“Güneş Enerjisi İhalelerinde Gerçekleşen Fiyatlar Astronomik Değil”

“Güneş Enerjisi İhalelerinde Gerçekleşen Fiyatlar Astronomik Değil”

Asunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz: “Türkiye koşullarında, güneş enerjisi gibi gelecek vadeden ve birçok oyuncunun aktif olarak rol almak istediği bir sektörde; fiyatların pazar penetrasyonu amacı açısından bakıldığında astronomik olmadığını anlayabiliriz.” 

asunim turkiye umut gurbuzAsunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz, lisanslı güneş enerjisi ihalelerini www.alternatifenerji.com’a değerlendirdi.  İhaleler için gerçekleşen fiyatların kuvvetle muhtemel herkesin beklentilerinin üzerinde oluştuğuna değinen Gürbüz, “Fakat bunu; projelerin gerçekleşmesinin önündeki bir engel olarak algılamak da bence yanlış. Likiditenin olduğu bir pazarda, piyasa fiyatları arz/talep dengesine göre belirlenmekte ve likidite talep tarafına yönelmektedir. Dolayısıyla, Türkiye koşullarında, güneş enerjisi gibi gelecek vadeden ve birçok oyuncunun aktif olarak rol almak istediği bir sektörde; bu rakamların pazar penetrasyonu amacı açısından bakıldığında astronomik olmadığını anlayabiliriz” dedi.

Gürbüz, ihale süreleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, öncelikle lisanslı güneş ihalelerinin hangi kriterlere göre belirlendiğinin ve bölgelerin neye göre öncelikli olarak yatırıma  açıldığının bilinmediğine dikkat çekerek, “ Her zaman ilkler zordur, ilk ihalelerin de organizasyon ve gerçekleştirilme süreçlerinde zorlukların olması normal. TEİAŞ ve EPDK, birçok üst düzey kalifiye yöneticiyi içinde barındıran kurumlar; bu kurumların bundan sonraki ihaleleri daha seri ve organize bir şekilde gerçekleştireceğinden hiç kuşkumuz yok” şeklinde konuştu.

Gürbüz, ihaleye katılan firmalarla ilgili de şu görüşlerini paylaştı: “İhaleye katılan yüzlerce firma bulunmakta, hepsinin farklı amaç ve beklentileri var. İhaleye katılan firmaların birçoğu hali hazırda enerji sektöründe aktif, bir kısmı da yatırımcı kimliği ile ön plana çıkan şirketler. İhaleyi kazanan şirketler bir nevi finansal yeterliliklerini kanıtlamış oldular. Doğru EPC şirketi ile çalışarak da teknik yeterliliklerini göstereceklerdir.”

“Tecrübesini ve kalitesini ispatlamış bir grup”

Güneş enerjisi santrali kurulumu ve hazırlıkları konusundaki çalışmalar hakkında da bilgi veren Gürbüz, “Şirketimiz, 2004 senesinden bu yana Avrupa’da; 2012 senesinden beri de Türkiye’de aktif. 180 megawatt’ın üzerindeki referansları ile tecrübesini ve kalitesini ispatlamış bir grup. 2012 senesinde başladığımız güneş enerjisi santrali  kurulumlarımıza 2013 ve 2014 senesinde sayısı artan kurulumlar ile devam ettik ve güncel olarak Türkiye’de imzalanmış 17 megawatt’lık bir proje portföyüne sahibiz” diye konuştu.

Gürbüz,  Saray Tarım ve Hayvancılık A.Ş’nin çatısına 1.15 megawatt büyüklüğündeki sistemin kurulumları devam ettiğini belirterek, Mart ayı başında devreye almayı beklediklerini aktardı. Gürbüz ayrıca, yine TSE Gebze Kampüsü’ne kurulacak olan, partnerleri ES  Girişim ile beraber yürüttükleri 1 megawatt büyüklüğündeki santralin kurulum çalışmalarına da start verdiklerini söyledi. Gürbüz,  kurulumlarına yenilerini eklemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Bu Fuarda Enerji Var”

RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarımız 31 Ekim – 03 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleşecektir.. Cam Piramit’te gerçekleşecek fuarımıza Turizm, Tarım ve İnşaat sektöründeki yatırımcıların, üst düzey yöneticilerin RENSEF Fuarından tam verim

HABERLER

Doğu Marmara’ya Temiz Üretim Dopingi

Yeni mali destek programı başlatan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı MARKA, bölgede yer alan iller kapsamında faaliyet gösteren KOBİ’ler ve kâr amaçlı kooperatiflerin “temiz üretim” kapsamındaki projelerini kabul etmeye başladı. Toplam

HABERLER

Rüzgar Santraline Destek Garanti’den

Garanti Bankası, 90 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine büyük katkı sağlayacak. Soma Rüzgar Santralı projesine, 90 milyon Euro tutarında proje finansman kredisi sağladı. Santral, Bilgin Enerji Grubu’na dahil