Güneş Enerjisi ile Dezavantajları Azaltmanın Bir Başka Yolu: Solar Ship

Güneş Enerjisi ile Dezavantajları Azaltmanın Bir Başka Yolu: Solar Ship

ae_gunesenerjisi_Solar Ship AircraftDünyada her hangi şekilde ulaşılması zor olan öyle noktalar vardır ki, bu bölgelere acil durum hizmetlerinin dahi hızlı bir şekilde ulaştırılması mümkün olamamaktadır. Özellikle sağlık hizmetlerine erişim en büyük sorunlardan biri olabilmektedir. Ülkemizde dahi birçok noktada özellikle mevsimsel şartalara bağlı olarak bu problem yaşanabilmektedir. Dünyanın ücra köşelerinde ise bu sorun kamu hizmetlerinin en önemli gündem maddelerinden biridir.

Kanadalı bir yardım kuruluşu olan Solar Ship Foundation, bu sorunu bir teknoloji inovasyonu ile çözmek için yola çıkmış ve ortaya güneş enerjisi yardımı ile uçan bir helyum makinesi çıkarmış. Yardım kuruluşu, Solar Ship ismini verdikleri bu makine ile sağlık hizmetlerinin hızlı bir şekilde ulaştırılması mümkün olmayan dünyanın ücra bölgelerine hem sağlık hizmetlerini hem de ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeleri güvenli şekilde ulaştırmayı hedefliyor. Bu amaçla hem ürün geliştirme hem de Solar Ship’i kullanacak olan bölge pilotlarını yetiştirmek için bağış toplamaya devam eden kuruluş, önümüzdeki yıl projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor. 1 milyon dolarlık bir bütçe ile hem ürünü geliştirecek hem de proje altyapısını oturtacak olan kurum şuanda Caracal, Chui, Nanuq isimli 3 farklı model geliştirmiş durumda. Kuruluş sadece sağlık alanında değil aynı zamanda çevre ve ekoloji alanında da bir inovasyon konsepti oturtmak istiyor. The Mazava Projesi’nde erişimi kolay olmayan noktaların sağlık hizmetlerine kolay erişiminin sağlanması, The Savoka Projesi’nde ise ekolojik çevresel ve kültürel bakımdan risk altında bulunan korunması gerekli olan bölgelere hızlı yardımın ulaştırılması amaçlanıyor.

Hibrit yakıt ve enerji sistemi bulunan ve bu tasarımların en büyüğü olan Nanuq; güneş enerjisi ile 12 ton, hibrit yakıt sistemi ile 30 tonluk malzeme taşınabilmektedir. Nanuq, sadece güneş enerjisi yardımı ile 1 tonluk bir yükle dahi 1000 km. yol yapabilmektedir.

Daha fazla bilgi almak ve destekte bulunmak için Solar Ship’in web sayfasını ziyaret edebilirsiniz: http://solarship.com

 

 

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Yeşil Binalar 0 Comments

LEED Gold Sertifikası Hasan Doğan Tesisleri’ne Verildi

Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri, Amerika Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Gold Sertifikası’nı “Yeni Yapı” kategorisinde 67 puanla almaya hak kazandı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva, Beykoz’da bulunan

HABERLER

Geleceğin Akıllı Şehirleri’nde 4 Türk Takımının İmzası

Geçtiğimiz hafta, Schneider Electric firmasının şehirlerde yeşil çözümlerle enerjiyi daha verimli kullanmak, fayda sağlamak, çevreyi ve doğayı korumak amacıyla geliştirilen teknoloji tabanlı iş fikirleri desteklediği “Go Green in the City” yarışmasının 3.’sü düzenlendi. Bilim.org

TARIM

Afyonkarahisar’da Jeotermal Enerjiyle Üretilen Domateslere Klasik Müzik

Afyonkarahisar’da jeotermal enerjiden faydalanarak sera üretimi yapan bir firma, domates üretiminde klasik müzikten destek alıyor. Mesai bittiğinde seraların içinde klasik müzik sesleri yankılanırken, firma yetkilileri bu yöntemin üretime katkı sağladığını söylüyor.