı tren projesinin ‘hayal kırıklığı’ yaratmasından sonra hareketle düşündüğünü belirterek, “Gerçek ışınlanma haricinde -umarım birisi bunu da keşfeder- süper hızlı seyahatin tek yolu bir tüp inşa etmek. İki şehir arasına hızlı tren yolu kurmanın maliyeti en az 70 milyar dolar olacak. Süper Tren’in ise sadece 6 milyar dolar” dedi. Musk 2017 yılına kadar bir prototip inşa etmeyi, projesinin yaygınlaştırılmasını ise diğer yatırımcılara bırakmayı düşündüğünü açıkladı.

PAYPAL’LA MİLYARDER OLDU UZAYA EL ATTI
Elektrikli araç üretiminde sektörünün öncüsü olan Tesla Motors ve roket fırlatma teknolojisine odaklanan özel uzay taşımacılığı şirketi Space X adlı dünya devi iki şirketin kurucularından 42 yaşındaki Elon Musk, milyar dolarlara varan servetini onlinde ödeme yöntemi PayPal’a borçlu. Daha sonra da zekâsını ve parasını ulaşım teknolojilerine yönlendirdi. Musk halen SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapıyor. Elon Musk, geçtiğimiz yıllarda Mars kolonisi ve Kızıl Gezegen’e insan taşıma projesiyle de gündeme gelmişti.

TRENLERDE HIZ REKORU 574 KM
ae_ulasim_gunes_enerjili_super_tren3Elon Musk’ın 30 dakikaya indirmeyi planladığı yolu uçaklar bile bir saatten uzun bir sürede katediyor.
Dünyanın en hızlı tren yolu ulaşımı rekorunu ünlü Fransız TGV trenleri 2007’de saatte 574 kilometre hıza çıkarak kırarken, halen kullanılan en hızlı tren Çin’deki 500 yolcu kapasiteli ve saatte 480 kilometre hıza ulaşabilen CRH trenleri.
Süper Tren yolculuğunun uçaktan farklı olmayacağı, ilk hızlanma sonrası yolcunun sürati hissetmeyeceği belirtiliyor. Ancak normal trenlerin aksine keskin viraj almak mümkün olmayacak zira hızdan ötürü yolcular etkilenebilir.
Süper Tren 1500 kilometreye kadar olan mesafeler için ideal. Elon Musk daha uzun mesafeler için uçağın uygun bir seçim olduğunu söylüyor.

Kaynak: Sabah

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Yüzer Rüzgar Türbinlerinden Sonra Yüzer Rüzgar Ölçüm Direkleri

Rüzgar verileri için kurulan ölçüm şamandıralarının test edilmesi başarıyla tamamlandı reshaber.com’un haberine göre test edilen dört adet yüzer ölçüm platformu beklenilen talepleri yerine getirdi. Buna ek olarak 2015 baharında kurulan

HABERLER

Karacadağ Kalkınma Ajansından Yenilenebilire Destek

Karacadağ Kalkınma Ajansı, Güneydoğu’da yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik projelere destek verecek. Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun, Güneydoğu’da yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik projelere destek vereceklerini söyledi. Karakoyun,

HABERLER 0 Comments

IEA Gelecek 5 Yılda Yenilenebilir Enerji Üretiminde Artış Öngörüyor

IEA önümüzdeki beş yılda yenilenebilir enerji üretiminde yüzde 40 artış bekliyor. Bu artışın önemli kısmının OECD dışı ülkelerden kaynaklanacağı tahmin ediliyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) yayınladığı ilk yenilenebilir enerji piyasası