Güneş Enerjisi ile Çalışan Retina Tasarlandı

Güneş Enerjisi ile Çalışan Retina Tasarlandı

Stanford Üniversitesi’nin İsrailli ve Amerikalı araştırmacıları yeni bir çalışmaya imza atıyorlar. Araştırmacılar, retina hastalıklarının sebebiyet verdiği körlük tedavisinde de kullanılabilecek, gözdeki sinir hücrelerini canlandıran, güneş enerjisi ile çalışan retina tasarımı üzerinde çalışıyorlar.

ae_gunes_elektrik_solar_retina_gozAraştırmanın, kalıtımsal retina bozukluğu ve hastalığı olan kişilerin tedavisinde kullanılması hedefleniyor. Körlüğe neden olan bu hastalığa yaklaşık olarak 4.000 kişiden birinde bazen de 60 yaş öncesinde rastlanıyor.

Yapılan araştırma, ABD Ulusal Sağlık Kuruluşları ve ABD Hava Kuvvetleri’nin bağışları ile destekleniyor. Araştırma, Stanford Üniversitesi Göz Hastalıkları Bölüm Sorumlusu İsrailli bilim adamı Daniel Palanker önderliğinde yürütülüyor.
Süper ince silikon bir tabaka, küçük bir cerrahi müdahale sonucu retinanın altına yerleştiriliyorlar. Araştırmacılar müdahaleyi yapan bu cihazın bir metrekare ve 30 mikron kalınlığında sahip olduğunu belirtiyorlar. Tabakanın içerdiği yüzlerce fotovoltaik hücre günışığını elektriğe dönüştürüyor.

Görüntüyü yakalamaya çalışan bir dış kamera hastanın gözlüğüne takılıyor, gözlük camında yer alan ekrandaki optik görüntü göze yansıyor ve ışık seviyesi yükseliyor. Tabaka görüntüyü yakalayınca retinadaki sinirleri uyarıyor ve beyne sinyaller gönderiyor. Bu noktadan itibaren görüntüyü yakalayan kamera, sinir hücrelerinin beyne gönderdiği bilgiyi insan gözünün hareketi gibi algılıyor.
Araştırmacılar cihazı farelerin üzerinde başarıyla test ettikten sonra, buluşlarını “Nature Communications(Doğal İletişim)”da yayınladılar.

Kaynak: Salom

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Güneş Panelli iPadler Yolda

Yenilikçi Smart Cover patentinde göze çarpan detaylardan biri güneş enerji panelleri oldu. uzmantv.com’a göre, iPad, Apple markasının tablet bilgisayarı modeli. Multi-touch özelliğine sahip büyük ekranı ve kolay taşınabilir olması özelliklerine

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Borusan EnBW Enerji’den Çocuklara Yenilenebilir Enerji Eğitimi

Borusan EnBW Enerji, gelecek nesillerin sürdürülebilirlik kavramını tanımaları, yenilenebilir enerji kaynaklarını öğrenmeleri ve enerji verimliliğini benimsemeleri amacıyla ilköğretim 7’inci sınıf öğrencilerine yönelik ‘Gelecek Nesiller İçin İyi Enerji’ eğitimlerini başlattı. İlk

HABERLER

MZ Solar’dan Antalya’ya Güneş Enerji Santrali

MZ Solar tarafından Antalya`ya 5 megawatt kurulu gücünde güneş enerjisi santrali kurulacak. Türkiye’de güneş enerjisi santralleri kurulumu tüm hızıyla sürüyor. Küçüklü büyüklü bir çok santral Türkiye’yi sarmaya başladı. enerjigunlugu.net’in haberine