“Güneş Enerjisi Geleceğin Teknolojisi Olacak”

“Güneş Enerjisi Geleceğin Teknolojisi Olacak”

Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erkanlı: “Bir yatırım için yüzde 75’lik dış kaynak getirmek bir firmanın güvenilirliğini gösteriyor. Biz de bu yatırımımızla güvenilirliğimizi kanıtladık. Güneş enerjisinin kısa ve orta vadede öne çıkacağını, güneş enerjisinin geleceğin teknolojisi olacağını düşünüyorum.”

sunfarming_2Alman menşeili Sunfarming Eurasia ve Erkanlı Grup’un 2014 yılında toplam 50 milyon TL’lik yatırımı kapsayan işbirliği anlaşması için düzenlenen törende konuşan Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erkanlı, Üç yıllık görüşmeler sonrasında iş birliği yapma kararı aldıklarını belirtti. Erkanlı, “Bir yatırım için yüzde 75’lik dış kaynak getirmek bir firmanın güvenilirliğini gösteriyor. Biz de bu yatırımımızla güvenilirliğimizi kanıtladık. Güneş enerjisinin kısa ve orta vadede öne çıkacağını, güneş enerjisinin geleceğin teknolojisi olacağını düşünüyorum” dedi.

Erkanlı, Soma’da yaşanan yürek burkucu olayın ardından enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinin öneminin bir kez daha ortaya çıktığına işaret ederek, güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji yatırımlarının artması gerektiğini vurguladı.

Erkanlı, yaptıkları Exclusive (münhasırlık) anlaşması ile kendi tesislerine fotovoltaik sistemler kurdurmanın yanı sıra, sanayi tesisleri ve AVM’ler gibi başka binalara da kurulum yapılması konusunda işbirliği yapacaklarını da söyledi. Kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde kat malikleriyle yaptıkları toplantılarda, insanların yeni yapılacak binalarda aidatların ne olacağı konusuna odaklanıp ona göre firma seçtiklerini tespit ettiklerini belirtti.

Erkanlı şöyle devam etti: “Aidatlar kimi projelerde 750 ila 1000 TL’lere kadar çıkabiliyor. Burada kentsel dönüşümde inşa edeceğimiz projelerde asansör, sosyal tesisler, çevre aydınlatması gibi ortak alanların enerjisini üretecek bu sistemleri kurdurmak üzere anlaştık. Böylece aidatların yüzde 15-20 oranında düşmesini sağlayacağız.”

“Sistemler kendilerini 8-9 yılda amorti ediyor”

Sunfarming Eurasia Enerji Üretim A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Şahin Balkan’da toplantıda yaptığı konuşmada, Sunfarming ve Erkanlı Grubu’nun bu yatırım ile enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’nin enerji ithalatından sıyrılmasına destek olmayı hedeflediklerini söyledi.

Her ticari işletmenin güneşten faydalanarak kendi öz tüketimini karşılayabileceğini gösterme konusunda da öncü olmayı hedeflediklerine de işaret eden Balkan, “Yatırımcılara Alman devlet bankalarından 15 yıla kadar vadeli uygun faizli kredi sağlayabiliyoruz. Bu sistemler kendilerini 8-9 yılda amorti ediyor. Kendileri direkt yatırım yapmadan çatılarına bu sistemden kurdurmak isteyenlere de alım yapma garantisi vermeleri şartıyla sistemi biz kurabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Güneş enerjisi yatırımlarında son yıllarda yatırım maliyetlerinin düştüğüne de işaret eden Balkan, 2005 yılında 1 MWp’lik yatırımın 5-6 milyon Euro’ya kurulurken, bugün bu rakamın 1,5 milyon Euro’ya kadar düştüğüne dikkat çekti.

İlk sipariş verildi…

İşbirliği çerçevesinde, endüstriyel çatılara kurulum, sanayii şirketlerinin enerji tasarrufu sağlayabilmesinin yanı sıra kentsel dönüşüm projelerinde her binanın kendi elektriğini karşılayabilmesi için fotovotaik sistemlerin kurulması sağlanacak.

Güneş enerjisi yatırımları konusunda dünyada söz sahibi olan, ocak ayında Sunfarming Eurasia Enerji Üretim A.Ş’yi kurarak Türkiye pazarına giren Sunfarming, Erkanlı Grup ile yaptığı işbirliği çerçevesinde, endüstriyel çatılara kurulum ve Erkanlı Grup portföyünde yer alan sanayi şirketlerine enerji tasarrufu ile temiz enerji yatırımı için fırsat sağlayacak. Bunlara ek olarak, kentsel dönüşüm projelerinde her binanın kendi elektriğini karşılayabilmesi için fotovoltaik sistemlerin kurulumu gerçekleştirilecek.

2014 yılında yüzde 25’i yerli, yüzde 75’i yabancı kaynaklı olmak üzere toplam 50 milyon TL’lik güneş enerjisi yatırımı yapılması planlanırken bu çerçevede; Erkanlı Grubu Niğde, Konya ve Mersin’de kendi enerji bölümü için 2 MWp’i aşan ilk siparişini Sunfarming  Eurasia’ya verdi. Bahsi geçen yatırımlara iki ay içinde başlanacak.

Türkiye’de şu anda 20 MWp’lık güneş enerjisi kurulu gücü bulunurken, işbirliği çerçevesinde ayrıca Türkiye’nin diğer güneşli bölgelerinde bu yıl içinde 10 MWp’i aşan Güneş Santrali (GES) yatırımları da yapılması planlanıyor. Sunfarming Eurasia Türkiye’deki potansiyeli görerek, kendi bünyesinde kalacak şekilde 10 milyon TL’yi aşan güneş enerjisi yatırımı da yapacak.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin İlk Pasif Evi Urla’da İnşa Edildi

Türkiye’nin en az enerji tüketen ve en çevreci ilk ‘Pasif Ev’ i Urla’da inşa edildi. Ev yıllarca İtalya’da güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji sistemleri üzerinde çalışan Alman Gerd ve Türk

Elektrikli araçlar 0 Comments

Nissan’dan Elektrikli Otomobili Geri Çağırma Hamlesi

Nissan’ın ilk olarak 2010 yılında Amerika ve Japonya’da ve 2011’de Avrupa’nın diğer ülkelerinde satışa sunduğu elektrikli otomobil Leaf, otomobilde yaşanabilen önemli bir sorun nedeniyle geri çağrılıyor. Yapılan açıklamaya göre tam

Enerji Verimliliği 0 Comments

Kadınlara Enerji Diyeti Çağrısı

İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Enerji Verimliliği Haftası’nda enerjiden tasarruf edebilmek için kadınlara çok büyük bir görev düştüğüne dikkat çekti.